עד לפני כחצי שנה, אחד מראשי ארגוני הפשיעה הגדולים בישראל, ניבי זגורי, ישב על גג העולם; בזמן שחי בין סין לקוסומי הוא ניהל את אימפריית הפשע של במסווה של ייבוא רהיטים לישראל. בשקט ובשלווה הוא גלגל מחזור של עשרות מיליוני שקלים בשנה, הספיק אפילו לסלפי מחייב עם כוכב הכדורגל הישראלי שעושה חיל בסין, ערן זהבי, ובאופן כללי חי חיי נוחות והנאה.

החגיגות של זגורי יכלו היו להימשך עוד שנים רבות, ואימפריית הפשע שלו יכלה לשגשג מתחת לאפה של המשטרה. לצערו - הוא עשה טעות אחת קריטית, כזו שעבריין מדופלם כמוהו לא היה אמור לעשות. לטעות הזו אגב, קוראים סנ"צ יוני חג'ג.

חג'ג הוא קצין משטרה בכיר המשמש כנציג משטרת ישראל במזרח הרחוק שהחליט מאז שנכנס לתפקידו לטפל במושבות העבריינים הישראליים שהשתקעו בסין ובתאילנד ועסקו לכאורה בפשיעה חמורה תוך שהם אוגרים כלי נשק רבים. הוא אסף מידע מודיעיני על הפעילות של זגורי ועבריינים בכירים אחרים שהיו מקורבים אליו ביבשת האסייתית ולשם כך הסתייע גם בקציני מודיעין מקומיים.

"יוני הוא קצין יסודי מאוד. אין אצלו קיצורי דרך והוא ממש לא פוחד מאף אחד. הוא קיבל מידע שזגורי ועבריינים שהתחברו אליו מעורבים בפשיעה מתוך סין וקוסומי והחליט לאסוף מידע מודיעיני על כולם". מסביר קצין משטרה שמכיר את חג'ג' היטב. "במשך כמה חודשים יוני ישב להם על הזנב, הכניס גם את משטרת תאילנד לתמונה, והם באופן טבעי נכנסו ללחץ וניסו להלך עליו אימים כדי להוריד אותו מהם. אבל זה רק דרבן אותו יותר. הוא ידע שהוא בדרך הנכונה להפליל אותם. יוני, לא פחד בזמנו מאיתן יחיא שהוא עבריין הרבה יותר בכיר בכמה דרגות מזגורי, אז שהוא יכנס ללחץ מניבי?".

זגורי וחבריו לא בדיוק חיבבו את חג'ג. הם ראו בו אויב שהולך לפגוע להם בארגון ובעסקים והחליטו להפחיד אותו. הם סימנו אותו כמטרה, והבינו שאם הוא לא יפסיק להשיג עליהם מידע מודיעיני ולטפל בהם - הם עלולים להתמוטט כלכלית ולמצוא את עצמם עצורים על ידי המשטרה המקומית ומשם לישראל. לבסוף, הלחץ עשה את שלו - על פי החשד חיילים של זגורי הפיצו סרטונים עם תמונתו של חג'ג כשאלו יורים לו כדור בראש, ובמקביל גם הפיצו כתבות מפוברקות ולא מחמיאות על חג'ג' עם השמצות ואיומים עליו ועל בני משפחתו.

חג'ג זכה למעגל אבטחה על כל צרה שלא תבוא, ובמקביל נפתחה חקירה יסודית של יחידת הסייבר במשטרת ישראל כדי לאתר את מי שהפיץ את הסרטונים המאיימים, ובעיקר את מי שעומד מאחוריהם. "מבחינתנו כמשטרה זו הייתה חציית קו אדום. הבנו שהם מסוגלים לפגוע ביוני, אז החלטנו לפעול בכל האמצעים הטכנולוגיים המשוכללים שעומדים לרשותנו כדי לאתר את החשודים ולהעמיד אותם לדין", גילה קצין במשטרה. "החלטנו לעצור את כל מי שהיה מעורב בזה. זגורי והחברים שלו לא הבינו שהם משחקים באש, שהפעם לא נעבור על זה לסדר היום. האמנו שהם מסוגלים להפעיל את האיומים ולפגוע ביוני כפי שעשו בדיוק לפני שנה כאשר הפיצו סרטון דומה של עד המדינה טל קורקוס, ולבסוף הוא חוסל".

