משחר קיומו הוא נתפס כסקסי, נשגב וזוהר; מרומא העתיקה ועד ימינו נשים העריצו אותו וניסו לשחזרו, גברים סגדו לו ונפלו לרגלי הנשים שנשאו אותו. אך מה יש בו בבלונד, שמכשף אותנו כל פעם מחדש? רבים ניסו לגלות את סודו של הבלונד ותיאוריות רבות הסבירו למה אנחנו כל כך סוגדים לצבע הזה, מרצון להדמות לשליט האנגלוסקסי הלבן ועד קישורו לתמימות וילדותיות של תינוק, אך אף אחד עוד לא ממש הצליח להתחקות אחר סודו הקסום.

בחרנו בשבילכם את הנשים שבשבילן בלונד הוא לא רק צבע שיער, אלא דרך חיים, הבלונדיניות השוות והאייקוניות בכל הזמנים, כדי לנסות לראות מה הופך אותן לכל כך סקסיות.

פמלה אנדרסון

פמלה אנדרסון בתצוגת אופנה
ההגדרה המילונית לסמל מין. ובלונדינית. פמלה אנדרסון | צילום: Graham Denholm, GettyImages IL

לפמלה אנדרסון יש את כל החבילה, בלונד זוהר על טהרת החמצן - צ'ק, סיליקון - צ'ק, מיליוני גברים מריירים - צ'ק, שערים בפלייבוי - דאבל צ'ק, ואפילו קלטת סקס יש לה כבונוס. פמלה אנדרסון היא ההגדרה המילונית לסמל מין, והיא הייתה שם (במתכונת זו) לפני כולם.

התדמית שלה - האימג' התקשורתי - הולך הרבה לפני אנדרסון עצמה, וגם אם את רוב ימיה היא מבזבזת בין שיפוט בתוכנית ריקודים ישראלית, להשתתפות ב"אח הגדול" ההודית, לצילומים לחברת הלבשה תחתונה ישראלית ושאר חלטורות, אנדרסון הדמות היא סמל מין נצחי ששום דבר שאנדרסון האשה תעשה לא ממש יפריע לה.

בריז'יט בארדו

בריזי'ט ברדו
היום כבר לא פוגשים בבלונד כזה איכותי. בריז'יט ברדו | צילום: Cattani, GettyImages IL

לבלונדינית הסקסית הזו הייתה את האלגנטיות הנשית שכל כך חסרה לכוכבות של היום, מיניות אירוטית אך לא זולה, כזו שמצליחה לסמם את הדעת מבלי להידחס לאף. בשנות ה-50 וה-60 בריז'יט ברדו פרצה גבולות בכל מה שקשור למין בארה"ב, כשעשתה סצינות עירום והשתזפה טופלס. היא חטפה קיטונות של ביקורת מאמריקה השמרנית אך גם קיבעה את מעמדה כסמל מין.

גזרתה השופעת, מבטאה הצרפתי, ורעמת הבלונד הענקית שלה הפכו אותה לאחת הנשים הסקסיות של אותן שנים והניחו לה מקום נצחי בפנתיאון סמלי המין של ההיסטוריה.

פריס הילטון

אין תמונה
חשבת בלונדינית, חשבת פריס הילטון. סוג של הישג, לא?

יש שיאמרו שפריס הילטון מגלמת בדמותה את רוח התקופה: כלום עם מודעות עצמית, עם קריצה, חסרת תוכן, לא מתנצלת ופוסט מודרניסטית, כזו שגורמת לך לתהות עד כמה חזות האהבלה שהיא עוטה על עצמה היא אמיתית ועד כמה הכל הוא רק הצגה. אם היא לא הייתה בלונדינית טבעית, היא הייתה הבלונדינית המושלמת.

יעל בר זוהר

יעל בר זוהר מצטלמת לללין בהריון
הבלונדינית הישראלית האולטימטיבית. יעל בר זוהר | צילום: עודד קרני

אי שם לקראת סוף הניינטיז מצאנו לעצמינו בלונדינית צעירה ומעוגלת איברים שהזוהר שלה היה ממש טבוע בשמה, עם קמפיין ל"פלפל" ותפקיד בלתי נשכח כשרון לינוביץ' ב"רמת אביב ג'" יעל בר זוהר הייתה הדבר הכי בלונדיני שפסע אי פעם על אדמת הקודש, ובמשך השנים היא אף זכתה למגוון מחוות (שנויות במחלוקת) מאסף אמדורסקי, קרח 9, ושב"ק ס' בקשר לאיבריה השונים.

