הרוצח ז'אן אלרז, איש שב"כ לשעבר אשר הורשע ברצח ובמכירת נשק ניצח לאחרונה את שירות בתי הסוהר כאשר בית המשפט הורה לספק לו אוכל טבעוני. אלרז, 65, הכלוא בכלא אשל (באר שבע), מרצה עונש מאסר עולם בגין רצח קצין הביטחון של קיבוץ מנרה ועוד 15 שנה בגין מכירת נשק לגורמי טרור אחרי שהורשע בשנת 2001.

אלרז, תושב קרית אתא, הורשע כאמור ברצח הקב"ט יצחק קרבטץ' שהיה אחראי על הנשקייה בקיבוץ מנרה ובגניבת 60 כלי נשק אותם מכר לתושבי השטחים תמורת כסף רב. נגד אלרז הוגש כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בנצרת בגין עבירות של רצח וסחר בנשק; אלרז נאשם כי גנב מנשקיית הקיבוץ 58 רובים מסוג M16 ומחסניות רבות. לאחר כשנה, בשנת 2002, במסגרת מבצע חומת מגן, איתרו כוחות הביטחון בתחומי הרשות הפלסטינית כלי נשק שמקורם בנשקיית הקיבוץ. כמו כן נתפסו 28 רובים ליד ביתו של פעיל בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני שתכנן את פיגוע ההתאבדות במסעדת מקסים בחיפה.

"הרצח בוצע על ידי אדם שאין בו שמץ של מוסר, איש הנכון לחתור תחת אושיות מדינתו, פשוטו כמשמעו, הנכון לגנוב עשרות כלי נשק שנועדו לאפשר הגנה על ישוב קטן המצוי ממש על גבול הלבנון, בתקופה בה המדינה הייתה נתונה במצב קשה", כתבו השופטים בגזר הדין של אלרז. כמו כן, עוד לפני הפרשה שבגינה נשלח לכלא, אלרז פוטר מהשב"כ לאחר שמסר דיווח שקרי בעניין מגעים עם איש קג"ב בשוודיה. גם בשירותו ביחידה 504 פיתח רשת של הברחות מכשירי חשמל מלבנון לישראל והוא נלכד בעקבות חשד שרצח את אחד מסוכניו הלבנוניים. הוא הועמד לדין על הברחות ונידון ל-5 שנות מאסר.

מאז גזר הדין, אלרז עבר בין כמה בתי כלא, ונכון לימים אלה הוא כלוא בכלא אשל. בעקבות מצבו הבריאותי (בעיית סכרת ממנה הוא סובל) אלרז הפך לטבעוני. אחרי כמה פגישות עם דיאטנית בבית החולים ברזילי, קבעה האחרונה כי עליו לקבל תפריט טבעוני. על פי חוות דעתה, על אלרז לקבל משירות בתי הסוהר ממרח סויה במשקל 400 גרם פעם בשבוע, ירקות טריים או מבושלים, 120 גרם טופו ביום, לחם, טחינה גולמית וקציצה - או לסירוגין תבשיל טבעוני.

אסיר אוכל
"לא ייתכן שאני ארדוף כל יום אחרי כמה עגבניות ומלפפונים" | צילום: shutterstock | LightField Studios

מצויד בחוות הדעת פנה אלרז לשירות בתי הסוהר לתת לו אוכל טבעוני, בדיוק כמו שנותנים לטענתו אוכל כשר למהדרין לאסירים דתיים. וכך, למרות שמדובר בצורך קיומי עבורו, הוא נתקל בסירוב ובחוסר שיתוף פעולה מצד שירות בתי הסוהר. באמצעות עו"ד גונן בן יצחק, הגיש אלרז עתירה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע ובה דרש לחייב את שב"ס להעניק לו אוכל טבעוני. "לא ייתכן שאני ארדוף כל יום אחרי כמה עגבניות ומלפפונים", טען אלרז, "בעוד שאסירים אחרים מקבלים מה שהם רוצים".

עו"ד בן יצחק ציין שמרשו אינו מקבל די ירקות והדבר פוגע בבריאותו, וכי בעת שהיה כלוא בכלא איילון הוא קיבל אוכל טבעוני ובכלא באר שבע הוא מוצא את עצמו נשאר ללא אוכל פעם אחר פעם. השופט אהרון משניות אשר דן בעתירה קבע כי על השב"ס לספק לאלרז אוכל טבעוני בהתאם לתפריט שנקבע לו על ידי הדיאטנית.

עו"ד בן יצחק ציין כי מדובר בהחלטה פורצת דרך לאסירים טבעונים אחרים הנתקלים בקשיים לקבל אוכל טבעוני. "זו החלטה חשובה מאוד לא רק למרשי, אלא לגבי כל שאר האסירים הטבעוניים. על שב"ס לכבד אותה ולספק למרשי אוכל טבעוני בהתאם להחלטת השופט", סיכם עו"ד בן יצחק.