"מאד רצינו ללכת עד הסוף, אבל בכל פעם כשניסינו, בכל תנוחה, פשוט לא עמד לו וזה החליק החוצה", סיפרה לי חברה על הדייט הלא מוצלח שהיה לה בסוף שבוע האחרון. "פשוט לא הצלחתי לגרום לו לזקפה מלאה לאורך זמן".

סיפור כזה הוא אחד מיני רבים, ואני חייבת להודות שגם נתקלתי במקרים כאלה בעצמי או שמעתי עליהם מחברות וחברים, ומדובר בהרגשה בהחלט לא נעימה לשני הצדדים. "מה אני עושה עם זה?", שואלים את עצמם לא מעט גברים שאני מכירה, ואולי התשובה נמצאת בבשורה שהתפרסמה בכלי התקשורת לפני כמה שבועות – גברים מעל גיל 35 יוכלו לרכוש ויאגרה ללא מרשם בבית מרקחת. אפשר להגיד לא מעט על התופעה, אבל השאלה הראשונה וההגיונית שמיד עולה היא – האם גיל 35 הוא לא גיל צעיר מדי כדי לסבול מאין אונות?

"בעשור אחרון חל שינוי לרעה בכל נושא האין אונות", טוענת גילה ברונר, סקסולוגית בכירה ומנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית בבית חולים שיבא תל השומר. "נכון להיום, 50% מכל הגברים הבריאים מתחת לגיל 45 שלא נוטלים תרופות מתלוננים על היעדר זקפה. מדובר בנתונים מדאיגים מאד, כי בדרך כלל סטטיסטיקה כזאת מתאימה לגילאים הרבה יותר מבוגרים, בסביבות גיל ה-50-60, ולרוב זה קורה אצל גברים עם בעיות בריאותיות הקשורות לזרימת דם או כאלה אשר נוטלים תרופות שונות".

לטענתה של ברונר, האשמים הבלעדיים במצב הם המסכים – בטח היום כשלכל אחד יש טלפון נייד, אינטרנט מהיר וגישה לכל אתר בו הוא חפץ. "לא מדובר רק בפורנו. מדובר על תחרות גדולה וצפופה על כיף, עונג ועניין. בטלפון שלנו נמצאים כל החברים שלנו - אם בפייסבוק או בוואטסאפ, לצד המון סרטונים, כתבות מעניינות, ומשחקים. ואז, אם רוצים גם סקס, אז כמובן יש פורנו".

איך הפורנו אשם במצב?

"פורנו מציע סקס מופלא – זה כיף בטוח, לא צריך להשקיע מאמץ, לא צריך לעמוד לבחינה של מישהי (האם נגעתי בה כמו שצריך? האם עמד לי מספיק? האם החזקתי מעמד זמן ממושך?). חוץ מזה, לא צריך להיות נחמד ולהתחשב במי שליד, לנהוג יפה במהלך הדייט, לחזר, להחמיא, רק כדי שאחרי כמה שעות יהיה לך סיכוי לסקס. וברור, אין גם סכנה של הריון, מחלות מין ובטוח גומרים בסוף. על פניו, עסקת חבילה נהדרת".

"עכשיו בואי ניקח גבר שבמשך כמה שנים העביר שעות רבות מול אתרים כאלה. יום אחד הוא מכיר מישהי נפלאה, מתאהב, רוצה להיות איתה ולעשות איתה סקס. הבעיה היא שבינתיים החלק היצירתי במוח שלו התנוון. הוא רגיל שבפורנו הכל מוגש לו מוכן; לא צריך להפעיל פנטזיה, לחשוב על תנוחה נוחה או על גיוון. פשוט לצפות ולענג את עצמך. הכל אינסטנט וברור - ועכשיו, הוא שוכב במיטה ליד אישה שמושכת אותו גופנית ורגשית, ולא יכול לעשות עם עצמו ואיתה כלום".

אבל גם נשים צופות בפורנו. עליהן הוא משפיע אחרת?

