גבר מיואש מהמדדים (צילום: jupiter images)
השיטה עובדת. בדוק. רק צריך סבלנות, זה הכול | צילום: jupiter images

אסטרטגיה, זה שם המשחק. אתה בונה נכון את האסטרטגיה ואתה לא יכול להפסיד. אפילו לוין אמר את זה, אתה יודע מי זה לוין. כולם מכירים אותו, זה שמנהל את מכללת לוין-הון לשיטות מסחר באופציות, תאמין לי מומחה עולמי. הגיע מאמריקה, היה בוול-סטריט, חמש עשרה שנה, משהו במריל לינץ. עבד עם כל הגדולים. שמעתי את זה ממנו בעצמו.

אתה כותב אופציות, אתה בונה אוכף. השוק יורד אתה מרוויח, השוק עולה אתה מרוויח. אתה קונה פרפר כשהשוק בפרפורים ואתה מוכר כנגד זה קאבר קול, אתה יודע מה זה קאבר קול, זה בעצם אופציה עם כיסוי בנכס הבסיס. כשאתה מבין את כללי המשחק אתה פשוט לא יכול להפסיד. אין אפס בדברים האלה!

האמת שאם אתה עובד בדייקנות, אתה גומר כל יום עם 2%-3% ובחודש טוב אתה עם 50% יותר ממה שנכנסת. בחודש רע מינימום 25% , מה רע?

אתה גם לא חייב להתאמץ. יש לך תוכנות שאומרות לך מה למכור ומה לקנות ואתה בטוח. אל תשתולל. כשהשוק יורד למשל, תקנה אוכף ובינתיים תן מבט על הדולר, אם הוא מתנדנד סביב האפס תכתוב אוכף קטום ותקנה צילינדר ועשית במכה אחת שני רווחים יפים.

האמת שיכולת גם לרכוש מרווח יחס עולה ולכתוב פרפר אבל זה כבר יכול להיות יחסית מסוכן וכדאי לחכות לבהירות בשוק. אם אתה רואה שסטיית התקן עולה כדאי לך למכור אוכף, אבל יותר כדאי לך לחכות ולבנות על מכירה של צילינדר.

תראה אני עברתי קורס של אופציות, ארבעים שעות עם טובי המומחים כולל לוין עצמו שנתן את הרצאת הפתיחה והסיכום ואחר כך תרגולים מאתיים שעות. בתרגולים האלה הייתי מלך. חבל שזה לא היה כסף אמיתי, הרווחתי שם חבל על הזמן. אין אפס. כל מי שיוצא מהקורס הזה נהיה מומחה. אבל זה עניין של משמעת. לא כולם בנויים לזה. אתה גומר את הקורס, נותנים לך עמדה, אתה מפקיד רק מאה אלף שקל ויכול להתחיל לסחור.

טפו טפו, אצלי עד עכשיו הכל דבש. אני כרגע בשבעים אלף, חודש אחרי שהתחלתי. כולה שלושים אלף הלכו, אבל אני בשליטה. אני בהחלט במצב טוב ואני הולך להרוויח בגדול. יש כאלה שכבר לא איתנו. אני רואה את הדרך. עוד קצת תרגול ומשמעת ואני מחזיר לי את ההפסד שזה ממש כלום. תאמין לי ששלושים אלף יחסית לפוזיציות שלקחתי זה כסף קטן ואני גם יודע בדיוק איזה שגיאות עשיתי, כך שזה רווח נקי שלי.

לוין הסביר לנו שהכל זה משמעת ותאוות בצע. אתה צריך ללכת לפי הכללים ולא להיכנע לתאוות הבצע. רק ככה אתה יכול להרוויח.

תשאל אותי בעוד שבועיים תראה שהחזרתי הכל וכפול. העסק הזה פשוט עובד. צריך לראות ולהאמין. אתמול אחד חיים, אתה לא מכיר, יצא עם עשירייה אחרי חצי שעה. אמרתי לו: לך הביתה. התעקש והתחיל לעשות שטויות והפסיד גם את העשירייה וגם עוד עשרים. זו ההוכחה. הכל עניין של משמעת. זה עובד ואסור לך לחרוג מהכללים. אין אפס בדברים האלה, זה מתמטיקה. רק מתמטיקאים יכולים להרוויח כאן.

אני את האמת, לא הייתי משהו במתמטיקה בתיכון, אבל תמיד ידעתי שיש לי את זה. זו לא המתמטיקה שאתה לומד בבית הספר, זו מתמטיקה שאתה מרגיש אותה.

פגישה מקרית ברחוב, אחרי שבועיים

אהלן מויש מה קורה?

בסדר גבר איך אצלך?

מצוין!

נו איך הולך עם האופציות?

עזוב, שכחתי מזה.

מה אתה מתכוון? הפסדת את כל הכסף?

לא זה לא זה. האמת עזבתי אחרי שהלכו שמונים אלף, דווקא נשארו לי עשרים כשעזבתי. אבל לא בגלל ההפסדים. קשה לי עם המחשב כל הזמן והשעונים למעלה. זה הורג אותי. השיטה תאמין לי, עובדת. לא היתה לי משמעת, זה כנראה לא בשבילי. אבל זו באמת שיטה חבל על הזמן, לוין יודע על מה הוא מדבר. רק צריך סבלנות, זה הכול. בחיי.