מסתבר ששמירה על היגיינת הפה מגיעה עם מחיר כבד במיוחד: מחקר חדש שנערך באירופה חשף שלרכיבים מסוימים שנמצאים במשחות השיניים שלכם יש נטייה להפחית לגברים את ספירת הזרע באופן משמעותי – שזה לא טוב, לא טוב בכלל.

צוות מדענים מהמכון לחקר מחלות מדבקות בפולין ורופאים מהמחלקה לגניקולוגיה ופוריות בביה"ח גמטה שבעיר ז'גוב, אספו דגימות זרע ושתן מ-325 גברים ובדקו את איכותם. מטרתם הייתה לראות אם ניתן למצוא בדגימות שאריות של חומרים משמרים מסוג פראבן, כימיקל שנמצא במוצרי טיפוח שונים – ואכן, הם גילו שיש מקום לדאגה.

החוקרים גילו שגברים עם ריכוז גבוה של פראבן בדגימות השתן היו בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח תאי זרע מעוותים או זרעונים שמתקשים לנוע כמו שצריך. יותר מזה, הם גילו שריכוזים גבוהים של כימיקל מסוג בוטילפראבן יכולים ממש לפגוע בתרכובת ה-DNA של הזרע עצמו.

להערכתם, פראבן מחבל בתהליך ההתפתחות ההורמונלי התקין של הזרע ואף יכול לגרום להתפתחות לא תקינה של התאים עצמם. כתוצאה מכך, רמות הטסטוסטרון בגופו של הגבר יכולות לצאת מאיזון ולהשפיע על ספירת הזרע.

הבעיה עם הגילוי הזה, הוא שפראבן הוא חומר מאוד נפוץ, במיוחד במוצרי הטיפוח שכולנו משתמשים בהם באופן יומי. מעבר למשחות שיניים, הוא נמצא גם בקרם הגנה, סבונים, שמפו ותכשירי שיער אחרים.

נכון לעכשיו, החוקרים עדיין לא הצליחו לקבוע מהו ריכוז הפראבן שגורם לפגיעה בספירת הזרע והמחקר דורש סבב נוסף של ניסויים בשביל לדייק באבחנות. למרות זאת, הממצאים של הניסוי מדברים בעד עצמם.

בינתיים, החוקרים אומרים שאם אתם מעוניינים להימנע מחומרים משמרים שמעוותים לכם את הזרע, אז כדאי שתקראו את רשימת הרכיבים על המוצר עצמו – ותשתדלו להימנע מחומרים כמו בוטילפראבן (Butylparaben), את'ילפראבן (Ethylparaben), איסובוטליפראבן (Isobutylparaben), מת'ילפראבן (Methylparaben) ופרופילפראבן (Propylparaben).