אורי (שם בדוי), בן 45, נשוי באושר ואב לשלושה ילדים מחיפה לא האמין שזה קרה לו: באמצע הלילה הוא קיבל טלפון ממספר חסוי, ובצדו השני של הקו הייתה זו רונית שהודיעה לו "חגיגית" שעליו לשלם לה 300 אלף שקל תוך שלושה ימים אחרת היא תשלח לאשתו סרטונים שלו בעירום שהוא שלח לה בוואטסאפ כמה ימים לפני כן.

"תחליט מה אתה מעדיף: שאשתך תקבל את הסרטונים שלך מאונן בעירום מלא ותבין איזה בעל יש לה, או שאתה משלם את הכסף. תחליט עכשיו ומהר", אמרה לו רונית וניתקה את הקו.

אורי היה בהלם מוחלט ולא הבין מאיפה נפלה עליו הצרה הזו, בטח אחרי שהוצא לחל"ת ממקום עבודתו באחד מבתי הקפה בעיר, אשתו עובדת כקופאית במשרה חלקית בסופרמרקט, ומצבם הכלכלי הורע קשות בחודשים האחרונים. הוא הבין שהוא בבעיה - ולא היה לו מושג איך הוא יוצא ממנה.

הסיפור כולו החל לפני כמה שבועות, אז פנתה אליו רונית בפייסבוק, החמיאה לו, שלחה לו לבבות ותמונות, וציינה שהייתה שמחה להכיר אותו. מהר מאוד השניים החליפו מספרי טלפון, ואחרי כמה שיחות ביניהם אורי הרגיש מספיק בטוח לשלוח לה לוואטסאפ תמונות וסרטונים שלו בעירום. 

"היא הרימה לי, החמיאה לי ולכדה אותי ברשת שלה. אתה לא מבין מה עבר עליי כשקיבלתי את השיחה ממנה. השמיים נפלו עליי והדבר הראשון שעבר לי בראש הוא להתאבד. הרגשתי שנגמרו לי החיים. בסך הכל חיפשתי ריגושים וסיפוקים מהירים בגלל כל הלחץ הנפשי מהקורונה ושגרת הסגר", הוא מספר בקול שבור.

"נפלתי למלכודת כמו טיפש. נערת הפיתוי התקשרה יום אחרי יום וביקשה את הכסף. אשתי ראתה שאני בדיכאון ולא הבינה מה עובר עליי. היא חשבה שזה בגלל שאני לא עובד, ובסופו של דבר הצלחתי לגרד 200 אלף שקלים מההורים שלי ועוד 100 אלף שקל מחברים קרובים. סיפרתי להם שאני צריך לשפץ את הבית וחייב להחזיר חובות לבנק", מספר אורי בראיון מיוחד ל-mako.

לדבריו של אורי, רונית, נערת הפיתוי, התקשרה אליו שוב כמה ימים לאחר השיחה הראשונה והורתה לו להיפגש עם שני גברים באזור התעשייה בקרית ים. "היא הזהירה אותי שאם אעז להתלונן במשטרה או לעשות תרגיל היא תגיע לאשתי ולהורים שלי ותראה להם את הסרטונים. לפני שבוע נפגשתי איתם ונתתי להם את הכסף. חסמתי את הפייסבוק וגם אותה מהוואטסאפ. כפרה על הכסף - המשפחה שלי יותר חשובה".

ולמה לא פנית למשטרה?
"פחדתי שאם אתלונן זה יגיע להורים שלי, לאשתי, לכלי התקשורת, ומשם הדרך לגירושים קצרה מאוד. אחרי ששילמתי את הכסף נערת הפיתוי התקשרה ורצתה עוד 100 אלף שקל. אמרתי לה חלאס, אין יותר כלום, ושתעשה מה שהיא רוצה. החלפתי מספר טלפון ומאז לא שמעתי ממנה. מצד שני אני לא ישן טוב בלילה מהפחד שהיא באמת תגיע לאשתי ותראה לה את הסרטונים ואז ייחשף הסוד המיותר הזה".

