שלושה זוגות מתנשקים (צילום: Karan Kapoor, GettyImages IL)
בתמונה: ספי והחבר'ה שעזרו לו להכין את הכתבה | צילום: Karan Kapoor, GettyImages IL

הנה לכם ספוילר שיקציף כל מערכת יחסים נאיבית: השיטה הקלאסית של זוגיות הוליוודית מונוגאמית נגנזה אי שם בעשור הקודם, ופרורי הקונספציה מפרנסים עכשיו יופי פרקליטי גזילה שגובים 450 שקל לסשן. כבר קדחנו פה לא פעם על הכשל המונוגאמי וחוסר היכולת לתחזק בלעדיות עם ישבן אחד לאורך חיים שלמים, ובאמת שאין צורך למרקר פה את אינפלציית הגירושין והבגידות של השנים האחרונות. המסקנה ברורה: כדי להציל את כל הזוגות שדוהרים לשום מקום, דרוש שינוי מחשבתי – כזה שלא יאלץ אף אחד להתקמט בדד.

האלטרנטיבה למערכת יחסים מיוסרת אך מהוגנת כביכול, היא כמובן יחסים פתוחים. הטרנד הזה אמנם נחרש פה כבר בעבר, אבל עכשיו הוא דופק קאם בק חרישי והידיעות המגיעות לדסק התחקירנים שלנו מספרות על חינגות של חילופי זוגות ואינפלציית אורגיות של החבר'ה. כמו שזה נראה מכאן, התופעה הזאת עוד רגע שוטפת גם את המיינסטרים, ורגע לפני שהפייסבוק שלכם מתמלא בהצעות מגונות למפגשים מיניים יצאנו לחקור את המובילים בתחום. שעות מבוזבזות של למידת החומר, חנייה מזיעה במפגשים מעורטלים ואינוס זמן פנוי נתרמו לטובת התחקיר הסנסציוני הזה, והגיע הזרקור לשלוף כותרת: מערכות יחסים פתוחות עם אפשרות לבלוס מהצד מתרחשות בכמויות ולנו יש את הבשורה.

"אם בא לנו לשכב עם אחרים, אנחנו קודם כל מדברים על זה"

צפוי שכל אזוק נישואין עתיק או לוזר של פחד מהתחייבות בישל את הרעיון לא פעם – עד שהוולה של המציאות ריסק אותו חזרה למשטח החיים הצפויים. התפיסה המקובעת מייחסת את המשוחררים מינית כמשהו ששמור לקומונות של פריקס, או במקסימום לחטייארים שמדוושים על ריגושים באילוצי זקנה, אבל מסתבר שגם בקהילה הנורמטיבית של זוגות צעירים יש כאלו שמניפים את דגל סחר החליפין בגאווה מחויכת.

"כשאתה משחרר לרגע את כל התפיסות המיושנות וכל מיני דעות קיצוניות של אנשים אז אתה מתחיל לשאול את עצמך למה לא בעצם?" שולפים עלי שרי ודניאל (שמות בדויים), שמציגים נישואין של חמש שנים בשלהי העשור השלישי לחייהם ומריצים קמפיין אישי של חוסר בלעדיות. "בעצם רעיון החבירה עם פרטנר אחד לכל החיים זה משהו שהיה קשה לשנינו ובגלל זה גם התחתנו יחסית מאוחר. אנחנו אנשים שנורא אוהבים לחקור את המיניות שלנו והתנסינו בהרבה דברים במהלך החיים, אבל בשלב מסוים גם אנשים משוחררים רוצים לבנות את הקן המשפחתי שלהם ואז מגיעות הדילמות".

שתפו אותנו בתהליך.
"הדילמות שלנו לא היו שונות ממה שעובר על רוב הזוגות. הפחד להיות עם פרטנר אחד כל החיים, שזה משהו שהוא די נגד הטבע; החששות שנאלץ לבגוד יום אחד ולפרק משפחה; והתובנה שנישואים קלאסיים לא עובדים להרבה אנשים ובטח לא יעבדו לנו. אז החלטנו לאמץ את עניין הנישואים הפתוחים. בתחילת הקשר עוד ניסנו את המודל הרגיל של זוגיות אבל מהר מאוד הבנו שזה לא יעבוד לנו, וככה התחלנו לנהל מערכת יחסים פתוחה וזה רק עשה טוב לזוגיות שלנו".

