כסף (צילום: Vladimir1965, Istock)
הלקוחות שלך רוצים לתת לך כל כך הרבה - אתה רק צריך לתת להם סיבה טובה | צילום: Vladimir1965, Istock

יש הרבה מאוד קשיים למי שרוצה לעבוד כפרילנסר: אתה מייצר לעצמך את העבודה ולכן אתה צריך לדעת לשווק את עצמך. ימים בהם אתה לא עובד אתה לא מרוויח, ולכן חופשות הן דבר שלוקחים בזהירות. טיפול בכל העניין של ביטוח לאומי, מע”מ ושאר המיסים הוא בטיפולך ולכן אתה צריך להבין קצת יוצר מהשכיר במשק על כל התהליכים החוקיים.

למרות הקשיים האלו יש גם לא מעט יתרונות: אתה קובע את זמני העבודה, ולכן כשאחרים עובדים אתה יכול להסתובב לך חופשי בעולם. אין בוס מעליך, לכן אתה יכול לבחור לא לבצע עבודות מסוימות. אתה עובר מפרויקט לפרויקט, ולכן אף פעם לא משעמם.

פרילנסר זה עניין של אופי וחוץ מכישרון במה שאתה עושה, צריך לדעת לגדול לתוך התפקיד הזה. יש הרבה הזדמנויות לעשות הרבה כסף, אבל לא כולם יודעים איך למנף את הקריירה העצמאית ולהגיע להישגים נאים. אז איך באמת? גיבשנו כמה טיפים שיכולים להיות התחלה טובה בדרך לכסף הגדול.

רגע לפני שצוללים למים העמוקים

אם יש לך עבודה כשכיר היום, אל תמהר לעזוב אותה כדי להפוך לפרילנסר. הדבר הנכון ביותר שאתה יכול לעשות הוא לקחת את הזמן ולהתחיל מפרוייקטים עליהם תעבוד בערב, לצד העבודה הרגילה. העבודות האלו יתנו לך את הזמן להתרגל לעבודה בצורה החדשה, ולטעום את צורת החיים הזו. בנוסף, שמירה על מקום העבודה הרגיל תאפשר לך להיות רגוע כי אתה יודע שהמשכורת תגיע כל חודש ולכן כל כסף שנכנס מהעבודה בצד הוא כסף בונוס שאפשר לשים בצד. את השינוי המלא משכיר לעצמאי כדאי לעשות רק כאשר כמות העבודה כפרילנס עולה על הזמן שאתה יכול להשקיע בעבודה השכירה שלך ואתה מרגיש ביכולות שלך.

מקצועיות היא שם המשחק

יש הרבה מתחרים למה שאתה עושה ולכן אתה צריך להתבלט. הדרך הקלה ביותר להתבלט היא להיות מקצועי יותר מכל האחרים. מה זה אומר להיות מקצועי?

תעמוד בזמנים. אם קבעת לדבר עם מישהו בשעה מסוימת, דאג לעשות את זה. אל תתן לו לחכות. אם אתה רואה שאתה עסוק, תרים טלפון ותגיד שאתה נאלץ לחזור יותר מאוחר. עמידה בזמנים קשורה גם להארכת זמני עבודה. הרבה פרילנסרים מציבים לעצמם זמנים בלתי אפשריים. אל תנסה לרצות את הלקוח ולהגיד לו שתעשה את העבודה בתוך שעה אם זה ייקח יומיים. עדיף שתאמר את האמת ותן לעצמך אפילו זמן נוסף מאשר שתקציב פחות זמן ותמצא את עצמך מתנצל כל הזמן על העיכובים. כן, יהיו לקוחות שיגידו לך שהערכת הזמן שלך מוגזמת. להם תוכל לומר שאתה נותן להם הערכה אמיתית בה אפשר לעמוד במקום למכור להם סיפור.

