שיווק רשתי (צילום: aldra, Istock)
הי, מי צריך כסף. העיקר שיש רעיון גאוני | צילום: aldra, Istock

לפני שלושה חודשים התחלתי לספר לכם על העולם המופלא של ההתעשרות המהירה: אתמול היית שום דבר – ומחר אתה כבר פושט רגל! בשיעורים האחרונים כיסינו מיני שיטות התעשרות מהירה שהצליחו לדרדר ולהרוס מתעשרים מהירים רבים. עתה, עם תום הסדרה, אני מתכבד להביא בפניך חמישה עשר סעיפים מסכמים. אם תעקוב אחריהם בקפידה, גם אתה לא תגיע לכלום בחיים.

1. תאמין לכל מה שמספרים לך על התעשרות מהירה. במיוחד במדורים מפוקפקים באתרים מפוקפקים עוד יותר.

2. תאמין שזה מצליח אצל כולם ולא אצלך, רק כי לך אין מזל.

3. השקע זמן בקריאת סיפורי הצלחה של אחרים מתוך מחשבה שתקבל בעיתון טיפ להתעשרות. אגב, שמת לב שכל העשירים תמיד מספרים שהיה להם הרבה מזל? מ.ש.ל לטענה מספר 2.

4. אף פעם אל תיקח סיכונים בעיסוק שלך. לך רק על בטוח. אם המעסיק שלך יציע לך לקבל בונוס על מכירות, אל תתפתה. תגיד לו שאתה מעדיף את התוספת של ה- 4% שסיכמתם עליה, בלי חישובים נוספים.

5. תשתדל גם אף פעם לא לעשות יותר ממה שאומרים לך, כי אתה הרי לא פראייר. בפרט אל תיזום דברים, מה אתה צריך להסתבך.

6. לך תמיד עם אלה שמציעים לך לעשות מכה בבורסה (יש להם מידע. במיוחד אם הם נותנים לך הוכחות כמו "לפני חודש שמתי 1000 ונהיה בתוך חודש 1500"(.

7. אם יש לך כסף בחשבון ומשכנתא, תמיד תסגור את המשכנתא ותנקה את השולחן. למה לך חובות ולמה לך בלגן. אם יישאר לך הכסף אתה עוד עלול לבזבז אותו.

8. דין פרוטה כדין מאה. תתעסק עם כל אגורה שחייבים לך ותתעקש על כל הנחה שסלקום שכחו לתת לך. אל תוותר על גרוש. נהל רשימות מסודרות של כל ההנחות שמגיעות לך. כמובן אל תשכח לאסוף קופונים ותלושי הנחה. תוציא לפחות שליש מהזמן הפנוי שלך על מעקב אחר מבצעים.

9. כסף גדול עושים בנדל"ן ולכן תמצא דירה למכירה, פדה את קרן ההשתלמות שלך וקח משכנתא על יתרת הסכום. שפץ אותה, פצל אותה, תמצא שני ניגרים שישכרו אותה ותגבה מהם את הכסף כל חודש. בתוך עשרים וחמש שנה תכסה את המשכנתא ובתוך שישים שנה תהיה איש עשיר.

10. תיקון לסעיף הקודם: בעוד שישים שנה תהיה עשיר רק אם סבא שלך יוריש לך שני מיליון דולר.

11. תשקיע כל שבת בשמונה טורים בטוטו. וכשיש פרס גדול במיוחד תגדיל את ההשקעה בהתאם. מי שלא ממלא לא זוכה, כן?

12. כתוב מכתב ליצחק תשובה או לשרי אריסון והצע להם לחלוק עמם ברכושם. נמק את פנייתך בכך שיש לך רעיונות טובים למה לעשות עם הכסף. אם לא יענו לך, אתה יכול לנסות באנגלית אצל וורן באפט או בספרדית אצל קרלוס סלים. משהו חייב לעבוד.

13. באותו עניין: תשקיע הרבה זמן בהזיות בהקיץ.

14. נסה לפתח פטנט בבית ולרשום אותו. זה יכול להיות הכל, החל מפיתוח תוכנה המתריעה כל פעם שהחתול הולך על המקלדת וכלה במכשיר לאחסון בננות במקרר (יש לזה שוק ענק. כל אחד בעולם צריך לקנות רק אחד ואתה מסודר). העולם זקוק ליצירתיות שלך, תן לה לפרוץ.

15. לסיכום: אם אתה רוצה להיות יזם, תקשיב לרואה החשבון שלך לגבי השקעת הון עצמי (אל תשקיע, עדיף להחליף את הסלון), לעורך הדין שלך לגבי סיכונים (הכל מסוכן), לחותנת שלך לגבי תחזיות השוק (גם אני אוהבת את זה, אז זה חייב להצליח), לעובדים שלך (מבקשים להצמיד למשכורות ההנהלה בבנק הפועלים), ולאשתך לגבי איזה עובדים להעסיק (בחיים שלא תעז להעסיק אותה, תראה עם איזה מחשוף היא הולכת הפרחה הזאת).