איך זה עובד? כל אחד מתערבב עם מי שהוא רק רוצה ומתי שבא לו?
"אולי בפנטזיות של יותר מדי גברים זה כך אבל המציאות היא כמובן שונה. יחסים פתוחים לא אומרים שכל יום אחד מאיתנו נמצא עם פרטנר אחר, אחרת זה יכול להיות מאוד מעייף. מה שכן, כאשר עולה הצורך אז מדברים על זה, משתפים, וכל אחד עושה מה שהוא רוצה מבלי שהוא מרגיש חובה לדווח על כך לפרטים. הכול בהקשבה והכול בהסכמה. לעיתים אנחנו גם מגיעים למפגשים של חילופי זוגות או מצרפים פרטנרים למיטה שלנו ותאמין לי שזה רק מחייה את הזוגיות, ובטח שעושה פלאים למיניות של שנינו".

נשמע אוטופי ומחרמן באותה משבצת אבל עדיין, עם כל הליברליות שבעניין, אתם רוצים להגיד לי שזה לא מייצר התקפי קינאה פסיכוטיים או הצפה של רגש? מצפון? משהו?
"כנראה שיש עוד הסבר למה קוראים לזה יחסים פתוחים – וזה בגלל הפתיחות שיש בקשר. ברגע שהכול על השולחן והכול גלוי ומדוסקס, אז זה מנטרל כל מיני רגשות כמו קנאה ודברים כאלה ולהפך – זה רק מגביר את האהבה והאינטימיות שישנה. מה עדיף, שהבן זוג שלך ימשך לנשים אחרות כל היום וירגיש תסכול תמידי ואולי יבגוד מאחורי הגב? לטעמנו השיטה הזו של להיות גם עם האחרים כאשר בסופו של יום אנחנו אלו שישנים ביחד בלילה זהו מתכון מנצח".

גבר אחד ושתי בנות (צילום: Louis Debenham, GettyImages IL)
ההמלצה שלנו: להשאיר את המחשב פתוח על הכתבה הזאת, ולחכות שאשתך תגיע | צילום: Louis Debenham, GettyImages IL

המתנה ליום ההולדת: סקס עם מישהי אחרת

אז אפשר להדביק קנאה על מעלליהם של הזוג הנהנתן, ואפילו לנסות לסגור דיל מיני עם האישה המחשמלת – מבלי לזכות בהפניה לאיכילוב על ידי הבעל – אבל בגדול אין פה שום דבר חדש. הגישה הזו נוסתה אצל ערימות של מאמינים, הגיעה לפיק בקירחון של הסבנטיז ועדיין מציגה רעיון נאיבי ומגרה לזוגות שלא מצליחים לשקם את היחסים. אבל האם השיטה מתאימה לכולם וכל אחד יכול לבקש מאשתו מעבר חופשי לחדרי שינה זרים? לא בטוח.

"ברור שהדבר הזה הוא לא מתאים לכל זוג ונורא תלוי במבנה האישיות שלך ובדינמיקה של הקשר ובעוד הרבה דברים," מירי (33), שהיא ובן זוגה חתומים בלשכת הסחר איברים בהסכמה, מתקינה גלאי עשן על הטרנד וממסמרת גבולות. "סך הכול יחסים פתוחים זה משהו שנוסה לאורך השנים ולא הצליח כי בסופו של דבר זה נגד הטבע, אבל גם להיות עם אותו פרטנר כל החיים זה נגד הטבע ובגלל זה אתה צריך לחפש מה יותר מתאים לך. אצלי זה התחיל כשנתתי לבן זוג שלי פס בכל יום הולדת שלו ללכת לשכב עם מישהי אחרת. ראיתי כמה זה עושה לו טוב וכמה זה מחזיר אותו אלי מאושר ועושה טוב לקשר. לאחר מכן הוא החליט לפרגן לי ונתן לי להיות עם גבר אחר בתנאי שהוא צופה מהצד כי זה נורא חירמן אותו, וככה זה נוצר ואנחנו נורא מרוצים מזה. לחשוב שכל יומיים מישהו מאיתנו נמצא עם פרטנר אחר זה ממש לא הסיפור, אבל כמו כל דבר בחיים בפרופורציות הראויות ועם שותפות מלאה ויד על הדופק, זה דבר נפלא שמתאים לסוג מסוים של אנשים".

אני רואה פה שיש עליך בטן קטנה של הריון. תינוק חביב בבית בוודאי יקפל לכם הקונספט, לא?
"ממש לא, להפך. דווקא עכשיו כשאני הריוניות ולא בשיאי מבחינה פיזית, אני יודעת עד כמה הבן זוג שלי צריך קצת את הגיוון וכמה זה חשוב שהוא יהיה משוחרר ורגוע. אני מפרגנת לו וזה עושה לי טוב לדעת שהוא נהנה".

