זוג זקנים (צילום: Sean_Warren, Istock)
אז מה, חדווה'לה, השתלם כל הלילות האלה שנתת לי לראות פורנו | צילום: Sean_Warren, Istock

אף אחד לא אוהב לדבר על זה, אבל זה ידוע לכולם: זוגיות של שנים זה מתכון בדוק לבגידות. הרבה לפני שסללו את הכביש לרבנות הנורמה המתגלגלת הייתה שמדובר בברית מקודשת שאסור להפר, אבל אותו חזון אוטופי התרסק מזמן. קילוגרמים של מתגרשים, עקיצות של בגידות בכל בלוק ושלל אופציות לכל דורש, גרמו כבר לכל פראייר להבין שהמונח מונוגמיה מנוגד לטבע של כל אדם חרמן. במילים אחרות: כל גבר.

אבל מסתבר שבין כל המניאקים שאוספים חוויות מההצדקה, ישנם כמה זכרים שמתחזקים באושר יחסי את אותה הבייבי כבר שנים ארוכות – וטוענים שהם מבסוטים מהקונספט. האם יתכן שבעידן הזימה וזפזופי הסטוצים גברים יכולים למשכן נאמנות לצ'יקה אחת? ואולי באמת מונוגמיה היא המצרך הכי יעיל על המדף? חמישה ותיקי זוגיות הסכימו לספר איך הם מצליחים לשמור על חיי נישואין ללא רבב.

"כי ראסמי, למי יש כוח לחפש אלטרנטיבות"

בסרטים בגידות מזדמנות נראה עסק פשוט למדי, אבל במציאות להתפזר על ישבנים נודדים זה עסק מעייף – לפחות למי שכבר ספר עשור מהשחרור ודופק עבודה מבוקר עד ערב.

"באמת שאני לא יודע מאיפה לאנשים יש הזמן והאנרגיות ללכת ולבגוד או לטפח חלומות של להיות עם נשים אחרות. כנראה שיותר מדי זמן פנוי גורם למוח שלך לנדוד לכיוונים לא רצויים". על הסלוגן המבריק הזה אחראי אילן, גברבר תקין בן 39 שריצף בטון על הרווקות שלו בגיל 23 ולא מצמץ הצידה מעולם. "היום הרבה אנשים משכנעים את עצמם שזה בסדר לרצות נשים אחרות גם כשאתה נשוי, ושזה נגד הטבע להיות עם אישה אחת כל החיים – אבל מדובר בקשקוש אחד גדול. כשהתחתנתי עם אשתי היה לי ברור שאני רוצה להיות איתה כל החיים ואין בכלל אופציה אחרת, או רצון להיות עם אחרות. טוב לי איפה שאני ואין לי גם את הזמן להתעסק בכל השטויות של לרצות מישהי אחרת. למה לי?".

פייר לגמרי, אבל עדיין כל כך הרבה שנים עם אישה אחת זה די קשה. מה הסוד שלך?
"עשייה, זה הסוד שלי. אשתי ואני עסוקים בלגדל משפחה ובקריירות שלנו ותמיד דואגים לשמר את האהבה, ככה שאין לאף אחד מאיתנו מה לחפש בחוץ. נראה לך הגיוני שאני עכשיו אסכן את כל מה שיש לי ואתחיל להתנהג כמו איזה נער פתטי בשביל איזה כיבוש של יצר רגעי? יש לי בבית את כל מה שאני צריך".

"כי אני בן אדם מוסרי"

אותו אילן התברר כפנאט של העסק וכנראה שגם יש לו כיסא שמור בתפילות בבית כנסת בשבת, אבל אצל הרוב השפוי הרצון לטעום סוג אחר של סלאמי מצפצף אחרי חודשים סופרים של קשר, שלא לדבר על עשרות שנים.

זוג מחייך ומחובק נשען על מעקה מול מדשאה (צילום: jupiter images)
אני איתך, לנצח. כן, מותק, אני לא צוחק: כל הכוסיות האחרות לא מעניינות אותי. למה את מסתכלת עליי ככה? | צילום: jupiter images

"החשק קיים, בטח קיים, מה אתה גנוב. כל כך הרבה כוסיות יש בחוץ ונראה לך שלא בא לי לעוף על כל אחת שאני רואה," שופך כנות רוני, 46, שסגור בזוגיות אחת קרוב לעשרים שנה. "הסיבה היחידה שאני לא בוגד או שאני מצליח להישאר עם אישה אחת כל כך הרבה זמן היא רק עניין של מוסר. כולם הרי רוצים, זאת לא שאלה בכלל, אין אחד שלא היה רוצה לגוון עם אישה אחרת אחרי שנים של זוגיות. הדבר היחידי שמפריד בין אלו שעושים ואלה שלא זה הקטע המוסרי. ומי שלא מצליח להתיישר עם המונוגמיה, פשוט שלא יתחתן מראש".

"כי תמיד יהיה לנו פורנו"

הדיון על יכולתו של כל בבון להיסגר בכלוב אחד עם אותה הפרטנרית נחרש עד מיצוי, אבל מה שמעניין לחקור פה זה לא עניין המוסר – אלא העניין הפיזי, המסובך הרבה יותר. איך מתמודדים עם סקס עם אותה אישה במשך יובל שנים?

