כשאלכנסדר רודס נתקל ב-2011 במחקר שמצא קשר בין אוננות לרמות נמוכות של ההורמון טסטוסטרון, הוא החליט לנסות להפסיק לאונן במשך שבוע כדי לבדוק מה יקרה. החלטה אמיצה בשביל בחור צעיר בן 22, שהעיד על עצמו שהיה מאונן תוך כדי צפייה בפורנו לפחות עשר פעמים ביום.

"היו לי דפיקות לב חזקות בגלל שלא אוננתי", סיפר רודס. "בכל פעם שראיתי פיסת עור מבחורה שעברה לידי, הרגשתי שאני עומד לחטוף התקף לב. זה היה מאתגר בצורה יוצאת דופן". רודס אומנם לא בדק את רמת ההורמונים שלו כדי להוכיח על עצמו את המחקר, אבל הוא כן סיפר שתוצאות הניסוי כללו יכולת ריכוז חזקה יותר, רמה גבוהה יותר של אנרגיה ויעילות גדולה יותר. בעקבות זאת, הנגמל החליט ליצור את קהילת NoFap ברדיט, כדי לתעד את התוצאות שלו ולבדוק אם אחרים חווים את אותו הדבר.

כנראה שלא מעט אנשים מוכנים לקחת חלק בניסוי הזה, כי תוך ארבע שנים מאז שהיא קמה, הקהילה צמחה מ-50 חברים ליותר מ-157 אלף כיום. "זאת הייתה מעבדה נסיונית, בחיים לא חשבתי שזה יגיע ליותר מ-50 אנשים", אמר רודס, שכיום כבר בן 26.

באופן טבעי, הקהילה האנונימית משכה אליה אנשים שהרגישו שהם משקיעים יותר מדי מזמנם באוננות או כאלה שחששו שהם מכורים לפורנו והיו זקוקים לתמיכה. הם צברו כל כך הרבה תהודה שאפילו אוניברסיטת קיימברידג' נעזרה בהם לצורכי מחקר ב-2013. החוקרים באוניברסיטה רצו לבדוק את השפעת השימוש בפורנוגרפיה על מבנה המח והם מצאו שהמח של חברי הקהילה שהשתתפו בניסוי דומה בפעילות שלו לזה של מכורים לסמים ולאלכוהול. 

פעילות מוחית של מכורים לפורנו (צילום: CHANNEL 4/Dr Valerie Voon)
בראש טוב | צילום: CHANNEL 4/Dr Valerie Voon

אבל כ-40% מחברי הקהילה בכלל לא מחשיבים את עצמם כמכורים לאוננות או לצפייה בפורנו והם הצטרפו לתנועה רק כדי להתנסות ביתרונות של השיטה. אותם אנשים טענו בעצמם שהם קיבלו יותר ביטחון ושגם אצלם רמות הריכוז והאנרגיה עלו.

בריא או לא בריא לאונן - זאת השאלה

מת'יו ג'ונסון, מרצה לפסיכולוגיה וניורולוגיה באוניברסיטת נברסקה, מסייג את התוצאות האלה ומדגיש שכל דבר שאנחנו צורכים בכמות קטנה - בדיוק כמו אלכוהול - לא מזיק ואף יכולים להיות לו יתרונות בריאותיים. אוננות יכולה להיות דרך, כדבריו, "לשחרר קיטור". לפי ג'ונסון, אחד מהיתורונות הבולטים של אוננות היא שהפעילות עוזרת להקל על מתח וחרדה. אנחנו מזכירים לכם שבימים אלה ממש נחנך בניו יורק תא האוננות הציבורי הראשון מסוגו בעולם, בדיוק כדי להקל על תסמיני החיים המודרניים עליהם מדבר ג'ונסון.

תא אוננות (צילום: hotoctopuss)
ובינתיים בניו יורק: מעודדים אוננות בכל פינה | צילום: hotoctopuss

אז כרגיל - כל אחד צריך לעשות מה שטוב לו וכל דבר צריך לעשות במידה (במידה ואין אף אחד בבית, במידה והחברה מפרגנת, במידה והשריר של יד ימין עדיין פרופורציונלי).