ניימאר, יהיה כשיר עד הגמר (gettyimages)
חי את החיים הטובים. ניימאר | צילום: ספורט 5

השבוע פרסם מגזין הכדורגל הצרפתי "פראנס פוטבול" את רשימת המרוויחים הגדולים מבין שחקני ומאמני הכדורגל בעולם. בראש רשימת השחקנים ניצבים ליאו מסי (41 מיליון יורו), שיכולתו הדלה מחוץ למגרש אינה מאפשרת לו לככב גם במדור זה, כריסטיאנו רונאלדו (39.5 מיליון יורו) וווין רוני (24 מיליון יורו) שכבר נחשפו כאן, והכוכב העולה ניימאר דה סילבה סנטוס ג'וניור, הממוקם "קצת" מעל רוני, עם 29 מיליון יורו.

בין המשחקים בליגת האלופות והמאבקים ראש בראש עם ריאל ואתלטיקו מדריד בליגה הספרדית, מספיק הכוכב הברזילאי הצעיר, שזו לו עונה ראשונה באירופה, לבזבז בצורה מעוררת כבוד את המיליונים שהוא מרוויח.

כולם רוצים חתיכה מניימאר

נתחיל בהכנסות. כבר כשהחל לככב בסנטוס שבברזיל, דאג הברזילאי הצעיר בעל תספורת התרנגול, שחגג ממש לא מזמן (ב-5 לפברואר) יום הולדת 22, לשלשל לכיסו סכומים נאים. בגיל 15, אז עלה לקבוצה הבוגרת, חתם ניימאר עם סנטוס על חוזה לפיו יתחלקו הכנסותיו העתידיות מפרסום בינו (70 אחוז) לבין הקבוצה. הטוויסט בחוזה היה שרוב שכרו של ניימאר יגיע בכלל מהאותן הכנסות משותפות מפרסומות, כך שגם לקבוצה יהיה אינטרס לשווק את המותג. עבור השחקן עוצבה "דמות" שובבה וחובבת מסיבות מצד אחד, ו"ילד טוב" מצד שני, כשגורמים בקבוצה מדליפים שלמרות ההכנסות הגדולות, מתקיים הנער מהקצבה חודשית צנועה אותה מקציבים לו הוריו.

ברונה מרקוזינה, ניימאר
ברונה מרקוזינה וניימאר. יוצאים לחופשות מפנקות | צילום: allsportscelebritiez

על שמועות מעין אלה כבר משכו אנשים רבים את העור שמתחת לעין כלפי מטה, אבל המיתוג הצליח וניימאר חתם ביחד עם סנטוס על חוזי פרסום עם חברות גדולות כגון "נייקי" (איתה יש לו חוזה עד סוף 2022, תמורת מיליון דולר בשנה), בנק סאנטאנדר (הספונסר הרשמי של סנטוס), ענקית המשקאות רד בול, פנסוניק, נקסטל, "Uniliver", פולקסווגן, חברת מוצרי הטיפוח "Tenis Pe Barue" וחברת ההלבשה התחתונה הברזילאית "Lupo". בנוסף, הרוויח השחקן כחצי מיליון דולר עבור קמפיין לעידוד התיירות בברזיל, ו-100 אלף נוספים עבור ההופעה על עטיפת המשחק "פרו אבולושן" של חברת "Konami". בהמשך, כשהתבגר ניימאר וגילה את המושג "מיקוח", החל לנהל את חוזי הפרסום שלו בעצמו והגדיל את רווחיו. "אפילו לבקהאם אין רשימה כזו של חברות" השתחצן סוכנו של ניימאר, אחד בשם ואגנר ריביירו, והוסיף כי המטרות העתידיות הן "לעשות קמפיינים לחברות מכוניות ותעופה".

