"מקווה שלא אכפת לכם שאני שואל – אבל מה זה קוקסינל?", שואל סער שיינפיין, כשמצידו הימני יושב גואל, הומו מוצהר, ומצדו השני יושבת סתיו הטרנסקסואלית. סער בקושי ממצמץ כשסתיו מסבירה לו שקוקסינל זאת מילת גנאי – ממש כמו מתרומם – ושהיא מעדיפה לא להיקרא כך. בשלב מאוחר יותר היא מסובבת את הראש שלו לעברה, כי סער, מה לעשות, פשוט לא מסוגל להסתכל לה בעיניים.

איך זה להיות טרנסג'נדרית?

תאר לעצמך שאתה יוצא מהמקלחת, מסתכל בראי וממש לא מרוצה ממה שאתה רואה. אתה לא מרגיש כמו גבר, לא מתנהג כמו גבר, לא נמשך לנשים, ובאופן כללי הדבר היחיד שהופך אותך לגבר זה אותו איבר לא קשור שנמצא לך בין הרגליים. אתה מרגיש שהייתה כאן טעות אכזרית של כוחות הטבע שגרמה לך להיוולד זכר, ובצעד יוצא דופן אתה מוכן לתת לסכין המנתחים ולזריקות ההורמונים לשנות את החיצוניות שלך ולהתאים אותה למי שאתה באמת – למרות שאתה מסתכן בנידוי חברתי, כאבי לב ובהרחקה כואבת ומעליבה מהמשפחה הקרובה והחברים. אתה טרנסקסואל, אתה (כרגע) גבר אמיץ מאד – ואתה לא לבד.

טרנסג'נדריות זה לא סוג של מוזיקה אלא שם כולל ורחב לכל מה שקורה באזור הרחב והגמיש שבין הגבר לאישה ולהיפך: בנים שהפכו לבנות, בנות שהפכו לבנים, וכל מי שבאמצע – וזה אומר המון הגדרות, מגדרים והמון בלגן למי שרוצה למפות וליצור תוויות לתופעה, שקיימת עוד משחר ההיסטוריה.

זה לא קל כמו לצאת מהארון

בניגוד לקהילת ההומואים והלסביות שניהלו בהצלחה מסחררת את קמפיין "היציאה הארון", הטרנסג'נדרים עדיין לא מצאו את מקומם בחברה. להיות הומו זה כבר עניין מקובל, מדובר ונטחן בכל פינה בתקשורת, אבל לצאת מהגוף או לשנות את הגוף – זה כבר עניין אחר לחלוטין.

קהילת הטרנסג'נדרים בישראל גדלה כל הזמן, יש לה פורומים ואתרי אינטרנט ובינם לבין עצמם החברים בקהילה תומכים ועוזרים זה לזה כל הזמן – אבל לכל מי שהוא לא טרנסקסואל, התחום הזה הוא על סף הטאבו. לא מדברים על זה, ומעדיפים להימנע מלהתחכך עם זה.

נער רגיש ואמיץ, שיעז לספר להורים שלו בארוחת ערב שהוא רוצה להיות מאושר בחיים – ולכן הוא מתכוון לקחת הורמונים ולגדל שדיים ואולי גם לחתוך את הזין – רב הסיכויים שיקבל צו גרוש מהבית ומהמשפחה. ומכאן יכולה להגיע התדרדרות קשה. לשנות מין זה תהליך יקר ומסובך ובלי תמיכה כלכלית והמון אהבה זה בלתי אפשרי. טרנסים שנזרקו מהבית בגיל צעיר מאד מתקשים לשרוד בחברה החשדנית שלנו: זנות, סמים ופשיעה הם תוצאה ישירה של הניתוק הכפוי והאכזרי מהמשפחה, ואין שום סיבה להגיע למקומות הקשים הללו אם הבן אדם יקבל קצת תמיכה ואהבה.

"כולם חושבים שעבדתי בזנות"

מורן היא טרנסית צעירה ומטופחת בת 24, שנולדה כבן זכר למשפחה מבוססת בכפר סבא. בגיל ההתבגרות, אחרי המון מחשבה, פסיכולוגים ודמעות, היא הבינה באופן סופי שהיא רוצה להיות אישה בכל מחיר, ולמזלה המשפחה שלה בחרה ללכת איתה בעניין הזה. "לאבא זה היה מאד קשה, ועדיין קשה לו", אומרת מורן, שמעדיפה לא לחשוף את שם משפחתה. "למרות שזה לא הפתיע אותו. הוא אמר לי שכל עוד אשאר בן אדם ערכי ונאמן לחינוך ולערכים של הבית – הוא יתמוך בי. בכל זאת, זה עדיף מבן שמתדרדר לפשע או לסמים".

מורן מספרת שלמרות שהייתה תלמידה מצוינת, היא נפלטה מהלימודים בתיכון ולצבא לא גייסו אותה בגלל בעיות התאמה. "לא הייתה לי ברירה; נסעתי לעבוד בעגלות בקניונים בארצות הברית, כדי לחסוך כסף לניתוח ולנסות לחיות כאישה מהתחלה. אם ההורים שלי והאחים שלי לא היו עומדים לצידי בכל תלאות הדרך, הייתי מתפרקת".

סתיו וקנין (תמונת AVI: האח הגדול)
לא משתתפת באמת או חובה של החבר'ה. סתיו וקנין | תמונת AVI: האח הגדול

איך התייחסו אלייך כשחזרת?
"אני לא מפסיקה להילחם בדעות קדומות. כולם חושבים שעבדתי בזנות כדי לממן את הניתוח, ולוקח המון זמן עד שאני נפתחת ומרגישה חופשיה עם אנשים חדשים."

