קצין משטרה מצטיין בדרגת פקד המשרת בתחנת משטרה גדולה במרכז הארץ וניהל יחסי מין עם אזרחית במהלך פעילות מבצעית, נדון לעונש קל ביותר של נזיפה חמורה והורדה בדרגה לשלושה חודשים בלבד. כך פסק באחרונה בית הדין למשמעת במשטרת ישראל.

המקרה החמור התרחש לפני כשנתיים וחצי, אחרי שיחת טלפון שהגיעה למוקד 100 ובה דווח על אירוע של אלימות במשפחה. הקצין הגיע לדירה יחד עם שוטר סיור בכדי לברר את פרטי האירוע, ואז הופתע לשמוע את תשובתה של האישה אשר טענה כי בתה היא זו שחייגה בטעות למוקד 100 ובעלה נמצא בכלל בעבודה.

הקצין התקשר לבעל בכדי לוודא שהוא אכן נמצא בעבודתו, ולאחר הבירור מסר לאשתו של הגבר את מספר הטלפון הסלולרי שלו כדי שתעדכן אותו על כל התפתחות יוצאת דופן אם תהיה כזו. זמן קצר לאחר ביקורו של קצין המשטרה בבית המשפחה, האישה יצרה עמו קשר, והשיחות הובילו לקשר רומנטי בין השניים שנמשך כארבעה חודשים.

בהמשך התברר כי בשני מקרים שונים, קיים הקצין יחסי מין בניידת עם אותה אישה, ובאחד משני המקרים התקבל דיווח בקשר על חשד לפריצה לבית במושב בשפלה. הקצין נסע יחד עם האישה מוקד האירוע, הוריד אותה בכניסה ליישוב, והמשיך פנימה כדי לתפוס את הפורצים. בתום האירוע הוא אסף אותה והשניים המשיכו את הבילוי המשותף שלהם בתוך הניידת. 

במקרה נוסף בו קיים הקצין  יחסי מין עם האזרחית בניידת התקבלה הודעה בגל הקשר המשטרתי על אירוע של אלימות במשפחה במהלכו היה צריך לאסוף עדה בניידת לתחנת המשטרה. הקצין לא היסס, והחליט להסיע את העדה כאשר המאהבת שלו יושבת עם השניים בניידת.

המידע על הקשר בין הקצין לאישה הגיע למח"ש לאחר שבעלה של האזרחית גילה על הרומן ואף חשף אותו בפני בני משפחת הקצין. במח"ש הגיעו למסקנה כי אין מדובר בעבירה פלילית אלא בעבירה משמעתית, ובתום חקירה קצרה הוחלט להעביר את פרטי המקרה לטיפול בבית הדין למשמעת של משטרת ישראל, שם הואשם הקצין בעבירות של התנהגות שאינה הולמת שוטר או שיש בה כדי לפגוע בתדמית המשטרה.

התובעת טענה כי התנהגותו של השוטר אינה הולמת, ופגעה בתדמית המשטרה שכן קיים יחסי מין עם אזרחית בתוך ניידת, והתחושה המתקבלת היא של בוז וזלזול בוטה מצדו כלפי משטרת ישראל וכלפי האופי ומהות העבודה של שוטרים וקציני הסיור. "מדובר בהתנהגות סדרתית, חריגה ומכוערת, שיש בה משום הבעת בוז כלפי הארגון (המשטרה) מצד אחד, כמו גם פגיעה של ממש בתדמית המשטרה ואמון הציבור מצד שני", ציינה התובעת. "ואין להכביר מילים על הנזק שהיה נגרם לו היו מעשיו נחשפים לעיני הציבור".

חשד לפגע וברח. אילוסטרציה (צילום: דניאל נחמיה, החדשות)
"פגיעה של ממש בתדמית המשטרה ואמון הציבור" | צילום: דניאל נחמיה, החדשות

לדבריה, במעשיו שכח הנאשם שהוא איש משטרה, שלא לדבר על כך שמדובר בקצין שצריך לתת דוגמה אישית ולשמש מופת לחברה, לחברים ולפקודיו. הקצין, כך מתברר, משרת חמש שנים במשטרה ובמהלכן קיבל ציונים גבוהים על תפקודו. התובעת דרשה להוריד את הקצין בדרגה לתקופה לא מבוטלת של שמונה חודשים בגין מעשיו החמורים, כמו גם לנזוף בו בחומרה.

מפקדיו של הקצין בעבר ובהווה הגיעו להעיד בבית הדין כעדי אופי כשהם משבחים את תפקודו ומציינים שמדובר בקצין חרוץ, מצטיין  שמשקיע מזמנו ומרצו בצורה הטובה ביותר, נבחר לקצין מצטיין במחוז מרכז של המשטרה והגיע להישגים טובים כשהוא מתפקד ללא דופי. בנוסף, ציין סנגורו של הקצין כי הוא טעה ולוקח אחריות מלאה על מעשיו, והוא מודע לכך שאין מחלוקת שהוא נכשל מבחינה מקצועית, ערכית ומוסרית ושלא מדובר בניצול מרות בכפייה.

"הנאשם בוש ונכלם מהקשר שכשל בו ושילם מחיר אישי יקר וכבד שכן הקשר נחשף בפני בני משפחתו על ידי האזרחית ובעלה. אין מדובר בעבירת מין אלא בהתנהגות שאינה הולמת שוטר", טען הסנגור. דייני בית הדין למשמעת בראשות הנשיאה, תת ניצב לילי באומהקר, מתחו ביקורת קשה על מעשיו של הקצין וציינו כי במעשיו הוא סיכן למעשה את חייה של האזרחית עמה ניהל רומן.

"המצאותה של האזרחית בניידת משטרתית בזמן פעילות ושלא כפועל יוצא והכרחי של הפעילות המשטרתית יש בה פוטנציאל לסיכון חייה ללא שום צידוק. משכך, בהביאו את האזרחית לניידת בזמן פעילות הפר הנאשם את חובתו הבסיסית כשוטר - והיא הגנה על חיי אדם וחומרה יתרה מוצאים אנו בעובדה שעשה כן יותר מפעם אחת", הדגישו הדיינים.

הם הביעו אי נחת כללית ממעשיו של הקצין, וטענו כי לא מדובר במעידה חד פעמית. לדבריהם, הוא הפר את האמון שנתנה בו המשטרה כשוטר וכקצין שאמור למלא את חובתו בנאמנות וביושרה. לבוסף, החליטו הדיינים להקל מאוד בעונשו של הקצין תוך שהם מתחשבים בהיותו שוטר מצטיין וגזרו עליו עונש של נזיפה חמורה והורדה לדרגת מפקח למשך שלושה חודשים בפועל ושלושה על תנאי.