סטוצים בנישואים (צילום: Vitalii Gubin, Istock)
אל תכעסי עליו, הוא בסך הכול מנסה להציל לכם את הנישואין | צילום: Vitalii Gubin, Istock

להתפרק בנפרד - אבל לחזור הביתה מחובקים

חוץ מלסדר את השורטס באי נוחות בזמן שהזוגות האלו מקנחים סיפורי ערבובים כאילו הם משלמים ארנונה בממלכה של זאוס ולא בשיכון בחולון, אפשר רק לתהות בחרישות למה לא בעצם. גם ככה כל זוג עייף יעלה על כל דוכן עדים וישלוף את המנטרות הקבועות שהתשוקה היא לא מה שהייתה פעם – וזה למה צימרים של בוגדים בדרום הארץ ואתרי פורנו בתשלום עושים את הבוכטות מגורמים נשואים בעיקר. אז האם יכול להיות שסוף סוף הזוגיות השמרנית תאמץ את השיטה ונקבל פה את סדום גרסת המילניום?

"בהחלט יש סיכוי סביר שזה מה שהולך לקרות," אבי (44), וטרן משופשף בעסק, דופק את הצרור. "הרבה מאוד זוגות בשלבים יותר מאוחרים בנישואים שלהם מנהלים מערכות יחסים פתוחות וחלקם אפילו לא מתעניין או יודע מכך. עכשיו זה התחיל להגיע גם לצעירים ולדעתי זה ילך ויתפשט. אני ואשתי נמצאים בהמון מפגשים של חילופי זוגות ובמסיבות של אורגיות, ואתה רואה שם המון זוגות צעירים שבאים להתפרק ולגוון וחוזרים בסוף הערב מחובקים ביחד הביתה".

מה הדליק את הטרנד הזה פתאום?
"המציאות העכשווית זה מה שהדליק את הטרנד הזה. אנחנו חיים בעולם של לזפזפ וריגושים מהירים, ובגלל זה המון זוגות מתקשים לשמור על נאמנות וזה מוביל לבגידות ולהמון גירושים. סף הגירוי שלנו הוא גבוה מאוד עם כל הפתיחות שיש והאינטרנט וכל זה, זוגות מתקשים לחתום בלעדיות ומי שעושה את זה בוודאי לא מאושר מזה. מערכת יחסים פתוחה שמנוהלת בבגרות ובהסכמה של שני הצדדים היא פתרון יעיל לרוב האנשים.

לא לכולם זה עובד: "הכנסנו עוד גבר למיטה, והתמונות לא יצאו לי מהראש"

מסכה2 (צילום: Photodisc, Istock)
מצד שני, עכשיו תאר לעצמך שזאת אשתך, ושהגבר שהיא מסתכלת עליו ככה הוא לא אתה | צילום: Photodisc, Istock

לדעת שהצמודה שלך מתערבבת עם מישהו אחר זה בוודאי לא משהו שמתיישב טוב אצל הרוב השפוי, וזה למה עקיצות בהסכמה עדיין מתודלקות מתחת לרדאר הקונצנזוס ובדירות גג בפלורנטין. אבל רגע לפני שאתה צועק סופרייז לליידי ושולף לה את החברה הכי הטובה מתחת לפוך כהפתעה, אולי כדאי לצלול על העדות המסכמת של עודד, פראייר שברירי שעדיין מלטף את הכאפה מהחוויה. "ברור שזה נשמע טוב מהצד, יש לכם את החופש ללכת עם מי שבא לכם ובסוף היום חוזרים אחד לשני והכול טוב ומחרמן. אבל תאמין לי שיש סיבה למה זה לא מקובל. במקרה שלנו חשבתי שאנחנו מגניבים ומוכנים וצירפנו עוד גבר למיטה לבקשת אשתי – וזה פשוט שבר אותי לגמרי, התמונות לא יצאו לי מהראש. זה גרם לקרע עמוק במערכת היחסים שלנו ובסופו של דבר הוביל לגירושין. אז אם אתה שואל אותי, כדאי לחשוב טוב טוב לפני שנכנסים לזה, ואם אפשר בכלל לעמוד בהשלכות של הדבר הזה".

>> רווח בשיניים ותחת גדול: הפגמים הנשיים הכי סקסיים