אין תמונה
גם אחרי 70 סרטי פורנו, הצליחה להתברג בתור שחקנית רגילה. ג'ינג'ר לין

דיבורים על כך ש"הפורנו הפך למיינסטרים" אנחנו שומעים במשך שנים, ובאמת, נשים כמו ג'נה ג'יימסון בהחלט הצליחו לקרב את עולם הבידור 'למבוגרים בלבד' לבידור הרגיל. אך למרות הפופולריות של הפורנו, גם ב-2011 אמריקה השמרנית מקפידה לעשות את ההפרדה בין 'כוכבות פורנו' לכוכבות רגילות וקלות לעיכול - הגבול מאוד ברור, ומעטות עושות את המעבר לכאן או לכאן.

זה לא אומר שאין כאלה. במשך השנים היו כמה יחידות סגולה, שחקניות פורנו שהצליחו לעשות את המעבר, והופיעו בסרטי הוליווד ה'רגילים', וגם אם הן לא מביאות אוסקר, הקריירות שלהן לא נופלות מאלו של כמה ישראליות שמנפנפות ב'קריירות' כגופות בסדרות אמריקניות. אז קבלו אותן, כוכבות הפורנו שהתלבשו ופצחו בקריירת מיינסטרים כשרות למהדרין. כמעט.

ג'ינג'ר לין

בעיני רבים נחשבת ג'ינג'ר לין לכוכבת הפורנו הראשונה בעולם. היא הפכה לשם דבר בתעשייה באמצע שנות השמונים, הייתה השחקנית הראשונה שתפקידים נכתבו במיוחד עבורה ובמשך השנים הפכה לאגדה למבוגרים בלבד.

ג'ינג'ר לין אלן הייתה בת 19 כשנסעה לבקר את סבה בקליפורניה והחליטה להישאר. היא החלה לעבוד בחנות תקליטים וענתה למודעת דרושים לדוגמנות, עד מהרה מצאה את עצמה עושה כפולה במגזין "פנטהאוס, ומשם הדרך לתעשיית הפורנו הייתה קצרה ביותר. היא התפרסמה בזכות דמיונה למדונה הצעירה ונכונותה לעשות אקטים שלא היו מקובלים באותה תקופה, מה שהפך אותה לכוכבת ענק בתעשייה תוך זמן קצר. במהלך שנתיים ושלושה חודשים השתתפה לין ב-69 סרטי מבוגרים, וקיבלה את המקום ה-7 ברשימת כוכבות הפורנו הגדולות של כל הזמנים של ה-AVN (האוסקר של הפורנו).

ב-1986 הודיעה ג'ינג'ר לין על פרישתה מעולם הפורנו והחלה לבסס קריירה במיינסטרים של הוליווד, היא יצאה במשך שנתיים עם צ'רלי שין והתערבבה עם האצולה ההוליוודית. בין סרטיה ה'רגילים' אפשר למצוא את "וויס אקדמי", "דחויי השטן" של רוב זומבי, ו"אמריקן פאי: מחנה התזמורת". ב-1999 חזרה לין בקאמבק קצר אך מרשים של 4 סרטים לעולם הפורנו, והזכירה לכולם אין תוך שנתיים היא הפכה לכוכבת הגדולה בעולם.

טרייסי לורדס

הכוכבת הבאה התפרסמה בעיקר בגלל הגיל הצעיר בו נכנסה לעולם הפורנו, 15 שנים בלבד. אחרי שברחה מהבית וזייפה תעודת זהות שנתנה לה אקסטרה של 5 שנים ניגשה טרייסי לורדס לסוכנות דוגמנות. היא הצטלמה למגזיני מבוגרים שונים, בינהם 'פנטהאוס', ועד מהרה החלה לעבוד בסרטי פורנו. עד שהייתה בת 18 הספיקה לורדס להופיע ב-21 סרטים שונים.

ב-1986 כשהרשויות גילו כי טרייסי לורדס החלה להופיע בסרטי פורנו החל מגיל 15, היא נעצרה יחד עם מנהליה, וזעזעה את התעשייה - אולפני הפורנו ספגו הפסדים של מיליוני דולרים כשנאלצו להוריד מהמדפים מאות אלפי סרטי וידאו ומגזינים שלה. בעקבות אותה פרשייה הוקשחו נהלי האכיפה לגבי בדיקת גילם של כל השחקנים המשתתפים בתעשיית הפורנו.

אין תמונה
כמעט והרסה את תעשיית הפורנו - מה שהפך אותה לשחקנית מבוקשת גם בהוליווד. טרייסי לורדס

סרט אחד בשם "טרייסי, אני אוהב אותך" צולם בצרפת לאחר יום הולדתה ה-18, והוא הסרט היחיד מתוך כל הקריירה המפוארת שלה, שהותר להפצה בארה"ב (בנוסף אליו באירופה ובאינטרנט מסתובבים עוד כמה). סרטיה האחרים נגנזו או נערכו מחדש כדי להוציא קטעים בהשתתפותה ובמקרים מסוימים לורדס הוחלפה בשחקנית אחרת, כיוון שדמותה "הייתה חשובה לעלילה". בינינו, אנחנו עדיין מופתעים שבסרט "דבר אלי מלוכלך 3" בכלל הייתה עלילה.

