ביולי 2011 צלצל הטלפון בביתו של הרב הלל כהן, תושב קייב. על הקו היה סוכן נסיעות שביקש מכהן לסייע לרב יוחנן חיות. "הוא אמר לי 'תעשה טובה, תעזור לבן של הרב חיות, אתה יודע שהוא איש רציני, הרב של אל על. הוא יתקשר אליך בעוד יום-יומיים", משחזר כהן. ואכן, כעבור יומיים התקשר הרב חיות וביקש עזרה. "הבן שלי נמצא באומן", אמר חיות לכהן. "הוא היה מאורס בישראל, השידוך שלו בוטל, אז הוא עזב את הארץ וצריך למצוא עבודה. תוכל לעזור לו?".

הרב כהן נזכר באותה שיחה: "אנחנו יהודים, עוזרים אחד לשני, לא חשבתי פעמיים לפני שעזרתי. הוא לא סיפר לי שהבן שלו נוכל, עבריין נמלט שהונה אנשים בישראל ובחו"ל, שהוא מבוקש על ידי המשטרה בארץ ושיש נגדו כתב אישום חמור מאוד. אם הוא היה מספר לי, הייתי דוחה על הסף את הבקשה שלו לסייע לבן. נראה לך שהייתי עוזר לעבריין נמלט?".

"הוא ידע בדיוק מה סיימון עושה"

מה שחיות לא סיפר לכהן הגיע באחרונה לכותרות הראשיות: בנו של הרב, שמעון יהודה חיות, הוא האיש שזכה לכינוי "נוכל הטינדר" לאחר שנחשף כי עקץ נשים בשיטתיות כשהוא מתחזה לסיימון לבייב, נצר למשפחתו של המיליארדר לב לבייב. בעקבות הידיעות על הבן, בשבועות האחרונים פנו למערכת מאקו אנשים שטוענים כי הרב חיות שיתף פעולה עם ההתחזות של בנו והיה מעורב בהונאות בעצמו – בראש ובראשונה פיזור צ'קים ללא כיסוי של חברה פולנית שאינה קיימת. הרב חיות כבר נחקר באזהרה לאחר שהוגשו נגדו שלוש תלונות במשטרה, אולם הרב כהן מספר כעת על נדבך בסיפור שלא היה ידוע עד כה.

פנייתו של הרב חיות אל הרב כהן באה שלושה חודשים לאחר שהבן שמעון נמלט מישראל דרך מעבר אלנבי בעזרת דרכון מזויף. כעת מתברר שהקשר בין האב לבן נמשך חודשים ארוכים לאחר הבריחה באמצעות הטלפון והתכתבויות במייל. במילים פשוטות, הרב חיות סייע לכאורה למי שהיה ועודנו עבריין נמלט.

"הרב היה צריך לגשת לתחנת המשטרה ולעדכן את החוקרים היכן בנו נמצא. זו הייתה חובתו האזרחית", טוען קצין במשטרה. אלא שחיות העדיף להעלים את הפרט הזה – לא רק מהמשטרה, אלא גם מאזרחים תמימים שהוא עצמו ביקש את עזרתם.

"כש'סיימון' הגיע לאוקראינה הוא גר בבית מלון מפואר בעלות של 110 דולר ללילה. הצעתי לו לעבור לגור בדירה תמורת חצי מזה והוא מצדו ביקש ממני שאלווה לו 1,000 דולר והבטיח להחזיר את הכסף. האב היה מודע לזה והבטיח להיות ערב להחזרת הכסף", מספר כהן. שמעון חיות עצמו שלח לכהן מייל שבו הודה לו על העזרה: "קודם כל תודה ענקית על הכול, באמת שאין לי מילים לתאר את זה. אתה בנאדם מיוחד ואני שמח שהכרתי אותך... תדבר עם אבא שלי ותיפגשו".

לדברי הרב כהן, עם הזמן הלווה לשמעון/סיימון עוד 4,000 דולר. הוא גם ניצל קשרים בתחום המסעדנות כדי למסור לידיו ציוד מקצועי שחיות הבן הבטיח למכור עבורו. "הייתי תמים לגמרי", אומר כהן. "באתי בידיים נקיות לעזור ליהודי במצוקה. הרב יוחנן הודה לי מאוד שעזרתי לילד. אין שום ספק שהוא ידע בדיוק מה 'סיימון' עושה".

