שתי בחורות בחוף נודיסטים (צילום: 1001nights, Istock)
אם תסתובב עם עירומות מספיק זמן, מראות כאלה יפסיקו לרגש אותך | צילום: 1001nights, Istock

נודיסטים הם עניין מוזר. מסתובבים להם עירום ועריה, כאילו מוסכמות החברה המודרנית לא חלות עליהם. מכיוון שהם בועטים בטאבו חברתי מאוד משמעותי ומקובל, אין פלא שרבים רואים את מעשיהם בעין לא יפה, תופסים אותם כמוזרים ומייחסים להם סטיות ומוסר מיני מפוקפק. לא חבל? הם אנשים ממש כמוני וכמוך, רוב הזמן. הגיע הזמן להפריך כמה מיתוסים על נודיסטים, או, אם תרצו: להפשיט את הנודיזם מהדעות הקדומות.

המיתוס: נודיזם זה עניין חדש

האמת: ממש לא. איך אפשר לחשוב שהנודיזם הוא המצאה חדשה, כשעוד אדם וחווה הסתובבו כמו שני נודיסטים בגן עדן? הלבוש עבר אבולוציה עם השנים – ממענה לצורך להתחמם דרך הצנעת האיברים האינטימיים ועד לסמל מעמד – והפך עם השנים לחלק בלתי נפרד מהאדם ומזהותו, אבל סביר להניח שהאדם הקדמון הסתובב בהתחלה עם העסק בחוץ. לעולם לא נדע, אבל אולי היה זה הניאנדרטל הראשון שננשך שם על ידי חיה, או שנתפס לו האבר בשיחים, שהמציא את התחתונים. אבל נודיזם היה קיים גם במאות הקודמות. תחשבו על הפסלים של מיכאלאנג'לו למשל. גם רחצה בים או בנהר נעשתה בעירום עד לפני זמן לא רב, כשהומצא בגד הים (שבעצמו הלך והצטמצם והתקרב בחזרה לעירום הבסיסי עם השנים). ורחצה בעירום היא עניין די פופולרי גם היום, אז למה לא נודיזם?

המיתוס: נודיסטים עושים סקס כל יום, כל היום

האמת: למרות שזה נשמע הגיוני שמה שעושים באתרי נודיסטים כל הזמן זה סקס - איך אפשר לחשוב על דברים אחרים, כשאתה מסתובב כל היום עירום בין בחורות ערומות? - לרוב המצב הפוך לחלוטין; באתרי נודיסטים פעילות מינית בפרהסיה אסורה, ומי שנתפס נזרק מהמקום. כן, גם באתרי נודיסטים צועקים לזוג המתמזמז "Get a Room!".

חוף נודיסטים (צילום: Michel Porro, GettyImages IL)
שמנים, זקנים, צעירים: כולם יכולים להיות נודיסטים. ואף מילה על מה שהכלב הזה עושה שם | צילום: Michel Porro, GettyImages IL

המיתוס: נודיזם מעורר מינית

האמת: בקושי. נכון שקשה להימנע מלחשוב על סקס כל היום כשאתה מוקף בישבנים מתנועעים ושדיים מקפצים, ונכון שלגברים נודיסטים זה עשוי להיות עניין מביך למדי, באין תחתונים שיסתירו את הגירוי התמידי, אבל האמת היא שזה קורה מעט מאוד.
הנודיסטים עסוקים בשלל פעילויות, או פשוט מתרגלים לסיטואציה, עד שבשלב מסוים הם "שוכחים" שהם עירומים. למעשה, יש נודיסטים הטוענים כי הם מתגרים פחות מהעירום מאשר בחוף הים למשל, מכיוון שבגד הים דווקא מושך תשומת לב לחלקים שהוא מסתיר. וחוץ מזה, זה שכל הבחורות באתר מסתובבות בעירום, לא אומר שהעירום הזה עושה איתן חסד.
לנודיסטים טירונים, או לגברים שבכל זאת מפעם לפעם קופץ להם השמוליק – כמו שקורה גם לגברים שאינם נודיסטים מדי פעם – מוצע במקרה כזה להתגלגל על כסא הנוח, או לקפוץ לבריכה, עד יעבור זעם.

המיתוס: נודיסטים הם א-מיניים

האמת: זה שאתה לא מתגרה באופן תמידי מלהסתובב בחוף עם בחורות עירומות ומצליח לשמור על שפיות, לא הופך אותך ל-א-מיני. רבים חושבים כך על נודיסטים, וזו טעות. כפי שנודיסטים לא מעודדים את המיניות יותר מבני אדם אחרים, הם גם לא דוחים אותה. באורח חייהם הסטנדרטי הם שוכבים, מתחתנים ועושים ילדים כאחד האדם. הפעילות המינית נאסרת באתרי הנודיסטים, אבל מחוצה להם היא פורחת כפי שהיא פורחת בכל מקום אחר בעולם.

המיתוס: נודיסטים הם סוטים

האמת: לא, נודיסטים אינם סוטים. אף על פי שאינו מקובל בחברה המיינסטרימית, נודיזם הוא לא סטייה חברתית, והנודיסטים אינם חבורה של ווירדוז שמסתובבים בעירום ולא מסוגלים לשלוט ביצר המיני שלהם, או מציצנים שהחליפו את הפורנו באינטרנט בעירום אמיתי. נודיסטים הם לרוב אנשים נורמטיביים, חביבים, פתוחים מאוד לאנשים ולדעות חדשות, ומאירי פנים לאורחים חדשים. הם מקפידים להבהיר שבין הפעילויות שלהם לבין פורנוגרפיה אין כל קשר.