חקירת המשטרה הביאה לבסוף למעצרם של חמישה עבריינים המקורבים לניבי זגורי ולארגון פשיעה אחר באזור לכיש. הפרקליטות הגישה כתב אישום אחד נגד אדם המקורב לזגורי. למרות החשד לכאורה שגם מיכל, רעייתו של זגורי, הייתה בסוד העניינים - היא לא הועמדה לבסוף לדין והתיק נגדה נסגר.

חג'ג דאג לאט לאט לחסל את רוב העסקים הלא חוקיים של העבריינים בקוסומי, ובמקביל עדכן את עמיתיו במשטרת תאילנד וסין על עיסוקו בפשיעה חמורה. למעשה, שיתוף הפעולה בין חג'ג ליחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב יחד עם להב 433' הביא למעשה לפני כחצי שנה למעצרו של זגורי בסין והסגרתו לישראל - זאת למרות שבין שתי המדינות אין הסכמי הסגרה.

ניבי זגורי, בן 44, תושב באר שבע, הוא אב לשלוש בנות ונשוי למיכל בעלת עסק לחפצי בית (ולשעבר מלכת היופי של העיר ובתו של שחקן הכדורגל האגדי אליהו עופר ). עד היום זגורי נחקר בימ"ר נגב במעורבות לכאורה בשלוש פרשות רצח שונות: חיסולו של אלישע סבח בתוך המסעדה שלו בנתניה (אריק איטל, אחיו של אדם איטל , מרצה עונש של ארבעה מאסרי עולם בגין  הרצח ונאשם שנשלח על ידי זגורי לבצע את החיסול); רצח עד המדינה טל קורקוס באשקלון באמצעות מכונית תופת; ורצח גרושתו של קורקוס, דבורה הירש.

"בהתחלה זגורי היה די רגוע בחקירות שלו, הוא לא ידע שיש לנו קלפים חזקים. לא היה לו מושג ששמרנו לו את כל את ההפתעות לסוף", גילה גורם במשטרת מרחב הנגב. "ניבי לא ידע שיש לנו שני עדי מדינה שמפלילים אותו ואת חברו העבריין מיכאל מור שסייע לו לחסל את קורקוס ודאג לספק לו את מטען החבלה. כשהתחלנו לחשוף את כל המידע המפליל הוא כבר נלחץ. זה לא היה אותו ניבי בעל קור הרוח המוכר שהכרנו בעבר. גרמנו לו להזיע והרבה". בנוסף למידע שכבר היה ברשותה, המשטרה גם יירטה שיחות וואטסאפ של זגורי ואיטל שלכאורה מחזקות את הראיות נגדם בתיקי הרצח.

זגורי הכחיש ששלח את איטל ועבריין נוסף מהארגון של מור (שהפך מאוחר יותר לעד מדינה) לבצע את החיסולים של סבח וקורקוס, אבל הפרקליטות הגישה נגדם כתב אישום חמור בגין שני מקרי רצח. תיק דבורה הירש נותר פתוח.

לחוקרי ימ"ר נגב היה ברור שזגורי ואנשיו עומדים מאחורי חיסולה של הירש לעיני ארבעת ילדיה בעת שחזרה מקניות לביתה הנמצא כ-50 מטר ממטה משטרת המחוז הדרומי בבאר שבע. לזגורי היה אינטרס ממשי לנקום בהירש. הוא הגיע למסקנה שהירש הייתה זו שעודדה את בעלה טל להפוך לעד מדינה, עדות ששלחה את זגורי לשבע שנות מאסר בפועל.

אחד מחבריו הקרובים ביותר של זגורי, מוטי אלמקייס, עבריין באר שבעי מקומי שמוכר היטב למשטרה והוא למעשה גיסה של הירש, אמר בראיון לתכנית עובדה כי הוא מאמין בלב שלם שזגורי לא חיסל את גיסתו. "ניבי נשבע לי כשהיה באומן שהוא לא רצח את דבורה ואני מאמין לו", אמר אלמקייס.  בכלל, חיסול אישה בעולם התחתון הוא דבר שלא ייעשה - נכון שאין חוקים של ממש בעולם הזה ואיש "הישר בעיניו ייעשה" - אבל לרצוח אישה נחשב למעשה פחדני ולא מוסרי בקודים של ארגוני הפשיעה בישראל. למעשה, הפעם האחרונה בה חוסלה אישה בישראל הייתה בשנת 1996 כאשר רוצחים חיסלו את שושנה אסלן - אשתו של יחזקאל אסלן מבכירי העבריינים בישראל באותם ימים ואויבו המר של זאב רוזנשטיין. הרוצחים לא נתפסו עד היום.