איש עסקים ממהר מסתכל על השעון
רוצה לקבל גם את העבודה הבאה? עשה טובה ואל תאחר ללקוח שלך | צילום:

תן כבוד לכל הפרויקטים שלך, גדולים כקטנים. אם לקחת על עצמך פרויקט, תשקיע בו. תן ללקוח הרגשה שאתה שם כולך. זה אומר לקחת את הזמן ולחשוב מה הדרך הנכונה לבצע את העבודה. זה לבחון את כל הפתרונות האפשריים, לאתר את זה שאתה מאמין שהוא הנכון ואז לשתף את הלקוח באפשרויות ובהמלצה שלך ולהסביר לו את הסיבות. אל תחתוך פינות כדי לחסוף בכסף או זמן - תשקיע את מה שצריך. גם אם תרוויח פחות עכשיו, אתה תגלה שהלקוח מעריך את מה שעשית. תחשוב על עצמך, אתה הרי אוהב שמשקיעים בך אז למה לא להשקיע באחרים?

תדע את כל הפרטים. מותר לך להגיד שאתה צריך לבדוק את זה ולחזור עם תשובות רלוונטיות ומדוייקות. כמו במקרה של הערכת הזמן, גם כאן יש נטייה לאנשים לתת תשובות מהשרוול, כדי שלא יחשבו שהם לא יודעים. הנזק הגדול נגרם כאשר תשובה מתגלה כלא נכונה. כאשר אתה אומר שאתה צריך לבדוק נושא מסוים אתה מראה ללקוח שאתה עומד להשקיע בו ושאתה מתאמץ כדי למצוא את הנתונים המדוייקים.

תהיה נחמד. תענה בנימוס, תהייה סבלני, תקשיב לצרכים של הלקוח ודאג לדבר ולשאול שאלות כדי שהלקוח ירגיש שהבנת אותו. גם אם אתה יודע בדיוק מה הכי נכון ללקוח אל תבטל את מה שהוא רוצה. תקשיב, תחשוב ולאחר מכן ענה לו והסבר לו איך אתה רואה את הדברים. אתה תגלה שהרבה מאוד פעמים אתה לא רק גרפיקאי או מתכנת, אתה גם הפסיכולוג של הלקוח שלך.

תקפיד על הופעה. כשאתה יוצא לפגישות, תכבד את עצמך ואת הלקוח. תקפיד להיות נקי ומסודר. זה יעזור ללקוח להרגיש בנוח כשהוא מפקיד בידיים שלך את הפרויקט שלו. תזכור שהפרויקט שאתה עובד עליו הוא לא באמת שלך - הוא של הלקוח. זו הסיבה שחשוב לעשות רושם חיובי.

תדאג להיות מאורגן. בין אם על המחשב או על השולחן דאג שיהיו לך תיקיות נפרדות לכל פרויקט. סמן זמני פגישות ביומן ואל תתן לפרטי מידע לרחף באוויר. סדר יעזור לך להישאר ממוקד. הוא יאפשר לך להיראות מקצועי יותר כלפי הלקוח ויציל אותך כאשר תגיע למצב בו אתה זקוק לפיסת מידע מסוימת.
סדר גם יעזור לך לעשות כסף. שמור את החשבוניות במקום קבוע כדי שתזכור לחייב את הלקוח על מוצרים, על חנייה, על זמן שהשקעת במחקר. תדאג לכתוב את השעות שעבדת על כל פרויקט; גם אם לא תחייב על הכל, תוכל להציג חשבונית מדוייקת ולהראות ללקוח את כל מה שעשית עבורו - ואז להנחה שתתן (אם תתן) תהייה משמעות.
לבסוף, סדר יגן עלייך מהסתבכויות מיותרות עם החוק. העבר את הדיווחים בזמן לרואה חשבון שלך, דאג לדווח על ההכנסות וההוצאות, שמור את כל המסמכים השנתיים והחודשיים במקום שנוח לגשת אליו ותוכל להיות רגוע כי תדע שהכל מסודר.

ועכשיו: איך עושים כסף?

