"הבן שלי חף מפשע. הוא מלח הארץ ועשו לו עוול נוראי. השופט רימה אותנו. הוא אדם רע מאוד. הוא הציע לנתי להודות על מה שלא עשה והוא יקבל רק שנתיים. בסוף הוא הודה וראינו שחור. הוא גזר עליו ארבע שנים וארבעה חודשים. השופט הונה אותנו. אותו שופט שקיבל מסמכים וראיות שהבן שלי זכאי והתעקש להרשיעו אותו בכל מחיר החמיר איתו ככה בלי שום סיבה ובניגוד להבטחתו. אנחנו חסרי אונים", מספרת בדמעות נורית, אמו של נתי חדד, הישראלי הכלוא באי קוסומוי אחרי שהורשע היום (חמישי) באשמת ניהול מרפאה והחזקת תרופות שלא כחוק.

"אני באמת לא יודעת אם נתי יחזיק מעמד. אני מתחננת בפני ממשלת ישראל שיהפכו עולמות להחזיר את הבן שלי הביתה לפני שיהיה מאוחר", מזהירה חדד בשיחה מיוחדת עם mako. "שרים וחברי כנסת הבטיחו הבטחות לעזור לבן שלי והגיע הזמן שלא רק ידברו ויעשו - ומהר. אמרתי לנתי שאני אחזיר אותו הביתה בכל מחיר. אם צריך אשב בקור ובגשם מול משרד ראש הממשלה עד שיחזיר אותו לארץ, גם אם אצטרך למות בשבילו. לא אתן שיפקירו אותו".

זמן קצר לאחר גזר הדין חדד התעלף, ולאחר שהתאושש הוא הוחזר לבית הכלא המרכזי בקוסומי. בפגישה עם אמו הוא סיפר לה על תחושותיו בעקבות גזר הדין. "אימא אני מתחנן בפנייך. תעשי הכול שלא ינטשו אותי, אני לא יכול יותר. שלא ישכחו אותי שם בארץ. אני כבר חי על הקצה", קונן חדד באוזני אמו. "עשו לי דבר נוראי. הנשק לא היה שייך לי ומעולם לא החזקתי תרופות ללא אישור. אני לא עבריין ואין לי שום קשר לעולם הפשע. אני זכאי. תוציאי אותי מכאן ותחזירו אותי לישראל. אני שלד אדם". כך, בדמעות שלא עוצרות לרגע, מספרת נורית על השיחה הקשה עם בנה הבוקר (שעון ישראל) לאחר קבלת גזר הדין.

אמו של חדד מספרת כי בנה ירד 30 ק"ג מאז שנכלא. אחת לשבועיים הנהלת הכלא מאפשרת לו להכניס אוכל כשר המבושל בבית חב"ד, והיא משתדלת לבקר אותו חמש פעמים בשבוע, מנסה לעודד את רוחו על מנת שיחזיק מעמד ולא יישבר. "מנדי, הרב של חב"ד בקוסומוי, יחד עם הרב של חב"ד בבנגקוק נחמיה וילהלם עזרו לי המון ותמכו בנתי עד כמה שאפשר. זה חיזק אותו בכלא", מספרת נורית בשיחה מתאילנד. "נתי ירד במשקל באופן דרסטי. כל הגוף שלו עצמות. אפילו האוזניים שלו התכווצו כמו אוזני תינוק. הוא מנסה לשרוד מיום ליום בתנאים לא קלים. אסור לי להישבר ואני חייבת להיות חזקה בשבילו. אם אני אשבר זה הסוף שלו. באותו רגע גם הוא יישבר ואני אאבד אותו. אני נלחמת על החיים של הבן שלי".

חדד, כך על פי אמו, לא מתכוון לערער על גזר הדין שכן הדבר עלול לעכב את חזרתו לישראל במידה ומשרד המשפטים התאילנדי ייעתר לבקשת מדינת ישראל. "החלטנו שלא נערער כי זה יחמיר את מצבו המשפטי של נתי והוא עלול להישאר בכלא עוד תקופה ארוכה או לגרום להחמרת עונשו. נתי סבל מספיק ואני עושה הכול כדי שהוא יחזור בקרוב לישראל", הוסיפה נורית כשהיא ממררת בבכי. "כל יום שעובר זה גיהנום עבורו. אתם לא מבינים מה הבן שלי עובר".

נורית חדד ביציאה מבית המשפט לאחר מתן גזר הדין (צילום: באדיבות "חדשות בזמן")

נורית שוהה בתאילנד כבר כמה חודשים, ובשבוע הבא היא אמורה לחזור לארץ, ולאחר מכן תחזור לקוסומוי בעוד כשלושה שבועות. "אני מתכוונת לפנות לראש הממשלה, לשרת המשפטים ולכל גורם אפשרי שיעזרו לבן שלי, במידה וזה לא יקרה אני מתכוונת לשבות רעב מול משרד ראש הממשלה עד שנתי יוחזר לישראל", אומרת נורית. "אני לא אתן שהבן שלי יירקב בכלא והמדינה לא תעשה כלום. נתי עזר לאלפי ישראליים שטיילו בתאילנד אז הגיע הזמן שהמדינה תחזיר לו טובה ותציל את חייו".

ח"כ אורן חזן, שנפגש עם האם נורית לפני מספר חודשים והבטיח לסייע לה בהחזרת בנה לישראל, אומר בשיחה מיוחדת ל-mako כי הוא מתכוון להפעיל את כל קשריו להחזרתו חדד לישראל בריא ושלם. "מדינת ישראל שחררה מבתי הכלא 970 אסירים, בהם כאלה המסוכנים לציבור, אז היא לא מסוגלת לשחרר אסיר שהציל את חייהם של ישראלים רבים?  אני אסייע בכל כוחי להחזרתו של נתי מהכלא התאילנדי ארצה. מדובר באדם שתרם רבות לאלפי ישראליים ואנחנו צריכים להוקיר לו תודה ולחלץ אותו מהכלא", מסביר חזן. "פניתי למשרד החוץ ומשרד המשפטים והבנתי שהם פועלים להחזרתו לארץ. הבנתי שברגע שגזר הדין יהיה חלוט ניתן יהיה לפתוח בהליכים להחזרתו לישראל. אני עוקב אחר הדברים מקרוב ואעשה הכול לסייע להחזרתו לחיק משפחתו. הבטחתי לאם נורית שאני אסייע לה ואני עומד במילה שלי".

במשרד החוץ הישראלי ממתינים בדריכות לקבלת גזר הדין המקורי כדי ללמוד אותו ואז להחליט באלו צעדים לנקוט כדי לסייע לחדד להחזרתו לישראל. "פסק הדין עתיד להינתן רשמית רק ב-6 לינואר 2019, ולכשיגיע נתייחס לדברים", נמסר לנו ממשרד החוץ.

"כולם יודעים שנתי לא פושע. גם משטרת ישראל הבינה את זה באיחור", אומרת נורית. "אני מבקשת בכל לשון של בקשה - אל תשכחו את הבן שלי! זה יכול לקרות לכל אחד מכם. הפילו עליו עלילת דם. אני צריכה אותו בבית כדי להציל את חייו".