הנחיות חדשות שהוציא שירות בתי הסוהר בימים האחרונים אוסרות על אסירים חרדים ודתיים ללבוש חליפות שחורות או מגבעות ולהכניסן לכלא מחשש שהם עלולים לברוח מבית המאסר בגלל שצבע הבגדים המסורתיים זהה במידה מסוימת לצבע הבגדים של הסוהרים באגפים.

הנחיה הזו למעשה נוגעת למאות אסירים חרדים ודתיים הכלואים בבתי הכלא השונים, ובכלל זה לאגף 10 בכלא "מעשיהו" בו מרצים את עונשיהם מאיר רבין, אחד מבכירי פרשת 'הולילנד' שנשפט לארבע שנות מאסר, וכן הרב יונה מצגר שנשפט לשלוש וחצי שנות מאסר בפועל.

האסירים החרדים זועמים על ההחלטה בטענה שמדובר באפליה חמורה שפוגעת בזכויותיהם ללבוש חליפה ומגבעת בבית הכנסת באגף בו הם כלואים, בעוד שאסירים ביטחוניים אחרים (בהם טרוריסטים שהואשמו בפשעים נגד המדינה) יכולים להתלבש כפי שהם רוצים מבלי שאיש יעז למנוע זאת מהם.

"זו שערוריה שאין כדוגמתה. אלו הנחיות שפוגעות ישירות בזכויות הבסיסיות שלנו כאסירים וכבני אדם. במשך שנים זה לא הפריע לאיש שלבשנו חליפות ומגבעות בבית הכנסת בכלא ועכשיו זה פתאום מציק למשהו", זועמים האסירים. "בשב"ס טוענים שזה בגלל שסוהרים לובשים חולצות שחורות והאסירים שלובשים חליפות דומות עלולים לגרום לבלבול שיוביל לכך שאסירים חרדים ינסו לברוח מהכלא. זו הרי שטות גמורה ואנחנו נגיש עתירות על כך לבתי המשפט. מונעים מאתנו להתפלל עם חליפות ומגבעות שזה דבר נורא וחסר תקדים".

למעשה, במשך שנים רבות בשב"ס לא אכפו את הפקודות בעניין לבושם של האסירים החרדים והם איפשרו לאסירים מפורסמים כמו השר לשעבר שלמה בניזרי, אריה דרעי ורבנים אחרים שריצו את עונשם בבתי הכלא ללבוש חליפות ומגבעת.

"לא נתנו לנו שום הסבר משכנע. פשוט הנחיתו לנו על הראש את הנחיה הזו וזהו. אנחנו נאבק בכל הכוח לשנות אותה. נציף את בתי המשפט בעתירות כדי לבטל את ההנחיה הלא חוקית הזו שפוגעת בזכותנו הבסיסית", הוסיף אסיר חרדי שהעדיף להישאר בעילום שם.

בשירות בתי הסוהר טוענים בתגובה כי לא מדובר בהנחיות חדשות, וכי פקודות שב"ס אינן מאפשרות לאסירים להכניס כובעים וחליפות לבית הסוהר, ושאסירים באגפים דתיים מורשים בהכנסת מכנסיים שחורים וחולצות לבנות מכופתרות.

לשאלה מדוע לא נאכפו הנחיות אלו במשך שנים רבות ורק עתה הוחלט ליישמן, נמסר מטעם השב"ס כי עניין זה ייבדק בהקדם.