זמן קצר לפני שעזב הארץ זגורי נחקר בחשד לרצח הירש, ושוחרר בתום החקירה. זמן קצר לאחר מכן הוא עזב את הארץ. חוקרי ימ"ר נגב החליטו לא להרים ידיים והם המשיכו במלאכתם להפוך כל אבן, ולמרות שלפני כשנתיים שוחררו כעבור כמה שבועות חמישה מחייליו של זגורי (בניהם משה רובין המכונה 'השמן') ממעצרם כחשודים ברצח הירש עקב חוסר ראיות - הפוקס היה ונשאר עליו ועל הבוס הגדול זגורי. החוקרים, השתמשו בשיטות חקירה מתוחכמות שכללו שימוש באמצעים טכנולוגיים משוכללים (שבהם משתמשים בין השאר ארגוני ביון) במטרה כדי לעקוב אחר חייליו של זגורי וליירט את שיחות טלפון שלהם.

התיק בפרשת הירש צבר אלפי מסמכים המפלילים את זגורי וחייליו כחשודים ברצח, והוא לווה מראשית הדרך על ידי מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז הדרום עו"ד יואב קישון. לפני כשבועיים חלה פריצת דרך בתיק כאשר אחד העבריינים שהיו מקורבים לזגורי נעצר בפרשה חמורה אחרת בה היה מעורב, והוא הסכים לשמש עד תביעה.

העד, שהיה אחד מחבריו הטובים של זגורי, סייע לחוקרים לקשור את הקצוות בתיק הרצח, להשלים את הראיות החסרות ואף הסכים להתעמת עם זגורי ושבעת חייליו על מעורבותם ברצח. בסופו של דבר השוטרים יצאו עם עדות מסודרת של עד התביעה לגבי חלק מהמעורבים ברצח – ועל פי החשד הם שיתפו את אותו העד בפרטי המקרה.

"העד הזה עשה מעשה אמיץ מאוד. יש לו הרבה מה להפסיד, אבל מצד שני הוא התעקש שלא נגדיר אותו כעד מדינה אלא עד תביעה. העדות שלו מרתקת, סוחפת ואמינה. הוא הבין שמישהו בארגון של זגורי שיקר אותו", הסביר גורם במשטרה, "העדות שלו ושאר הראיות שהצטברו בתיק יבשילו בסופו של דבר להגשת כתב אישום נגד זגורי וחלק מהמעורבים ברצח. הוא הסכים להתעמת עם החשודים ולהסתכל להם טוב טוב בלבן של העיניים כדי להוכיח שהם שקרנים".

רעייתו של ניבי, מיכל, סיפרה כמה חודשים לפני שחרור בעלה מהכלא בבית המשפט כי הם מתכוונים לעבור למושב ולחיות חיים שקטים ושלווים. זה לא קרה, לבסוף, כי זגורי, כך על פי המשטרה, החליט לחסל חשבונות עם יריביו ועם כל מי שגרם לו לשבת שבע שנים בכלא.

 

"פעם ניבי היה פועל מהראש ולא מהבטן בדיוק כמו אחיו חגי (חגי זגורי הוא ראש ארגון פשיעה המרצה עונש של 15 שנות מאסר בפועל). עכשיו היוצרות התהפכו - ניבי פועל מהבטן ולא מהראש. הוא איבד את הטאץ' שהיה לו. הוא הפסיק לספור עד עשר, ועל זה הוא עלול לשלם בשלושה מאסרי עולם", הסביר קצין מודיעין לשעבר במשטרה שהכיר היטב את האחים זגורי והוביל למעצרם בכמה פרשות גדולות בעבר. "ניבי פשוט שיחק לידיים של המשטרה. הוא עשה טעויות שבעבר הוא לא היה מעז לעשות ועכשיו הוא עלול לשלם מחיר כבד".

זגורי יושב כעת בתאו באחד מבתי הכלא בדרום ושובר את הראש מי העבריין שהעז להפליל אותו (בימים הקרובים אותו עבריין יתעמת עם זגורי וחייליו העצורים) בזמן שהמשטרה חושדת ששני חיילים בכירים בארגונו הם אלה אשר לחצו על ההדק וירו בדבורה הירש ונמלטו בעזרת מכונית מהמקום. על מה הוא בטח חושב שם בתא? כנראה על איך מפסגת עולם הפשע הישראלי הוא הולך לבלות ככל הנראה שנים ארוכות מאחורי הסורגים, וספק אם אי פעם ישתחרר ויזכה לראות את החיים מחוץ לכלא.