הרב הלל כהן (צילום: באדיבות המצולם)
הרב הלל כהן (משמאל) | צילום: באדיבות המצולם

"הגיעה לבית הכנסת בחורה עם צ'ק שלי"

באותה עת כבר החל שמעון במעשי העוקץ שלו באירופה. הוא טס לאנגליה וחזר משם לקייב עם מכונית מפוארת, ככל הנראה כדי לתמוך בזהות הבדויה שלו כסיימון לבייב, וצבר בדרך חובות של עשרות אלפי פאונד. מספר שבועות לאחר מכן טס הרב כהן לבלות את החגים בישראל והציע לשמעון לשהות בדירתו עד שיחזור לקייב; חיות הבן הסכים בשמחה, אבל התוכניות שלו לא הסתכמו רק בשהות בדירה.

כשהרב כהן היה בישראל הוא ראה פוסט פייסבוק שהעלה שמעון עם תמונה ממסיבה המונית – שנערכה באותה עת בביתו שלו באוקראינה. מיד לאחר מכן באו חדשות מדאיגות באמת: "אני מקבל טלפון מרב בקייב שמספר לי שהגיעה לבית הכנסת בחורה עם צ'ק שלי וביקשה לפרוט אותו", נזכר כהן. "היא סיפרה ששמעון נתן לה את הצ'ק כעירבון להלוואה שלקח ממנה".

הרב כהן הזדרז לחזור עם משפחתו לקייב, ואז נתגלתה האמת במלואה. "אני זוכר שאשתי צעקה, 'איפה הזהב?'. כל הבית היה הפוך. סיימון לא רק עשה מסיבה עם בחורות, הוא גם גנב תכשיטים יקרי ערך של אשתי ופנקס צ'קים. אחר כך גיליתי שהוא הפיץ אותם לאנשים שהוא לקח מהם הלוואות. כמובן שיצרתי איתו קשר ודרשתי שיחזיר לי את התכשיטים ואת הכסף ויפסיק מיד להשתמש בצ'קים".

בשלב זה שלח כהן מייל לרב חיות ולבנו תחת הכותרת "משלמי רעה תחת טובה, ישטנוני תחת רודפי טוב". בתגובה הודה שמעון שקיבל כספים מהרב כהן, הכחיש שגנב את התכשיטים את ופנקס הצ'קים, אך הודה שעשה טעות כשהכניס אנשים לביתו. בתוך כך איים על כהן: "אני יכול לתבוע אותך על הוצאת דיבה שאתה הורס את שמי הטוב", כתב חיות הבן, אבל מיהר לבקש סליחה והתחייב ש"תוך חודש" יחזיר לו את כספו. שמעון הוסיף שהוא מצטער על הנזק שנגרם לבית וסיים במסר דו משמעי: "אני לא מתחמק, אני בשנייה נעלם לך אם אני רוצה. תדבר עם אבא".

"אני פצוע ונבגד ממך", כתב כעת כהן לרב חיות. "אתכם מעניין שלא אספר לאף אחד, אבל אשתוק רק אם אקבל את כספי בחזרה". לשמעון חיות כתב: "אני חיה פצועה שמאוד נפגעה ממך ומאביך. אתה בן סורר ומורה שמלסטם (שודד) את הבריות שמרוויחים כספם בזיעה ובצער".

 

"שכולם יידעו על המעללים של האב והבן"

בתגובה להודעות של כהן שלח לו הרב חיות מסר מחשבון המייל שלו במקום עבודתו בחברת אל על שבו התחייב לשלם חלק מהחוב של בנו. זה לא קרה, גם לאחר שעבריינים איימו על חייו של הרב כהן בגלל הצ'קים שהפיץ חיות הבן. כמה חודשים לאחר מכן, בנוכחותו של רב מבני ברק, הרב חיות חתם על הסכם עם הרב כהן שלפיו הוא מתחייב לשלם לו 10,000 שקל בעשרה תשלומים. לטענת הרב כהן, הרב חיות לא עמד בהסכם ועד היום לא שילם את חובו לרב כהן. חיות הבן מצדו המשיך לעקוץ ברחבי העולם נשים, חברות ומוסדות במיליוני יורו, לפי הערכות המשטרה.

"אני רוצה שכולם יידעו על המעללים של האב והבן. אני מאמין שעוד אנשים נעקצו ואני מקווה שמשטרת ישראל וחברת אל על יעשו לזה סוף וידאגו לכך שהוא יושעה מתפקידו", אומר לנו הרב כהן, "הרי אם הוא לא היה הרב של אל על, אף אחד לא היה עוזר לבנו".

ואכן, למחלק ההונאה ולאל על הגיעו לאחרונה מספר פניות מאנשים הטוענים שהרב ניצל את מעמדו כדי להונות אותם בסיוע בנו. אלינו פנתה ד', אחת הנשים שנעקצו על ידי "סיימון לבייב" בפינלנד והגישה נגדו תלונה שגרמה לכך שייעצר וירצה עונש מאסר של שנה וחצי.