"נשים פחות משתמשות בפורנו בצורה הזאת. עבורן הוא חשוף מדי והן אוהבות לבנות במוח שלהן את התמונה המושלמת, אליה הן 'תופרות' את גבר חלומותיהן. יתרה מזאת, נשים שצופות בפורנו יחד עם בני זוגן דווקא מעשירות את חיי המין שלהן".

מלפפון (צילום: Shutterstock)
המצב הפיך, אבל קודם חייבים להבין שמדובר בבעיה | צילום: Shutterstock

לדבריה של ברונר ובהתבסס על המקרים שמגיעים אליה לטיפול, גבר שמכור לפורנו ירגיש שסקס משעמם אותו, ובשורה תחתונה הוא פשוט מאבד לאט לאט את כישוריו ליחסי מין. ולא מדובר רק בשעמום - גברים שמאוננים מול פורנו לאורך תקופה ארוכה משנים את סף הגירוי העצבי של העור שעוטף את איבר המין. ברונר מסבירה את התופעה בעזרת "מבחן החומוס": "נגיד, שהתרגלנו לאכול חומוס עם קצת חריף ובשלב מסוים זה כבר לא חריף לנו. אז מוסיפים עוד. מתרגלים. ואז מוסיפים עוד קצת כדי שנמשיך להרגיש את החריפות וחוזר חלילה. אותו דבר קורה עם אוננות מול המסך - הגברים מתרגלים לאונן בצורה שלא מתאימה ליחסי מין. לדוגמא, צורת אחיזה לא נכונה, שפשופים בעוצמה ומהירות מאד גבוהה - כאלה שהנרתיק כבר לא יכול לספק. בסופו של דבר, כאשר מגיעים ליחסי מין, הזקפה הולכת לאיבוד כי איבר המין לא מגיע לסף הגירוי אליו הוא רגיל".

בעיות זקפה יכולות לגרור אחריהן גם חשק מיני נמוך, ושורה של כישלונות ביחסי מין עלולה לגרום לגבר פשוט לא לרצות יותר. גם כאן התוצאה היא היעדר זקפה.

האם ניתן לטפל במצב כזה?

"המצב הפיך, אבל חייבים להבין ולהסכים עם מספר דברים: קודם כל - להחליט שזו בעיה. לפעמים מגיעים אלי גברים וכאשר אני מבקשת מהם לוותר על פורנו או על אוננות, הם פשוט לא מסכימים, לטענתם, הבעיה לא קיימת. ברור שמאד קשה לוותר על הרגל ועוד יותר קשה לפתח הרגל חדש, בדיוק כמו כשמפסיקים לעשן או רוצים לרדת במשקל. דבר שני הוא להחליט לעשות שינוי – לגשת למרפאה סקסולוגית ולהיות מוכן להשתתף בתהליך שיגרום לשינויים במוח. מדובר בתהליך של מספר חודשים ולכן יש להתאזר בסבלנות.

מה כולל הטיפול?

"הטיפול מותאם לכל מטופל באופן אישי, בהתאם למצבו ולבעיות שעולות. באופן כללי, הטיפול כולל בתוכו את שינוי הרגלי האוננות, הפחתה או התנזרות מוחלטת מצפייה בפורנו, והעשרה של החוויה המינית הזוגית על מנת להפוך אותה למרתקת ומשמעותית מבחינה אינטימית רגשית. אני חייבת לציין, שלמרות היקף התופעה, אחוזי ההצלחה בטיפול הם גבוהים. מי שבוחר להתמודד ולצדו נמצאת פרטנרית מכילה, מי שמספיק להגיע לטיפול לפני שיש שבר בזוגיות – בהחלט מצליח, אבל צריך מאמץ והתמדה. הדבר העצוב ביותר בכל המצב הזה הוא שאנחנו מאבדים יכולת לפתח או לשמור על קשר אינטימי משמעותי,שאנחנו זקוקים לו. אבל יש גם דרך חזרה, כזו שתאפשר לכם שוב ליהנות מסקס".