במגזין "בלומברג״ החליטו שלא לחכות לסיום השנה האזרחית ושלחו מספר חוקרים המתמחים במציאת ביליונרים על מנת לערוך, כפי שהם עושים מדי שנה, את רשימת עשירי העולם. הרשימה המעושרת יצאה מגוונת במיוחד עם מרווח גילאים מרשים ממייסד פייסבוק, מארק צוקרברג ב ה-29 ועד קרל אלברכט הגרמני בן ה-93. עצוב לומר, אבל גם השנה אין נציג ישראלי בין 25 המובילים, למרות שנציין בגאווה רבה שהישראלי בני שטיינמיץ השתחל לרשימה המורחבת של 100 האנשים העשירים עם 7.8 מיליארד דולרים. ריספקט.

ביל גייטס
ביל גייטס מצחקק לו ובצדק | צילום: Ron Wurzer, GettyImages IL
מאז דצמבר אשתקד ההון הכולל של 100 המיליארדים נסק מ-200 מיליארד דולר ל-2.1 טריליון דולר, מה שמהווה 3% מהכלכלה העולמית. ביל גייטס גרף את הקופה הגדולה בזכות עליית המנייה של מייקרוסופט ב-29% ברבעון האחרון וצוקרברג הוכיח שהוא לא רק הצעיר ביותר ברשימה אלא גם המרוויח ביותר אחרי שהכפיל את הונו בפחות משנה והתמקם לו בנוחיות מירבית במקום ה-25 עם 24.5 ציליארד דולר. לארי פייג', מנכ"ל גוגל, במקום ה-23 עם 25.5 מיליארד דולר ורוב וולטון, הבן הבכור של מקימי רשת החנויות הענקית בארצות הברית ״וול מארט״, עם 32.2 מיליארד דולר. שלדון אדלסון, הבעלים של ״ישראל היום״ ותומכו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיע למקום ה-15 עם הון של 31.6 מיליארד דולר.

מקום ראשון: ביל גייטס

כמה הוא שווה? 72.9 מיליארד דולר

מה הוא עושה? המומחה לטכנולוגיה ומקים חברת מייקרוסופט, ירש את מקומו חזרה בראש הרשימה אחרי שקרלוס סלים הצליח להתמקם בה במקומו בשנה שעברה. מאז שנה שעברה, שוויו של גייטס זינק מ-10.2 מיליארד דולר (היינו מסתפקים גם בזה) לסכום העצום של 72.9 מיליארד דולר. ואם לא התרשמתם מספיק מההצלחה האדירה של גייטס בן ה-58, תשמחו לגלות שגייטס, כמו וורן באפט, מיליארדר נוסף ברשימה, חתמו יחד עם מיליארדרים נוספים על אמנה אותה הקימו בשם "אמנת נתינה" (Giving Pledge), אשר קוראת לעשירי העולם להקדיש את מירב כספם לצדקה.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של יותר מ-16.2% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? ארצות הברית.

מקום שני: קרלוס סלים
קרלוס סלים
קרלוס סלים הודח מהמקום הראשון שהיה בו בשנה שעברה | צילום: ap

כמה הוא שווה? 65.5 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? מי שעמד בראש הרשימה בשנה שעברה שולט בחברות רבות במקסיקו בהן חברת הטלפונים הניידים הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, ״אמריקה מובייל״, ששלשלה לכיסו רווחים של 49 מיליארד דולר בשנה שעברה. רק היום נודע לנו שהוא מוכן לתת קצת מהכסף שלו גם לישראל, או יותר נכון לסטארט אפ ישראלי, לאחר שהודיע שישקיע 60 מיליון דולר ב״מובלי״.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: ירידה של 12.9% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? מקסיקו.

מקום שלישי: אמניקו אוטרגה

הכי עשירים בעולם
פעם הבאה שתגיעו לזארה תחשבו עליו. אמניקו אוטרגה מקום שלישי | צילום: AP

כמה הוא שווה: 61.9 מיליארד דולר.