פורנו  (צילום: shutterstock | By Kaspars Grinvalds)
נערות הפיתוי מנצלות את תקופת הקורונה וימי הסגר. אילוסטרציה | צילום: shutterstock | By Kaspars Grinvalds

גם דוד (שם בדוי), בן 50, איש עסקים מבוסס המתגורר באחד מיישובי השרון, נשוי ואב לשלושה ילדים, נפל במלכודת נערות הפיתוי ורשת הסחטנים שפועלת ביתר שאת בימי הקורונה והסגר. "אני עובד קשה מאוד ושגרת הקורונה מתישה אותי נפשית. הייתי לחוץ מהעבודה ומהתקופה הזו של חוסר ודאות כלכלית", הוא מספר בראיון ל-mako.

"לפני כחודשיים פנתה אליי בפייסבוק צעירה בשם מיכל שאמרה שהיא מעוניינת להכיר אותי. כתבתי לה שאני נשוי, אבל לא יודע מה קרה לי שנסחפתי אחריה ופתאום הרגשתי שאני רווק. טמטום. כמו ילד 18 התחלתי להתלהב מהקשר הזה וכמובן שאשתי לא ידעה כלום. היא שלחה לי סרטונים שלה בעירום בוואטסאפ וגם אני זרמתי. את האמת נדלקתי מזה. הייתי חייב להתפרק נפשית מכל הלחץ  - ואז בום - יום אחד מיכל מתקשרת ממספר טלפון לא מזוהה ודורשת ממני חצי מיליון שקל במזומן. היא איימה שאשתי תקבל למחרת את הסרטונים שלי אם לא אעביר את הכסף ושאני בצרות צרורות כי היא יודעת את הכתובת שלי וגם העובדים שלי ייראו את הסרטונים".

גם כאן דוד חשש והחליט שלא להתלונן במשטרה. "זה בכלל לא עלה על הפרק. מה פתאום, השתגעת? הייתי לחוץ, ואם הסרטונים היו מגיעים לאשתי הייתי דופק לעצמי כדור בראש. אתה יודע איזו בושה?", הוא מספר כשהוא על סף בכי, "לקחתי הלוואה מהבנק והיה לי חיסכון ששברתי ושילמתי לשני גברים שאיתם נפגשתי בחניון בנתניה ומסרתי להם את הכסף בתוך תיק וזהו. מיכל הזהירה אותי שאם המשטרה תתערב הסרטונים יועברו לאשתי וזה עוד יותר הלחיץ אותי".

דוד ואורי כאמור לא לבד. על פי גורמים במשטרה אלפי גברים נסחטו בתקופת הקורונה על ידי עשרות נערות פיתוי שהופעלו על ידי עבריינים מכל רחבי הארץ, רובם חברים בארגוני פשיעה גדולים. מדובר על עשרות רשתות סחיטה שמשגשגות מאוד בתקופת הקורונה והסגר כשמרבית הגברים סגורים מתוסכלים בבתיהם, ונערות הפיתוי מנצלות את המצב, מחליפות מספרי טלפונים כל כמה ימים ומתקשרות בעת הסחיטה ממספרים חסויים.

"אנחנו יודעים שאלפי גברים נסחטו על ידי אותן רשתות פיתוי, אבל רק חלקם הקטן מעז להתלונן במשטרה. אני מדבר על בודדים בלבד שהתלוננו. בנוסף, היו גם כמה מקרים של נשים די מבוססות שנסחטו על ידי נשים בשיטה דומה", מגלה קצין משטרה. "עברייני הסחיטה מנצלים את הקורונה והעובדה שמרבית הגברים שוהים בביתם ואוספים עליהם מידע. בודקים פרופילים שלהם בפייסבוק, במה הם עובדים ואם יש להם כסף - ואז מעבירים את הפרטים לנערות הפיתוי שהם מפעילים. זה כסף קל. ברגע שאותם גברים נסחטים הם משלמים ולא מתלוננים במשטרה.