כשהכוכבת הצעירה גדלה מעט ונהייתה לבגירה היא השילה מעליה את התמימות המעיקה והפכה לפצצת מין אמיתית, שאין גבר בישראל שלא זוכר את הקמפיינים נוטפי הסקס שלה לפוקס לצד האקס יהודה לוי.

בשנים האחרונות אחרי החתונה והילדים, אנחנו לא רואים אותה מספיק, לגמרי לצערנו, אך בכל פעם בה היא מפציעה לתקשורת לכמה רגעים, עולה על פנינו אותו חיוך נעורים דבילי שהיה לנו בסוף הניינטיז.

ג'סיקה סימפסון

אין תמונה
טמטום חינני. ג'יסקה סימפסון

האייקוניות של ג'סיקה סימפסון כבלונדינית נובעת בעיקר בגלל אותו גורם נלווה ממנו מנסות בלונדיניות בכל העולם להתנער משחר היותן בלונדיניות - טמטום חינני, בימבואיות חסרת דאגות ואינטליגנציה. ולא, במקרה שלה גם מליוני שפורפרות צבע חום לא יעזרו. כשג'סיקה סימפסון שואלת את בעלה (לשעבר) ניק לאשיי, "תגיד, טונה זה עוף דג?" היא לא מתכוונת לצאת טיפשה-כאילו-מתוחכמת-הפוך-על-הפוך, אל לה פריס הילטון; היא, כמו בלונדינית אמיתית, רוצה לדעת אם טונה זה עוף או דג. או שהיא הצליחה לעבוד על כולנו בגדול.

מדונה

מדונה בפריס
בלי מדונה, הבלונד היה קצת פחות סקסי | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

יחסה של מדונה לבלונד שלה תמיד היה דואלי, מצד אחד היא חגגה אותו עם שורשים שחורים ובגדים של נערה-עובדת בשנות השמונים ויצאה עם המופע הפרובוקטיבי "בלונד אמבישן" בתחילת הניינטיז, מצד שני היא צבעה את שיערה לכל גוון אפשרי (אך תמיד חזרה לבלונד) ונלחמה עד כלות בכל סטריאוטיפ בלונדיני שהתקרב אליה למרחק חבטה.

למרות שהיא כבר בת 52, ומדי פעם צצות באינטרנט תמונות נטולות פוטושופ שמאשרות את זה, מדונה היא מהמעטות שהיו סמלי מין בשנות השמונה, התשעים, האלפיים והיא נשארה כזו גם בעשור הנוכחי, ובעינינו היא תמיד תהיה פצצת סקס בלונדינית ומתקתקת.

מרלין מונרו

מרלין מונרו
לא הייתה בלונדינית אמיתית, אבל כבר 50 שנה שזה לא מעניין אף אחד. מרלין מונרו | צילום: Gettyimages IL, Getty images

מרלין מונרו אולי לא הייתה הבלונדינית הראשונה, היא אפילו לא הייתה בלונדינית אמיתית, אבל בלעדיה ללא ספק לא היה לבלונד את הזוהר הקסום שיש לו היום. נורמה ג'ין נולדה כברונטית חביבה, אך עד מהרה היא אימצה לעצמה שם וצבע שיער חדשים שברבות השנים הפכו לסינונימיים אחד לשני, ובתודעה הקולקטיבית שלנו מרלין מונרו היא בלונד בדיוק כמו שבלונד הוא מרלין מונרו.

ליידי גאגא

אין תמונה
מלכת הבלונד הנוכחית, הגברת גאגא

ליידי גאגא היא הגלגול האחרון של רוח הבלונד הנצחית, זו שעברה במשך שנים מכוכבת הוליוודית אחת לשנייה ונתנה להן את הזוהר הבלונדיני הבלתי מוסבר הזה. הקו הישיר, השערה הצהובה, שקושרת בין כל כוכבות הרשימה הזו, מסתיימת כרגע בגאגא, הבחורה הכי נכונה על הפלנטה ברגע זה. הפרובוקטיביות, הגישה, המסתורין, השערוריות וריח החמצן שעולים ממנה לא משאירים ספק, לרוח הבלונד יש התגלמות חדשה.

>> הכוכבות שעשו הכי הרבה סקס בקולנוע