תייצר עבודה. יצירת עבודה מתחילה משמירה על קשר עם לקוחות קיימים. אל תהייה מהאנשים המעצבנים האלו ששולחים גלויות לחג וחושבים שזה מספיק. גלויות זה נחמד אבל יש דברים נחמדים יותר. סיימת פרוייקט עבור מישהו? תרים לו טלפון אחרי חודש לברר איך דברים מתקדמים. תביע עניין אמיתי במה שהוא עושה. כדאי שבמהלך העבודה תרשום לעצמך הערות לגבי הלקוח והפרויקט כדי שתזכור דברים. מספיק שתשלוף את שם הילד שלו בזמן שיחה אחרי חודש וכבר קנית את הלקוח. יש מצב שעכשיו הוא גם ימליץ עליך לאחרים.

תשקיע שעה ביום בשיווק עצמי באינטרנט. הבעיה עם שיווק עצמי היא שאתה חייב להשאיר לכך זמן גם אם אתה לחוץ בזמן. הרבה פעמים אתה תמצא את עצמך עובד לילות כימים על פרויקט גדול ואז הוא ייגמר, אבל לך לא יהיה פרויקט חדש להכנס אליו. למה? כי לא טרחת לקחת שעה ביום ולהסתובב ברשת, לתזחק את הבלוג שלך, לענות לאימיילים מהאתר, לכתוב קצת ברשת החברתית האהובה עלייך, לצלצל ללקוחות ותיקים. שעה ביום על שיווק עם הכלים האלו ותוכל להיות בטוח שלפחות דאגת לעתיד. זה לא מבטיח שעבודה תיכנס, אבל אפשר להיות בטוחים שהיא לא תיכנס אם לא תעשה את הצעדים האלו.

רגע, אין לך אתר? אז למה אתה מחכה? כל עצמאי צריך אתר באינטרנט, ועדיף אתר שיהיה איכותי ונוח ושייצג את מה שאתה עושה. אם האתר שלך לא טוב, זה פרסום רע. למי שכותב תוכן כדאי מאוד שיהיו טקסטים מבריקים, נקיים משגיאות ומושכים, אחרת אם לך אתה לא כותב טוב מה תספק ללקוח? אם אתה גרפיקאי, תציג תיק עבודות כי זה מה שאתה מוכר.

איש עסקים מאושר (צילום: jupiter images)
יום אחד תהיה לך חברה משלך. עד שזה יקרה, תפסיק לפנטז ותתחיל לעבוד | צילום: jupiter images

תשקיע בעבודות פרו-בונו. אלו עבודות שאפשר לתת במתנ”ס הקהילתי או בכל מיני אירועים שיש בהם קהל גדול. לתת לקהילה זה תמיד כיף; לתת לקהילה ולדאוג שידעו מה אתה עושה, זה כבר יכול להפוך את הכיף למשהו שיהיה גם רווחי. אזהרה בקשר לזה - חשוב לא לתת כל הזמן חינם. יש סכנה שיפסיקו להעריך אותך ולא יזכרו אפילו להמליץ עליך. זה לא בגלל שלא יאהבו את העבודה שלך, אבל אם יבואו למנהל המתנ”ס וישאלו אם יש לו גרפיקאי טוב, הוא ימליץ על הבחור ששהוא שילם לו כסף כי הוא זוכר שזה האדם שהמקצוע שלו הוא גרפיקה - ואתה הבחור שעושה לו גרפיקה חינם בכל מיני הזדמנויות.

לסיכום

לעשות כסף מהבית זה לא עניין קל, אבל אין ספק שזה מאתגר ואם עושים את זה כמו שצריך זה גם מאוד משתלם. בתכל'ס, הדברים שיש להקפיד עליהם הם די פשוטים. מי שזוכר לעבודה בצורה הזו יגלה שעבודה זורמת לכיוון שלו כל הזמן - ומעבר לזה, הכול כבר בידיים שלך.

>> שונא את הבוס שלך? תתעודד, יש גרועים יותר: מצעד הבוסים הגרועים בהיסטוריה