עוד במדור "עודף ממיליון":

מכדורגל הרוויח ניימאר בסנטוס 2 מיליון יורו בשנה, משכורת שאמורה הייתה לצמוח עד ל-8.5 מיליון בחוזה האחרון, שלא מומש לבסוף. אותו חוזה אמור היה להתקיים עד תום העונה הנוכחית, אלא שבסנטוס לא עמדו בהצעתה הנדיבה של בארסה, ומכרו את היהלום במאי 2013 תמורת 57.1 מיליון יורו. 10 מיליון מסכום זה נקבעו כבר בהסכם קודם בין הקבוצות, לפיו רק ברצלונה תוכל לרכוש את השחקן לפני 2014.

כידוע, לא עברה עסקת בארסה-סנטוס-ניימאר חלק. לאחרונה נודע כי ככל הנראה מעורבים בה סכומים נוספים, שלא שולמו למתווכים שונים שתרמו לעסקה, וכי גובה העסקה האמיתי היה 95 מיליון יורו. הסכומים הללו, בין אם שולשלו אחר כבוד לכיסם של ניימאר ואביו או לא, הם אחד הגורמים המרכזיים להתפטרותו הטרייה של נשיא בארסה סנדרו רוסיי. מעל לשולחן, כפי שאישרו גם הנשיא המתפטר וגם אביו של ניימאר, קיבלו האב ובנו מהעסקה 40 מיליון יורו. ניימאר עצמו צייץ תובנת חוכמה בטוויטר: "רוצים עצה? היו מאושרים והתעלמו מאנשים שמדברים עליכם, הם לא יודעים חצי ממה שקורה לכם". והיו מתים להרוויח חצי ממך...

גם פרטי החוזה של ניימאר בברצלונה, שהיו אמורים להישמר בסודיות, דלפו כמובן. גובה החוזה הוא 9.18 מיליון יורו לשנה, בכל אחת מחמש השנים הבאות, פלוס מענק חתימה בגובה 8.5 מיליון יורו. אל תרוצו למחשבון, מדובר ב-54.4 מיליון יורו. כפי שיודע כל מגן שמאלי בליגה א', אין חוזה בלי מענקים, וגם ניימאר מקבל בונוסים שמנים. עלייה לליגת האלופות (637.5 אלף יורו) או מעבר לשמינית הגמר של המפעל (425 אלף) הם עניינים של מה בכך, אבל יש גם יהלומים - זכייה בליגת האלופות תשלשל לכיסו של הברזילאי 850 אלף יורו, זכייה באליפות ספרד תהיה שווה עוד 637.5 אלף יורו, זכייה בדאבל 850 אלף, וזכייה ב"טרבל" (גם בגביע המלך הספרדי) תעניק לשחקן 1.7 מיליון יורו. החוזה מלא גם במענקים אישיים, עבור הבקעות שערים וכדומה, וה"מתאבן" האישי הבולט שבהם הוא זכייה בתואר שחקן השנה בספרד, שבמידה ותקרה תכניס לניימאר עוד 450 אלף.

מסוק פרטי, צי מכוניות, יאכטה ואחוזות

אחרי כל ההכנסות הללו, מוזר מעט שהמגזין פורבס קבע את שוויו של ניימאר ביוני 2013 על 20.5 מיליון דולרים בלבד, סכום שעל פי מקורות אחרים עומד על 25 מיליוני דולרים. תשאלו למה "מעט" כל כך? כי הכוכב הברזילאי הוא בסך בכל ילד, וכמו כל ילד, גם הוא אוהב לבזבז כסף. במאמר שכותרתו "האם מבלה ניימאר את דרגו לפשיטת רגל", פרסמו בפורבס את רשימת הוצאותיו של השחקן, שכוללות לא מעט פינוקים, כפי שתוכלו למצוא בשלוש הפסקאות הבאות.