כיום מורן מנסה להשתלב מחדש במראה שונה באותה חברה אכזרית שדי פלטה אותה מתוכה. היא עובדת כסוכנת נסיעות באחת החברות הגדולות. "אני נותנת מענה טלפוני, סוגרת חופשות ודילים, והלקוחות מאד מרוצים. העבודה דרך הטלפון מאפשרת לי לחיות כמו בן אדם רגיל לכל דבר. החברים שלי מהעבודה למדו לקבל אותי כמו שאני, והבוס המדהים שלי יודע שאני משקיעה מעל ומעבר".

א', הבוס, מעדיף להישאר בעילום שם: "יש הרבה טיפוסים שיפסיקו לקנות אצלי כרטיסי טיסה אם הם ידעו שאני מעסיק קוקסינלים, אבל כמו שאני מקפיד לתת הזדמנות ולהעסיק נכים, ערבים ועולים חדשים, ככה זה עם מורן. היא יודעת שזה לא פשוט לקבל אותה כמו שהיא ולכן היא משקיעה הרבה יותר מעובד רגיל".

מורן יודעת שכל הניתוחים, הבלגן והשינויים בזבזו לה לפחות עשר שנים מהחיים, ועכשיו יש לה סדר עדיפויות מתקן ומטרות ברורות לחיים. "המטרה הבאה שלי היא למצוא זוגיות אמיתית עם גבר שיאהב אותי מבפנים, כי על הגוף יש עוד המון עבודה: אני חייבת לרזות".

אפשר ליהנות מסקס גם אחרי ניתוח לשינוי מין

הפגישה עם מורן הולידה המון שאלות אישיות ואיטימיות, לא כולן מנומסות או נעימות, אבל מורן החליטה לנסות ולענות באומץ על חלקן. כמו למשל על השאלה איך טרנסקסואלים עושים סקס.  "כמו כל בן אדם," היא עונה, עם נזיפה קלה בטון, "עם הרבה רוך, אהבה ומודעות. הפעם הראשונה שעשיתי סקס אחרי הניתוח, שהייתה בו חדירה וגינלית, הייתה עבורי הגשמת חלום. אני מאמינה שהאיכות תגבר בזכות בחירה יותר נכונה של פרטנר או בן זוג".

את יכולה לגמור, להגיע לאורגזמה?
"כמובן. במהלך הניתוח הרופא עיצב לי את הדגדגן בעזרת העטרה, כלומר בעזרת הקצה של אבר המין הגברי שבו יש את העצבים והתחושות. אני מקווה ללמוד ליהנות כמו ליידי אמיתית, עם הזמן ועם הגבר הנכון".

את חושבת שהחיים שלך היו אפשריים בלי הניתוח לשינוי מין?
"לא. אני אישה, נולדתי אישה בגוף של גבר, ואם לא הייתי מבצעת את השינוי הייתי מתאבדת".

איזה גברים יוצאים עם טרנסקסואלית?

טרנסג'נדרית (צילום: Ulet Ifansasti, GettyImages IL)
זה לא פריק שואו, אלה החיים האמיתיים (אילוסטרציה) | צילום: Ulet Ifansasti, GettyImages IL

מה היית עושה אם אחרי שני דייטים עם בחורה, היית מגלה שהיא הייתה פעם גבר? זאת רק אחת השאלות שעלו במוחם של גברים רבים מאז שסתיו וקנין נכנסה לבית האח הגדול. זאת שאלה לא פשוטה, ולפי מורן, גם התשובות לשאלה הזאת לא פשוטות. "רוב הגברים שמעוניינים בטרנסיות יתביישו 'לצאת מהארון' ולהזמין אותי לארוחת שבת אצל ההורים. זה לא פשוט, וזאת בדיוק הסיבה שיש טרנסיות שעובדות בזנות או מתנהגות כמו נימפומניות וטורפות כל גבר שמוכן, ומוציאות שם רע לכולנו".

באיזה שלב בדייט את מספרת שאת טרנסית?
"רוב ההיכרויות שלי הן דרך האינטרנט, ואני מציינת כבר מההתחלה את העניין, כך שזה ידוע מראש. מי שזה מתאים לו, ממשיך עם זה הלאה".

לאיזה גברים זה מתאים?
"החלוקה לסוגים, הגדרות ומגדרים שהתקשורת והציבור רוצים להכניס אותנו – כל זה ממש לא מעניין אותי. הסטטיסטיקה האישית שלי מבוססת על מספר מצומצם של מקרים פרטיים ואיכותיים. וסתם שתדע, יש הרבה גברים ונשים שמתגרים באופן יוצא דופן מטרנסקסואליות בשלבים שונים של השינוי, בייחוד אם זה שילוב של ציצי מפלסטיק ובולבול גדול ביחד. יש גם הומואים לטנטיים שנמשכים לאיבר המין הגברי אבל מנחמים את עצמם שיש זוג שדיים הורמונאליים בסביבה. ובשביל שייכנס לך לראש שאני בן אדם ולא אובייקט מיני, אני אסביר לך שוב ולאט: המטרה שלי זה למצוא אהבה, למצוא גבר שיאהב אותי מבפנים, את מי שאני, מורני, בלי קשר לניתוח".

את לא מפחדת שיום אחד תתחרטי על זה שחתכת?
"קשה לי להאמין, כי כרגע אני האדם הכי מאושר בעולם. אחרי שנים של כעס וגועל עצמי, אני מרגישה שלמה עם עצמי".

>> זאת הזדמנות מצוינת להגיד: העולם הזה צריך עוד הומואים