"סיימון עקץ אותי לפני שנתיים ב-50 אלף יורו", סיפרה לנו ד' השבוע. "הוא אמר לי שהוא בא ממשפחה עשירה ושיש לו חברה למכירת כלי נשק. הוא סיפר לי ששירת כטייס קרב בצבא הישראלי. היינו חברים שמונה חודשים וכשהוא הציע להתחתן איתי נדלקו לי כמה נורות אזהרה, אז דחיתי את ההצעה שלו. אחר כך גיליתי שתמורת הלוואה שנתתי לו הוא העביר לי צ'קים חסרי כיסוי של חברה שלא קיימת. הוא נעלם ולא החזיר לי את הכסף. מדי פעם הוא היה שולח לי הודעות ונעלם שוב. מכל מה שלמדתי עליו, בסוף יימאס לאנשים ממה שהוא עושה להם. הוא עקץ המון אנשים ואני חושבת שיגמרו איתו חשבון. זה לא ממש יצער אותי".

שמעון חיות (צילום: באדיבות הרב הלל כהן)
שמעון חיות ("סיימון לבייב") כפי שצולם בדירתו של הרב הלל | צילום: באדיבות הרב הלל כהן

תגובות: "הלל כהן סטר לרב חיות לעיני אלפי אנשים"

פנינו לשמעון יהודה חיות בבקשה לתגובה. הוא לא התייחס להודעותינו.

מאל על נמסר בתגובה: "אל על ממתינה לסיום חקירת המשטרה. אנו  מקווים כי החקירה תסתיים מהר ככל שניתן והדברים יתבהרו. מיד לאחר קבלת ממצאי החקירה נפעל בהתאם, ככל שיהיו ממצאים הרלוונטיים לחברה".

עו"ד אחיקם גריידי, המייצג את הרב יוחנן חיות, מסר בתגובה: "מרשי לא היה מעורב כלל בבריחותיו של הבן לחו"ל, לא בפעם הראשונה ולא בפעם השניה, ולא ידע מכך דבר, אלא בדיעבד בלבד, כמפורט להלן.

הלל כהן התקשר למרשי רק לאחר שהבן והוא הכירו ביניהם בקייב, ולאחר שהבן כבר התארח ביוזמת הלל כהן בביתו ( בו הוא נוהג להכניס אורחים), עוד לפני שמרשי ידע על הקשר ביניהם. מרשי לא ידע באותה עת על כך שהבן ברח מארץ שלא כדין, לאחר שהבן הודיע לו שיציאתו לחו"ל הוסדרה כדין, וכאב ביקש מרשי בשיחה מהלל כהן לסייע לבנו, ככל שניתן .

רק לאחר מכן נודע למרשי שהבן נמלט מהארץ שלא כדין, עקב פניות של משטרת ישראל אליו ע"מ לאתרו. לאחר תקופה פנה הלל כהן למרשי בטענה שהבן גנב ממנו כספים, ובאיומים בפגיעה במרשי ובמשפחתו סחט את מרשי לקבל כספים ממנו, כששמה הטוב של המשפחה, היה המניע להסכם שמרשי נאלץ לחתום עליו.

תוכנה של הההתכתבות סביב ההסכם עם הלל כהן מדבר בעד עצמו, כתשלום המבוצע לפנים משורת הדין בלבד, ואך ורק ככניעה לסחטנותו של הלל כהן, והראיה שהרב שתיווך ביניהם – ומי שגישר בין הצדדים - אישר את דבר האיומים הנ"ל כלפי מרשי והעובדה שהתשלום נעשה באילוץ כבד וקשה , אך ורק במטרה למנוע פגיעה ובושה במשפחת מרשי.

רק לאחר שמרשי הותקף פיזית בברוטליות על ידי הלל כהן, כהמשך לדרכו הסחטנית ממרשי (הלל כהן תקף את מרשי בפומבי, וסטר לו לעיני אלפי אנשים בקבר רשב"י בל"ג  בעומר, ובייש אותו ברבים, וישנם עדים רבים לתקיפה זו), הופסק הקשר בין הצדדים. לא בכדי, לא העיז הלל כהן להגיש תביעה כנגד מרשי, כי אז היו נחשפים מעשיו הפסולים וסחטנותו ממרשי.

לאחר שובו של הבן לארץ בשנת 2017  ניסה הבן פעמים רבות לששכנע את האב לסייע לו, תוך הבטחות אינספור שהפנים את המסר והתחנן רבות בפני מרשי כאביו, שיאפשר לו "צ'אנס" נוסף. האב – ברחמיו על בנו – ומתוך תקווה שאכן חל בבן שינוי לאחר מאסרו, סייע לו בהליכי המעצר בארץ, תוך שהבן מתחייב להשיב לאב את כספו הרב שהושקע על ידי מרשי בכך, תקווה שנכזבה קשות אף היא.