אחרי כל הפרשה שעוררה שערורייה רבתי בארה"ב לורדס הפכה לסוג של כוכבת שנוייה במחלוקת, מה שהווה קרקע פורייה לקריירת משחק הוליווד. טרייסי לורדס השתתפה ב"נער שוליים" לצד ג'וני דפ, "בלייד", "זאק ומירי עושים פורנו", ושיחקה בתפקידים שונים בסדרות בינהן "מלרוז פלייס" ו"פרופיילדר".

קמרון דיאז

קמרון דיאז
ניסתה קצת בדסמ בדרך להצלחה. קמרון דיאז

אם אתם חושבים שהתפקידים שלה ב"המלאכיות של צ'ארלי" ו"המסכה" היו סקסיים, חכו שתשמעו על התפקידים שהיא גילמה בגיל 19, קצת לפני שהפכה לכוכבת.

אי שם, ב-1992 הרחוקה, השחקנית המתחילה קמרון דיאז קיבלה הצעה להשתתף בצילומי סאדו-מאזו הכוללים ציצים, בגדי לטקס ושוט עם בחור בר מזל ובחורה נוספת, בסרט שזכה לשם הסקסי "She’s No Angel".

הקלטת נשמרה במגירה של הצלם ג'ון רוטר, עד שדיאז הפכה לכוכבת בינלאומית. אז הציע רוטר לכוכבת לקנות ממנו את הקלטת ב-3.3 מליון דולר, או במילים אחרות ניסה לסחוט אותה. היא מצידה פנתה לבית המשפט וניהלה נגדו קרב משפטי ארוך, במהלכו טענה כי מעולם לא חתמה על מסמך המאשר לו להפיץ את הצילומים, ובסיומו זכתה דיאז בכל הזכויות על הקלטת, מה שלא ממש מנה ממנה 'לדלוף' לאתר אינטרנט רוסי, ומשם לעולם כולו.

קובי טאי

אין תמונה
המיינסטרים היה נחמד, אבל בסוף היא חזרה לפורנו. קובי טאי

קובי טאי היא ההוכחה האולטימטיבית שגם אם המקצוע שלך הוא פתיחת רגליים וגניחה, הסבה מקצועית היא לא תמיד הבחירה הנכונה. האסיאתית הסקסית הזו הייתה אחד השמות החמים של תעשיית הפורנו בניינטיז המאוחרות. במהלך הקריירה שלה עשתה יותר מ-70 סרטי פורנו, והשיקה מוצרי מרצ'נדייז ביניהם בובות וצעצועי מין שהנציחו בסיליקון את שתי רגליה של טאי – ובעיקר מה שביניהן - עבור מיליוני מעריצים שרצו לדעת איך האיבר המפורסם מרגיש מבפנים.

בשנת 1998 השתתפה טאי ב"עד החתונה זה יעבור" לצד קמרון דיאז וכריסטיאן סלייטר, וכנראה מרוב התלהבות, הודיעה תוך שנתיים כי היא פורשת מתעשייתה הפורנו ומתמקדת בקריירת המשחק שלה. מה שטאי כנראה שכחה, היא העובדה שסרט הוליוודי אחד לא ממש יכול להיחשב "קריירת משחק", ומלבד שני תפקידי אורח בסדרות אמריקניות שלא שמעתם עליהן היא לא ממש שיחקה בשום דבר. כך שתוך שנה מהיום בו הודיעה בדרמטיות על פרישה מעולם הפורנו קובי טאי הודיעה בדרמטיות על קאמבק.

סשה גריי

לא עברו מספר חודשים מהיום בו חגגה 18 אביבים וסשה גריי כבר נכנסה לעולם הפורנו. השחקנית הצעירה עזבה את בית הוריה ועברה לקליפורניה בגיל 17, שם, מיד אחרי יום הולדתה הבא, ניגשה להבחן לתפקיד בסרט פורנו. היא עשתה את הבכורה הקולנועית שלה בסרט "פשיונסטס 2" של ענקית הפורנו "איבל איינג'ל", פחות מחצי שנה אחרי היא כבר נבחרה על ידי מגזין 'לוס אנג'לס' ליורשת של ג'נה ג'יימסון, ושנה מאוחר יותר זכתה בתואר "שחקנית השנה" בטקס פרסי ה-AVN - מה שהפך אותה לשחקנית הצעירה ביותר שזכתה אי פעם בתואר. היא תוארה על ידי ה'ניו יורק טייס' במילים :"ידועה בזכות הדברים הקיצוניים שהיא מוכנה לעשות והאינטלקט והרצינות בהם היא מוכנה לדבר עליהם".

