בני שטיינמץ (צילום: מוטי קמחי, עיתון "הארץ")
שווי של 5.9 מיליארד דולר. בני שטיינמץ | צילום: מוטי קמחי, עיתון "הארץ"

אנחנו מביטים עליהם בקנאה ומייחלים שיום אחד גם מנהל הבנק שלנו יחכה לנו ליד הדלת עם חיוך שכולו דולרים. חלקם עשו את זה בזכות הורים עשירים, חלקם בנו הכל בעשר אצבעות, אבל בשורה התחתונה זה לא באמת משנה, בשני המקרים היינו מוכנים לחיות רק מהריבית החודשית שלהם. 

"איפה הכסף?", מדור חדש בערוץ הגברים, יציג לכם את האנשים העשירים של ישראל: איך הם עשו את זה, איך הם נהנים מזה ואיך אנחנו תורמים לכל הסיפור הזה. במדור הראשון: בני שטיינמץ, המיליארדר שמקפיד להתרחק מאור הזרקורים.

מי זה – על פי נתוני הירחון הכלכלי, פורבס, מדובר באחד האנשים המסודרים בישראל עם הון עצמי של כ-5.9 מיליארד דולר. שטיינמץ (56) נולד בנתניה למשפחה של יהלומנים, מה שאומר שהסנדוויץ' שלו בבית הספר היה תמיד השווה מכולם. מצד שני מדובר במי שתרם חלק משמעותי לטיפוח ההון המשפחתי, בזכות כישוריו העסקיים וגם, בין היתר, בגלל היכולת שלו לקחת סיכונים. הוא הבן הצעיר במשפחה, כאשר אחיו, דניאל, שותף בעסקיו. מעבר לכל אלה, מדובר באניגמה של ממש. 

עסקים – שלא כמו נוחי דנקנר, לו בעלויות על מגוון עסקים בכל תחומי החיים בארץ, או משפחת עופר אשר בבעלותה משאבי טבע ישראלים כמו ים המלח - עסקיו של שטיינמץ מתפרסים בעיקר למדינות אפריקה. בבעלותו מכרות יהלומים וברזל וכן עסקים בתחום האנרגיה והנדל"ן.

לצדואניאס, נשיאת עמותת "עזרה ותקווה". ברשימת החברים ניתן למצוא את יואב גלנט, שהידידות המשותפת שלהם החלה כאשר הקרן של בני הזוג, "אניאס ובני שטיינמץ", אימצה גדוד בגזרתו. בהמשך, הפכה השותפות גם ליחסי עובד-מעביד כאשר גלנט מונה למנכ"ל חברת חיפושי הגז של שטיינמץ. הון ושלטון? שטויות, מי מבין בגזים יותר מקצינים בצה"ל? חברים נוסף שלו, על פי הדיווחים, הם אהוד אולמרט, אהוד ברק ופרקליטי צמרת דוגמת רם כספי.

לפוזה שטיינמץ מתגורר בשוויץ בשנים האחרונות, והמשפחה מתגוררת ביישוב היוקרתי ארסוף, בבית (טוב בסדר, אחוזה) שנבנה על קצה צוק, ונחשב לאחד היקרים בישראל. עוד באמתחתו: מטוס גלובל 5000 שעלותו נעה סביב ה-50 מיליון. שיהיה עם מה לקפוץ לסופר. את היהלומים שלו ניתן למצוא במכוניות של נהגי מירוצים מובילים וגם על קסדותיהם. כל אחד והשריטה שלו.

עסקה נועזת שעשה – כמה פעמים בחייכם סגרתם עסקה בסכום של 2.5 מיליארד דולר? לפני כשנתיים חתם שטיינמץ על עסקה עם ענקית כרייה ברזילאית, Sa Vale. את הסכום הראשוני, חצי מיליארד, קיבל במזומן. את השאר רק בתשלומים. אנחנו, אגב, מוכנים לקבל כל תרומה בכל סכום ובכל אמצעי תשלום.

גלובל 5000 (צילום: Juergen Lehle, ויקיפדיה)
מטוס היוקרה גלובל 5000. גם לשטיינמץ יש אחד כזה | צילום: Juergen Lehle, ויקיפדיה

איך אנחנו עוזרים לו בניגוד לחלק ניכר מהטייקונים הישראלים, את הכסף שלו – אם נתעלם מהטענות על מיסוי שהוא משלם בחסר, לכאורה, שטרם אומתו – לא עושה שטיינמץ על גבנו. מאחר שרובנו לא קונים יהלומים כל יום, ייתכן שהדרך היחידה שבה אנחנו עוזרים לו היא בקנייה של טבעות נישואין עם יהלומים.

מה היית יכול לקנות עם הכנסותיו מדווח בחודש יוני האחרון שביצע עסקה ב-150 מיליון דולר. בסכום הזה אפשר לקנות: כ-335 דירות בתל אביב (לפי חישוב של 1.79 מ' ש' לדירה בממוצע) או כ-550 דירות בשאר הארץ (לפי מחירן הממוצע). אם לא בא לכם על דירה כרגע, יכלתם לקנות במקום: כ-833 רכבי לקסוס ls600 (היקר מבין רכבי הלקסוס) וכ-9,448 רכבי שברולט ספארק (שבמבצע!). וגם: ציור אחד של דה וינצ'י שהתגלה לאחרונה. 

האם הוא גבר? אם כסף הוא מדד לגבריותו של אדם, יהיה קשה למי שמרוויח את תקציב הפיצוחים החודשית של אחד מבעלי ההון הכבדים בארץ להכריע בתשובה שלילית. ובכל מקרה, כשמשווים אותו לטייקונים אחרים, אפשר לומר שהתשובה חיובית. הבן אדם מסתובב בכל העולם, יכול לעשות כל מה שהוא רוצה , וגם – בניגוד לאחרים – לא עושה את (רוב) כספו על חשבוננו. במדד ערוץ הגברים? לפחות 9 מ-10.

>>  צרות של עשירים: איך נראים החיים של האלפיון בישראל?