לאחר שבית המשפט החליט על שחרור הבן בערבות (שהאב ברחמיו על בנו ובתקווה שהבן יתקן את דרכיו כפי שהבטיח, לווה כספים עצומים, שהופקדו כערובה לשחרור הבן בבית המשפט  – והבן לא רק שלא השיבם לידיו כלל – שמרשי נושא בהחזרם לבדו, אלא שבבריחתו לחו"ל , גרם למרשי נזק עצום באובדנם של כספים אלו), ובלא ידיעת האב, ברח הבן לחו"ל, תוך שהוא מותיר את מרשי ומשפחתו הן בחובות גדולים, והן בבושה גדולה, כתוצאה מהאמון שנתנו בו, ופרסום פומבי של מעשיו הפסולים.

מרשי איננו משתמש כלל בתפקידו כרב של חב' אל על לצרכיו האישיים, והוא עובד מסור לתפקידיו,  ועל כך יעידו עשרות אלפי לקוחות כולל מובילי דעה רבים  שמרשי משרתם מעל שני עשורים (גם לפני עבודתו בחב' אל על). דווקא כלל הנפגעים מהבן הם אלו שמנצלים בציניות ובאינטרסנטיות חד צדדית את היות אביו - מרשי, הרב של חברת אל על, כדי לקבל ממרשי כספים שאינם מגיעים ממנו אלא מהבן, תוך איום בפגיעה בשמו הטוב, כפי שכלל המתלוננים עושים שימוש בכך, כנגד מרשי, על לא עוול בכפו.

מרשי ממשיך באופן מכובד ומסור לגדל משפחה וילדים בבני ברק, בחברה דתית ונושא בגאווה את היותו רב בישראל, ורב של חב' אל על .מעשיו של בנו (שאך ניסה להחזירו למוטב ולהופכו לאדם נורמטיבי) ומעשי הבן מהווים מקור לבושה גדולה לכל בני המשפחה. 

מרשי ובני משפחתו הינם הקרבן הגדול ביותר של הבן  כאמור, בגילו כיום, מרשי ואשתו נטלו משכנתא על דירת מגוריהם על מנת לכסות חובות של הבן והתחייבו לפורעה משך 25 שנים, זאת בנוסף לבושה הגדולה שהבן ממיט על כלל בני משפחתם וילדיהם האחרים מפרסום מעשי הבן.

למרשי אין אחריות לאף מעשי תרמית וגניבה של הבן. מרשי הינו  הקרבן הגדול של הבן. דווקא המעורבים בקשרים עם הבן, בצר להם, נאחזים בחוסר הגינות במרשי, בניסיון חסר בסיס לנצל את היותו הרב של חב' אל על, על מנת לטפול עליו את נפילתם בקסמי הבן והחובות שיצר, ועשיית שימוש לרעה בהיכרותם עם מרשי, תפקידו ואחריותו.

כאמור, מרשי מצר על כל אדם שנפגע מבנו ומתבייש רבות מכך, ומקווה שהבן ישוב לארץ ויתן את הדין על כל מעשיו, ואף ישפוך אור על כל הטענות שנטענו כנגד מרשי, ומעשיו עם הלל כהן, כפי שפורטו לעיל, ואזי גם יישפך האור האמיתי על כל מעשי הבן העגומים ועל מסכת השקרים הנוראה כנגד מרשי שאין לה אח ורע, והניצול הציני לפגוע בו, על לא עוול בכפו, דווקא בשל היותו הרב של חב' אל על. 

אולם מעל הכל ברור בעליל שנוכח כל המפורט לעיל, אין כל בסיס  להאשמתו האישית של מרשי, לא כספית ולא פלילית, במעשי התרמית של הבן או בסיוע לו במעשה פסול כלשהו. יתירה מכך, נתבקשתי על ידי מרשי להודיעכם כי ככל שבפרסום כלשהו מטעמכם יהא משום הוצאת דיבתו של מרשי לרעה, וככל שתפעלו שלא כדין, ישקול מרשי תביעת לשון הרע כנגדכם, ואף כנגד כל מי מבין המעורבים.

נוכח האמור, המלצתי למרשי להגיש לאלתר למשטרת ישראל תלונה חמורה וחריפה כנגד הלל כהן, על תקיפה וסחיטה באיומים. למותר לציין שאין במכתבי זה כדי לגרוע או לפגוע בטענה או בזכות כלשהי העומדת למרשי בדין כפי שאין בו אף כדי למצותם".

*ככל הידוע למערכת מאקו, על אף האמור בתגובת עו"ד גריידי, נכון למועד פרסום הכתבה טרם הגיש הרב חיות תלונה למשטרת ישראל כנגד הרב כהן.