ניימאר נוהג
רבע מיליון דולר לאאודי | צילום: tsmplug.com

נתחיל בשלושה בתים על החוף בסאו פאולו שבברזיל. שניים מהם – אחוזה בשווי 2 מיליון דולרים ודירה "צנועה" בת שלושה חדרים בשווי 750 אלף דולרים, נמצאים בבעלות השחקן עצמו. בית נוסף, פנטהאוז מפואר יותר נכון, קנה ניימאר לאם בנו דוד (תינוק מקסים בשם דוד לוקה) ב-630 אלף יורו. לאותה אישה הוא משלם גם 15 אלף דולרים בחודש כדמי מזונות, ויש לו עוד 16 וחצי שנים שלמות לעשות זאת.

כדי לנוע ממקום למקום מחזיק הברזילאי הצעיר גם יאכטה איטלקית מפוארת, אותה קנה (מיד שנייה, אגב) ב-8 מיליוני דולרים, פלוס הוצאות אחזקה בגובה 120 אלף דולר בשנה. ניימאר הוא גם חוב מכוניות ידוע, ומחזיק כמה וכמה מהן, למשל פורשה "Panamera טורבו" בשווי חצי מיליון דולר, או אאודיR8" GT", שעלתה 246 אלף דולרים "בלבד". דווקא המכונית הראשונה שקנה ניימאר, ולוו "XC 60", עלתה סכום צנוע של 75 אלף דולרים. "זוהי המכונית הטובה ביותר ללימודי נהיגה", הצהיר הצעיר כשנכנס לרשימותיו של במשרד הרישוי הברזילאי. מעבר לכלי הרכב הללו, רוצה ניימאר לפעמים לרחף קצת באוויר, ומחזיק לשם כך מסוק פרטי שעלותו אינה ידועה, אבל לא מדובר בכסף למסטיקים, נכון?

"חייו של ניימאר ייראו טוב גם אחרי שיפרוש מכדורגל", טען בתוקף אביו של השחקן, שמשמש כפי שבודאי הבנתם גם כמנטור שלו. "אין דרך שהוא יגיע לפשיטת רגל", הבטיח האב.

מפנק את החברה, פעיל בטוויטר

כמו כל ברזילאי צעיר, גם ניימאר לא סולד מבילויים, אליהם הוא יוצא עם חברתו היפהפייה, השחקנית בעלת השם המחייב ברונה מרקוזינה. היא כבר הבטיחה ש"על כל גול שהוא יבקיע בבארסה הוא ייהנה בבית", והספיקה גם להפיל את המגבת בתוכנית טלוויזיה ברזילאית פופולארית. השניים יוצאים לחופשות מפנקות ברחבי הגלובוס, שגם הן ודאי לא עולות כמו סופ"ש לועדי עובדים במלון שקר כלשהו באילת או בים המלח. למרות כל אלו, נפוצו לאחרונה שמועות מרושעות במיוחד שהרומן הסתיים לאחרונה וכי מרקוזינה היפהפייה, העושה בימים אלה בברזיל, בגדה בניימאר עם מתיאס, בנו של כוכב העבר בבטו. לקראת המונדיאל יגיע ניימאר לברזיל, ואז נדע כולנו הכצעקתה. לבני הזוג, אגב, גם חוזה פרסום משותף.

ניימאר מוביל את הסלסאו (gettyimages)
הוא גם משחק מדי פעם | צילום: ספורט 5

לסיום, משהו שהאב הפעלתן בכל זאת לא שולט בו, חשבון הטוויטר הפעיל של ניימאר, אחריו עוקבים לא פחות מ-3 מיליון איש, וגרם לו לא מעט צרות. בין היתר נקנס השחקן ב-15 אלף ריאל ברזילאים (8,000 דולר), לאחר שכינה שופט כדורגל בשם התואר "גנב". כסף קטן עבור מי שגדל במשפחה צנועה, שלא לומר ענייה, ואמר בעבר ש"החיים הגיוניים רק כאשר האידיאל הגבוה ביותר שלנו הוא לשרת את המשיח". אמן.