על פי מידע שהגיע לידי mako, בין הנסחטים היו גם שלוש נשים, בעלות עסקים מצליחים, שנסחטו בשיטות דומות. "פנתה אליי בחורה צעירה בפייסבוק בשם ליאת, אמרה שאני יפה ונראית טוב. היא ידעה שאני גרושה ושאני מנהלת בכירה בחברה גדולה בתחום ההיי-טק. מהר מאוד הצ'אט התפתח לשיחה בוואטסאפ", מספרת ר', "היא ביקשה ממני לשלוח לה תמונות סקסיות שלי בכל מיני תנוחות כדי שתמצא לי גבר, אז שלחתי להם גם סרטונים שלי במיטה בלי בגדים. אחרי שבוע היא התקשרה לפתע מטלפון אחר וביקשה ממני רבע מיליון שקלים, אחרת היא תדאג שההורים שלי והילדים יקבלו את הסרטונים".

ר', להבדיל מרבים לפניה ואחריה, החליטה לקחת סיכון ולא שילמה את דמי הסחיטה. "הבנתי שעשיתי טעות גדולה אבל אמרתי לעצמי שהסוחטים יעשו מה שהם רוצים - אבל שקל הם לא יראו ממני. היה לי כסף לשלם אבל החלטתי לקחת סיכון", מספרת ר'.

וואטסאפ וטלגרם (צילום: AlexandraPopova, ShutterStock)
מהר מאוד הצ'טים בפייסבוק גולשים לשיחות לוהטות בוואטסאפ | צילום: AlexandraPopova, ShutterStock

בשונה מ-ר', היו גם שתי נשות עסקים שכן נלחצו מכל הסיטואציה, חששו שהסרטונים שלהם יגיעו לילדיהם ולבני משפחתן, והחליטו לשלם דמי סחיטה של מאות אלפי שקלים, ובשבוע האחרון נעצרו 12 גברים ושתי נשים שהיו חלק משתי רשתות פעילות של נערות פיתוי שפעלו בקריות, בחיפה וגם באזור השרון.

מעצרם הגיע לאחר ששלושה גברים ואישה אחת התלוננו ביחידה המרכזית במשטרת מחוז חוף וסיפרו ששילמו מאות אלפי שקלים לאותה הרשת. השוטרים גבו את העדויות והחליטו "לעשות תרגיל" לחברי הרשת כששוטרת סמויה התחזתה לאישה שנסחטה וקבעה להיפגש עם חלק מהם באזור הקריות כדי להעביר להם מאות אלפי שקלים.

וכך, השוטרת הסמויה הגיעה למקום המפגש כאשר הבלשים מסתתרים בסמוך למקום, וכאשר ארבעת הגברים הסחטנים הגיעו, רגע לפני שהשוטרת העבירה להם את תיק הכסף, הבלשים יצאו מהמארב ותפסו אותם על חם. כל החשודים, כולם בשנות ה-30 וה-40 לחייהם ותושבי הקריות, נלקחו לחקירה ומעצרם הוארך.

במקרה נוסף, שוטרי מרחב השרון עצרו שלושה תושבי כפר סבא, ביניהם גם אישה, בחשד שסחטו גברים רבים, כשכל אחד מהם, כך על פי החשד, שילם לסוחטים מאות אלפי שקלים בתמורה לכך שסרטונים שלהם בעירום לא יופצו בפייסבוק ולא יגיעו לנשותיהם והוריהם. החוקרים ביצעו חקירה סמויה תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים משוכללים, איכון טלפונים סלולריים של חברי הרשת והאזנות סתר לשיחותיהם שהובילו למעצרם.

"כל עוד הגברים ישלמו את דמי הסחיטה, הרשתות האלה יפרחו והעבריינים ירוויחו מיליוני שקלים על חשבונם. יש עלייה של מאות אחוזים בפעילות של רשתות הפיתוי, ובתקופה הזו של הקורונה, כשמרבית האנשים נמצאים בביתם, הם מנצלים זאת כדי להפעיל את נערות הפיתוי. יש גברים שהולכים למכוני ליווי לשחרר לחצים ויש כאלה שעושים זאת ברשתות החברתיות", מסביר גורם במשטרה, "ברגע שיש תלונות במשטרה הסחיטה נפסקת. אנחנו מבצעים מעצרים ואנשים צריכים להתלונן ולא לחשוש, אחרת זה לא ייגמר לעולם".