אין תמונה
המיינסטרים עובד לה בגדול - היא כבר הודיעה על פרישה סופית מהפורנו. סשה גריי

בנוסף לעבודתה בתחום הפורנו החלה גריי לנסות את מזלה בסרטי מיינסטרים אמריקנים והשתתפה בכמה הפקות דלות תקציב עד שהבמאי המוערך סטיבן סודרברג קרא את אותה כתבה ב'ניו יורק טיימס' והחליט לתת לה תפקיד ראשי בסרטו "נערת טלפון", אחריו קיבלה גם תפקיד מכובד ב"הפמלייה" והפתיעה עם יכולות משחק מרשימות.

לא מזמן הודיעה גריי על פרישתה הסופית מעולם הפורנו, ואנחנו לא בטוחים אם אנחנו אמורים להיות שמחים עבור עולם הקולנוע שזכה שחקנית מוכשרת או עבור עולם הפורנו שאיבד אחת כזו.

טרי ויגל

מיומו הראשון של הפורנו ועד ימינו, הקהל האמריקני השמרן אהב לשמור את הכוכבים שלו על המסך ואת כוכבי הפורנו שלנו במגירה השלישית מתחת לגרביים, בלי לערבב בין השנים כמעט אף פעם, והעובדה שאף שחקנית פורנו לא הצליחה לפרוץ לגמרי את מחסום המיינסטרים ולהפוך לכוכבת הוא ההוכחה המושלמת לשמרנות זו.

טרי ויגל היא הדוגמה למעבר ההפוך, מהמיינסטרים לפורנו, ולכך שהדרך חזרה לא ממש אפשרית. אחרי שהייתה שפנפנת פלייבוי של נובמבר 1985, זכתה ויגל לשני תפקידים בסרטים הוליוודים, "סימן קטלני" לצד סטיבן סיגל ו"הטורף 2", ואף שיחקה בכמה פרקים של "נשואים פלוס". לאחר מכן, המשיכה ויגל בכיוון השני, והצטלמה למגזין הארוטי "פנטהאוס", והפכה לשפנפנה השנייה בהיסטוריה שעברה מ"פלייבוי" למגזין המתחרה.

אין תמונה
ניסית את הוליווד וחזרת לפורנו? אל תנסי את הוליווד שוב פעם. טרי ויגל

בעקבות תביעות שונות עם "פלייבוי" ויגל פשטה את הרגל, ועל פי דבריה, זה מה שהביא אותה אל מפתן דלתות הפורנו. ב-1991 עשתה טרי ויגל את סרט הפורנו הראשון שלה "אינפרנו" ומאז טיפחה קריירת פורנו מוצלחת במשך שני עשורים, אך במשך השנים, כשניסתה לחזור ולשחק בהוליווד, הדרך לא ממש האירה לה פנים. אנחנו לא יכולים לדעת איך הייתה מתקדמת הקריירה המיינסטרימית שלה אילולי פנתה לפורנו, אך תנו לנו לנחש שזה לא ממש עזר לה.

ג'נה ג'יימסון

זה לא שבאמת קיים סיכוי ששחקנית הפורנו הגדולה בכל הזמנים לא תשתתף בכמה הפקות הוליוודיות, לפחות כדי לסמן וי. את קריירת הפורנו של ג'נה ג'יימסון אין ממש צורך לתאר, רוב הסיכויים שהיא כבר נמצאת אצלך בתיקייה אפלה במחשב, אך רק כדי לסבר את האוזן, השחקנית שללא עוררין של ממש נושאת בתואר "מלכת הפורנו" השתתפה במאות סרטים, זכתה ב-20 פרסי AVN על עבודתה, הקימה חברת הפקה משלה שנמצאת היום בין המובילות בתעשייה והפכה לכוכבת הפורנו המפורסמת והמרוויחה בכל הזמנים.

ג'נה ג'יימסון (צילום: רויטרס)
הצליחה להטמיע אצל המפיקים את התובנה הבאה: אם ג'נה ג'יימסון מופיעה בסרט שלך, אתה מסודר | צילום: רויטרס

את עבודתה מחוץ לעולם הפורנו החלה ג'יימסון ב-1995 בהשתתפות בתוכניות הרדיו של הרווארד סטרן, ושנתיים מאוחר יותר עשתה את הבכורה הלא-פורנוגרפית שלה בסרטו האוטוביוגרפי "פרטים אינטימיים". ג'יימסון תרמה את קולה למשחק המחשב GTA vice city ול"איש משפחה" בו זכתה לדמות מונפשת המבוססת עליה. עם הפיכתה לשם מוכר בעולם השואו-ביז הכללי קיבלה ג'יימסון תפקידים בכמה סרטי אימה, שהמוכר בהם הוא "זומבי סטריפרס", שהפך לקאלט מהיום בו יצא. וגם אם ג'נה לא ממש עושה קולות של להפוך לשחקנית רצינית ומכובדת, במאבקה להפוך לסלבריטאית לגיטימית היא בהחלט הצליחה, ורק הזמן יראה אם היא סללה את הדרך עבור אחרות.

>> בעקבות בלייק לייבלי: איזה עוד תמונות עירום (לכאורה) של כוכבות הופיעו ברשת?