המיתוס: אם אתה נודיסט, כדאי שיהיה לך גוף טוב

האמת: באופן לא מפתיע, שיעור הבחורות האטרקטיביות בקרב נודיסטים (וכנ"ל לגבי הבחורים) לא שונה באופן מהותי משיעורו באוכלוסיה. בקולנוע כל האנשים יפים, ב"דמדומים" כל הערפדים סקסיים, ובחופי הנודיסטים רק חלק מהבחורות שוות. כי יש גם נודיסטיות (ונודיסטים) שמנות, ונודיסטיות זקנות, וסתם נודיסטיות מכוערות. מי שחושב שרק אנשים עם גוף טוב מרשים לעצמם להסיר את הבגדים, מוזמן להסתובב באתרי נודיסטים ולגלות אחרת.

אתרי נודיסטים  איביזה ספרד (צילום: האתר הרשמי)
אם תהיה נחמד, יכול להיות שקהילת הנודיסטים תקבל אותך בזרועות פתוחות. שווה לנסות | צילום: האתר הרשמי

המיתוס: נודיזם זה עסק למבוגרים בלבד

האמת: זה ז'אנר משפחתי. במסגרת ההתייחסות לנודיזם כאל סוג של פורנו, רבים סבורים שזוהי דרך חיים השמורה למבוגרים בלבד, אבל עבור הנודיסטים, נודיזם היא צורת התנהלות שצריכה להיות חלק טבעי מהחיים, והיא לא פוסחת על ילדים. אתרי נודיסטים אפילו מעודדים משפחות להגיע עם ילדיהן. הם מחזיקים מתחמי משחקים לילדים ומציעים פעילויות מתאימות. ילדים קטנים, שעדיין לא יודעים בושה מהי, שלא לדבר על סקס, מתגלים כנודיסטים מוצלחים וחסרי עכבות. לילדים קצת יותר גדולים כדאי לציין כי הכניסה לאתרים מתחת לגיל 18 היא בכל זאת בליווי מבוגר בלבד.

המיתוס: באתרי נודיסטים אסור להתלבש

המיתוס: נכון שנודיזם זה עירום, אבל באתרי נודיסטים תוכלו למצוא לא פעם אנשים לבושים, ירחם השם. לפעמים, אתם יודעים, קר, ואין סיבה שאנשים יסתובבו עירומים רק בשם הנודיזם. גם לעשות מנגל בלי בגדים יכול להיות קצת מסוכן, וגם לשחק כדורעף חופים כשהאברים שלך משתוללים לכל עבר זה לפעמים לא ממש נוח. שלא לדבר על ילדים שעדיין לא שולטים בעשיית הצרכים שלהם, ובלי חיתולים בריכת הפעוטות יכולה להפוך למודל מוגדל של אסלת שירותים.

המיתוס: לנודיסטים לא אכפת מפרטיות

האמת: אכפת להם. אפשר להניח שלמי שמסתובב בעירום בפרהסיה אין שום ערך לפרטיות, שהוא לא חושש מחשיפה ושהוא לא נרתע ממצלמות, אבל אתרי נודיסטים מעניקים למבקריהם בדיוק את זה – את הפרטיות, את החופש להסתובב בעירום שנמנע מהם בציבור. באתרים מוטלות לרוב מגבלות על צילום, כשצילום ילדים נמצא מחוץ לתחום. פרטי המבקרים נשמרים בחשאי. כל ההוויה הנודיסטית בנויה על יסודות של עולם סגור, פרטי ונוח, שמאפשר לנודיסטים להשתחרר מהנורמות החברתיות המעיקות עליהם.

אתרי נודיסטים בייקר ביץ' סן פרנסיסקו (צילום: האתר הרשמי)
מיתוס 11: אין גבר שלא רוצה לבקר בחוף נודיסטים בשביל הסיכוי לראות בחורה עירומה. האמת: נכון. | צילום: האתר הרשמי

המיתוס: נודיזם הוא לא חוקי

האמת: התערטלות בציבור היא מעשה אסור, אבל מי שחושב שפעילות נודיסטית היא עסק חתרני שנעשה בשולי החוק, טועה. נכון, יש מדינות, בעיקר מוסלמיות, שבהן הנודיזם לא חוקי (אבל יש מדינות מוסלמיות שבהן גם לחשוף את רגליה של אישה או את שיערה זה לא חוקי). ויש גם מקומות במערב שמטילים הגבלות על נודיזם – בארקנסו, למשל, אסורים אתרי נודיסטים שאינם מוגבלים לבני אחד מהמינים בלבד.
אבל ברוב המדינות המערביות לא מתייחסים לפעילות באתרי נודיסטים כאל התערטלות פומבית, אלא כאל מועדונים סגורים עם כללים משלהם, שאינם פוגעים במבקרים וברגשות הציבור. זה רק הגיוני, שהרי המבקרים הם המבקשים להסתובב בעירום, ומכיוון שמדובר באזורים סגורים הם אינם נחשפים לציבור שזה עשוי לפגוע בו. תהיו בטוחים שגם בקרב המשטרה, משרדי הפרקליטים ורשויות החוק מסתובבים נודיסטים במדים ובגלימות.

>> איפה נמצא חוף הנודיסטים השווה בישראל? הלכנו לבדוק