אישה עם קונדום (צילום: jupiter images)
תחליף ראוי? | צילום: jupiter images

הסוף לרגע בו עוצרים הכול וניגשים למלאכת הלבשת הקונדום? חומר מהפכני בשם וסלג'ל - ג'ל שאמור להוות אמצעי מניעה יעיל לטווח ארוך - נמצא בשלבים אחרונים של פיתוח, ואמור להיכנס לשוק כבר ב-2017. 

עד כה הוכח החומר כיעיל בקרב בבונים – אותם לא שאלו לפני שהזריקו להם את החומר לצינורית הזרע. אחרי שבמשך חצי שנה הותירו להם להשתובב באופן חופשי עם 15 נקבות, לא נרשם ולו הריון אחד. הארגון שעובד על הפיתוח, ארגון ללא מטרות רווח שנקרא Parademus Foundation, הודיע שכעת יחלו הניסויים על בני אדם. יש מתנדבים?

ואסלג'ל (צילום: parsemusfoundation)
סוג של מולקולה שעוצרת זרע | צילום: parsemusfoundation

מדובר בפיתוח וחידוש של טכנולוגיה רפואית בשם RISUG - עצירה ניתנת להיפוך של זרע, שפותחה כבר לפני 15 שנה על ידי רופא הודי. בניגוד לאמצעי מניעה נשיים מדובר בחומר לא הורמונלי, וטיפול אחד מניב תוצאות ארוכות טווח, על ידי הזרקתו לצינורית הזרע.  למרות שזה נשמע מרתיע, הקרן מנסה להפוך את המוצר לאטרקטיבי עבור גברים צעירים ורווקים, שיכולים באמצעות הפיתוח לקחת אחריות ולהימנע מלהסתמך על גלולה למניעת הריון או אמצעי מניעה נשיים אחרים.

כמובן שמספר שאלות מוסריות, כלכליות ורפואיות עולות מהפיתוח המפכני.  תעשיית התרופות מתחילה להראות חששות קלים, מהסיבה הפשוטה שטיפול לטווח הארוך עלול לפגוע במכירות של מוצרים חודשיים, דוגמת גלולות למניעת הריון. אך בזמן שכמעט מחצית מההריונות בארה"ב לא מכוונים, מדובר בכלי חשוב שיכול למנוע סיבוכים, כמו גם להחליף את המקבילות הנשיות שלעתים מובילות לבעיות רפואיות.  הכול במחיר של זריקה קטנה. מה אתם אומרים, שווה את זה?

>> שישה אתגרים לגברים. נראה אתכם