״שלי, תעזרי לי, אני מכור לסקס!״, לא מעט גברים נכנסים אלי לקליניקה ומצהירים את זה. אני תמיד מנסה להבין למה הם הם יוצאים בהצהרה כזאת ולרוב גם מגלה שהם לא ממש מבינים מה פירוש המילה התמכרות, וגם לפעמים קל יותר להגדיר את עצמך כגבר מכור ולא כגבר שבוגד. כששאלתי גברים כאלה בעקבות מה החליטו שהם מכורים ולמה הם מתכוונים, לקוח אחד אכן אמר לי זאת כי הוא בגד באשתו מספר פעמים ולקוח אחר ציין זאת כי הוא אוהב לאונן מספר פעמים ביום וחש שאולי זה לא נורמלי.

אז ככה: קודם כל בגידה לאו דווקא מסמנת התמכרות לסקס אלא מעידה יותר על מחסור של אינטימיות או חום בזוגיות. ולאונן מספר פעמים ביום, מה רע בזה? כל עוד זה לא מפריע לכם לעבודה, לחיי המין עם בת הזוג, ו/או לתפקוד היום-יומי, הכל בסדר! הרי אוננות היא תרופה נפלאה לשחרור לחצים ואפילו לשיפור מצב הרוח.

ודרך אגב, גם אם גברים שוכבים עם הרבה נשים ולא רוצים להתחייב למונוגמיה, זה לא הופך אותם מכורים. לכל אחד מאיתנו יש את החבר הרווק ההורס והחתיך שהחליט כי הוא לא רוצה להתמסד והוא מצליח לקיים יחסי מין עם אין ספור בנות. אז נכון, זה מעורר קינאה, אבל זה לא אומר, כמו שכל החבר'ה השנואים מגדירים אותו, שהוא מכור. טוב הבנתם את הנקודה אז בואו נמשיך.

אז מי כן נחשב למכור למין?
סקס בשלישייה (צילום: istockphoto)
סתם אוהב סקס או שיש לו בעיה? | צילום: istockphoto

שאלה טובה. זה לא תמיד ברור היכן נמתח הקו בין התמכרות לסקס להתנהגות מינית נורמלית ובריאה. כשגרתי בלוס אנג׳לס, התמכרות למין היה נושא מאוד חם. כל מפורסם שנתפס בוגד באשתו (רמז: שחקן גולף ושחקן כדורסל מאוד מפורסים) טען שזו לא אשמתו ויצא בהצהרה לעיתונות שלפיה הוא מכור לסקס. אחד מהם אפילו קנה טבעת יהלום ששווה מיליונים לארוסתו. הנושא היה חם גם בעולם של המתמחים למיניות או לפחות בקבוצת הסקסולוגים של לוס אנג׳לס שאליה השתייכתי, ושכללה לפחות 100 מתמחים. אין ספור דיונים נעשו בין אלו שמאמינים שיש התמכרות לסקס לאלו שטענו שאי אפשר באמת להיות מכור למין.

במקביל, גם אין ספור קבוצות תרפיה אנונימיות של מכורים לאהבה או לסקס קמו בכל רחבי העיר. כשהלכתי לבדוק כמה, נתקלתי באחד המורים שלי, זה היה רגע מביך. וכמובן בעקבות סיפורם הטרגי של מכורים רבים, גם תעשיית הסרטים בהוליווד הכתה בברזל כל עוד הוא חם, וסרטי קולונע על התמכרות לסקס ("דון ג׳ון", ו"בושה") יצאו למסכי הקולנוע, עם שחקנים מהשורה הראשונה כמו סקרלט ג׳והנסון.

ובישראל? טוב אז פה הנושא הרבה פחות מדובר מארה״ב. אולי כי עדיין לא תפסנו סלב שבוגד באישתו, או כי המכורים פשוט נמצאים בארון ומסתירים זאת במיומנות רבה. אך זה לא אומר שלא קיימים גברים המכורים לסקס. אני אומרת גברים, כי לגברים יש נטייה הרבה יותר גדולה מלנשים להתמכר למין וזה בדוק.

״התמכרות לסקס שולטת בחייו של המכור"

טוב אז בוא נפריד רגע בין יצר מיני בריא, להתמכרות לסקס. כי אפשר לומר שהרגעתי הרבה גברים, גם כאלה שאוהבים לצפות בפורנו ולאונן הרבה. המונח "מכור למין" מתאר אדם שיש לו חשק מיני חריג בעצמתו, והוא מכור למין בצורה היוצאת מכלל שליטה. כלומר, הוא לא יכול לשלוט בהתנהגותו. ההתנהגות נעשית באופן כפייתי ועם הזמן מסלימה, למרות העובדה שהיא מובילה לתוצאות שליליות. כמו רוב ההתמכרויות, התמכרות לסקס שולטת בחייו של המכור ומונעת ממנו לקיים מערכות יחסים המבוססות על כנות או מיניות בריאה. המכורים מתביישים בהתנהגותם, זה בא לידי ביטוי בהסתרת ההתנהגות מהחברים, משפחה, וכמובן מבת הזוג או האישה. הם לרוב מיומנים בהסתרת ההתנהגות הזו מאחרים.

הסימפטומים של התמכרות למין מאפיינים גם התמכרויות רבות אחרות, כמו התמכרות לאלכוהול או סמים. עם זאת, בניגוד להתמכרויות לחומרים כימיים, המכור למין לא מתמכר לחומרים הממכרים הנמצאים בחומר, אלא לשחרור ההורמונים והתחושה המדהימה הנוצרת כתוצאה משחרור הדופמין במוח בעקבות האקט המיני. המכור לסקס מוצא את עצמו מתמכר לתחושה האופורית. רק שהתחושה עוברת מאוד מהר והצורך לקיים יחסי מין חוזר במהרה יחד עם התחושות המבלבלות של חרטה או אשמה. מי שמכור למין יכול למצוא את עצמו פעם אחר פעם באותו היום מחפש עוד ועוד דרכים או אנשים (גם בתשלום) לפעילויות מיניות. סף הרגישות עולה מפעם לפעם והם מוצאים עצמם במצבים קיצוניים.

שלי ורוד (צילום: אילן פישר)
לא כל מי שאוהב סקס הוא מכור. ד"ר שלי ורוד | צילום: אילן פישר

טוב אני מודה, כולנו חושקים בסקס, כולנו מרגישים טוב אחרי סקס, כולנו נהנים מהתחושה האופורית הנוצרת תוך כדי קיום יחסי המין וגם כולנו רוצים עוד ועוד ממנו, אפילו אם הרגע גמרנו. אבל עובדתית לא כולנו מתמכרים, למה? כי התמכרות למין היא לא ממש התמכרות המבוססת רק על האהבה לסקס. הסקס למעשה משמש ככלי לבריחה מכאב רגשי, או דרך התמודדות עם מתח או חרדה. יתר על כן, דרך מין האדם עשוי למלא צרכים אחרים, כגון התחושה שהוא מושך ונחשק וזה מעלה לו את הביטחון העצמי, אפילו אם זה רק לכמה רגעים.

אז לכל מי שהתוודה בפניי שהוא אוהב לשכב מלא נשים או לא יכול להוריד את הידיים מבת זוגתו ואפילו בוגד או "חולה" על אוננות וסקס - אל דאגה, כי זה לא אומר שאתם מכורים.

 

לפגישת ייעוץ ושאלות אתם מוזמנים ליצור קשר כאן עם ד״ר שלי ורוד - יועצת מינית ומומחית לפתרון בעיות אינטימיות.