חושנית בתחתונים שחורים (צילום: istockphoto)
לא צריך כתבה בשביל זה, זאת עובדת חיים: פורנו מתחזק לנו את הזוגיות | צילום: istockphoto

"פורנו, אח שלי, פורנו," מיילל את המנטרה הצפויה אבי, עוד חרוש של זוגיות עתיקה שמאמין בהיצמדות אחת עד האלצהיימר. "תודה לאל שאנחנו יכולים לענג את עצמנו ובפנטזיות הפרטיות שלך אתה יכול להיות עם כל אישה שתרצה. גם כשאתה רווק אתה לא באמת זוכה לשכב עם כל בחורה שאתה רוצה ועל הרוב אתה רק מפנטז בסוף. אותו הדבר בזוגיות ארוכה; בא לי על מישהי אז אני לוקח לעצמי 10 דקות לבד ופשוט נמצא איתה".

אשתך יודעת שבדמיון אתה מתפזר על נשים אחרות?
"מה נראה לך? כל אחד שיגיד שהוא לא עושה ביד על אחרות אז הוא משקר לך בפנים. אני התחלתי לפנטז על אחרות כבר אחרי חודשים עם אשתי וזה בריא וזו דרך הטבע. אין לי ספק שהיא עושה את אותו הדבר גם כן וזה, ידידי, הוא המתכון האמיתי לזוגיות בריאה ומאושרת".

"כי אני באמת אוהב את אשתי"

תיזוז אל עבר מחוזות הפורנו והבריחה לעינוג עצמי כחלק משימור מערכת יחסים ארוכה היא לא כותרת בשום מהדורה, אבל מה שמצדיק להוציא את המיקרוסקופ ולאתר מקוריות נמצא אצל כל אלו שעדיין דוגלים באלמנט העתיק ביותר.

זוג מתנשק (צילום: TriggerPhoto, Istock)
אני אוהב אותך. אני אוהבת אותך יותר. לא, אני אותך. לא, אני. לא, אני. אח, איזה חיים נפלאים | צילום: TriggerPhoto, Istock

"על אהבה שמעת פעם?" מתנשא עלי מאיר, חטיאר חביב שיחגוג בקרוב לא פחות מ-35 שנה עם אותה האישה בבלעדיות מוחלטת. "כולם מחפשים סיבות למה זה לא טוב להיות עם אישה אחת כל החיים ולמה צריך לחפש עוד נשים, אני לא מבין את זה. אני אוהב את אשתי וטוב לי איתה אז מה לא בסדר?".

הכול תקין, אבל אתה באמת אוהב את אשתך באותה עוצמה כבר 35 שנה?
"בוודאי שכן. אני אוהב את אשתי כמו שאהבתי אותה בהתחלה רק שבמהלך השנים זה הפך להיות סוג אחר של אהבה. יותר רגש של שותפות וחברות, אבל זה מספיק לי להישאר אם אותה אישה עד יום מותי".

"כי היא מסכימה לסקס בשלישייה"

מלל נפתלין מסבא'לה שמפזם פה שירי הלל למונוגמיה זה אולי מיני סדרה חביבה בהולמרק, אבל במציאות של חנוק זוגיות זה נשמע קצת לא אמין – ולכן הגדלנו ראש ואיתרנו גבר שיתאר מציאות שאפשר לאמץ אותה.

"קודם כל נורא חשוב להשלים עם העובדות – אתה צריך להבין שהשיא נמצא מאחורייך ועשית את שלך, ועכשיו זה הזמן להתרפק על הזיכרונות וליהנות ממה שיש לך עם אשתך הנוכחית," מביא אותה בטיפים דותן, עוד נדיר שמתחזק מונוגמיה כבר ערימות שנים. "ואם זה לא עובד אז כמובן שישנם עוד דרכים לשמור על האש במערכת יחסים ולגרום לכך שאתה ואשתך תהיו ביחד כל אותם השנים".

דבר אלינו.
"פתיחות מינית, זה הסוד. אסור שיהיו גבולות במין, במיוחד כשאתם נשואים כבר הרבה שנים, ולכן מסיבות של חילופי זוגות או צירופים של עוד פרטנר למיטה זה חלק בלתי נפרד ממערכת היחסים שלנו – וזה שומר את הקשר על להבה גדולה כל הזמן. המפתח פה הוא כמובן להיות יצירתי ולא להציב גבולות בכל מה שקשור במין, כי אז מתחילות הבעיות ואז אתה מרגיש שמה שיש לך לא מספיק ואתה מתחיל לנדוד למחוזות אחרים. צעצועי מין, התנסויות חדשות והרבה סקס זה משהו שמשמר כל מערכת יחסים מונגמית".

בחור ושלוש בנות במיטה (צילום: David De Lossy, GettyImages IL)
טוב, יש גם את הפיתרון הזה | צילום: David De Lossy, GettyImages IL

לסיכומה של סטיגמה ברור לכל משקיף שהפרובלמה לא קרובה לפיתרון מהיר. מערכת יחסים יחידה עם אישה אחת בדור של פייסבוק ופיתויים אחרים זה דבר קשה על גבול הבלתי אפשרי, ולכן אין ספק שמדובר בזן נדיר של גברים שכן מצליחים למכור את העסקה, לפחות עד שישלפו פה אלטרנטיבה אחרת.

>> גברים מספרים עד כמה רחוק הם הלכו בשביל סקס