מה הוא עושה: לכל מי שאי פעם תהה ותהתה מי באמת אחראי על חברת ההלבשה המצליחה זארה, ובכן עכשיו אתם יודעים. אורטגה הינו המנכ"ל המייסד של קבוצת האופנה אינדיטקס (Inditex) אשר שולטת בחברות כמו זארה וכן בחנויות ורשתות לאקססוריז וביגוד.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של 7.7% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? ספרד.

מקום רביעי: וורן באפט
וורן באפט
הבטיח כחלק מאמנת הנתינה שלו לתרום 99% מהונו במהלך חייו | צילום: ap

כמה הוא שווה? 58.2 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? איל ההון האמריקני המתמחה בהשקעות ונחשב למשקיע הפרטי הגדול בעולם. באפט בן ה-83 הרוויח את מירב הונו מחברת טקסטיל כושלת אותה הפך לחברת השקעות בשם ברקשייר האת'ווי (Berkshire Hathaway). הוא גם שולט בחברת קוקה קולה מזה יותר מ-20 שנים ואף הבטיח, כחלק מאמנת הנתינה שלו, יחד עם גייטס, לתרום 99% מהונו במהלך חייו. בשנה שעברה חלה בסרטן הערמונית ונראה שבדרך נס השלים את טיפוליו במחלה והחלים כדי להיכלל ברשימה.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של 21.5% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? ארצות הברית.

מקום חמישי: אינגבר קמפראד
הכי עשירים בעולם
הקים את איקאה ובכל זאת חי בסגפנות. אינגבר קמפראד | צילום: AP

כמה הוא שווה? 50.3 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? קמפראד בן ה-87 הינו היזם השבדי שהקים את אותה רשת שלכולנו יצא להרכיב חלק ממנה, הלא היא איקאה. עבור קמפראד הזיקה לעסקים החלה בגיל צעיר כשהחל למכור גפרורים לשכניו ומאוחר יותר גם דגים, קישוטי חג ועוד. למרות הונו המופלג, איש העסקים המבוגר חי חיים צנועים ואף ספגניים אשר כוללים טיסות במחלקת תיירים ונהיגה במכונית בת 15 שנים. עם זאת, הדבר היחיד שמכתים אדם שנשמע כל כך נחמד, הינה העובדה שעד גיל 25 קמפראד שמר על קשר טוב עם תנועה בהנהגת מנהיג פרו נאצי בשם אנגדהל. משהו לחשוב עליו בפעם הבאה שאתם קונים ספה.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: 26.8% עלייה ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? שבדיה. 

מקום שישי: צ'ארלס קוק (Koch)

כמה הוא שווה? 45.2 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? צ'ארלס בן ה-78 ואחיו, דיוויד קוק, הינם אנשי העסקים אשר שולטים בקוק תעשיות, קונגלומרט שהינו הקונצרן בבעלות פרטית השני בגודלו בארצות הברית. את העסק הם ירשו מאביהם ומאז הרחיבו את העסק לפי 2600 ממה שהיה כשירשו אותו.

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של 10.5% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? ארצות הברית.

מקום שביעי: דיוויד קוק (Koch)

הכי עשירים בעולם
דייויד קוק הוא האדם העשיר ביותר בעיר ניו יורק | צילום: Jamie McCarthy, GettyImages IL

כמה הוא שווה: 41 מיליארד דולר.

מה הוא עושה:  נראה שכסף זה דבר שרץ במשפחה. קוק בן ה-73 הינו איש עסקים, כמו גם טכנאי כימי, אשר שולט יחד עם אחיו הבכור, צ'ארלס, בתעשיית קוק. קוק הינו פילנתרופיסט ידוע וחובב אמנויות אשר תרם הרבה מכספו למען פיתוח האמנויות בעיקר באזור ניו יורק שם הוא עומד על תקן האדם העשיר ביותר בעיר.

שינו שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של 4.2% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם: ארצות הברית.

מקום שמיני: לארי אליסון
הכי עשירים בעולם
במקום ה-8 לארי אליסון. פלא שעם כריזמה כזאת היו לו ארבע נשים? | צילום: AP

כמה הוא שווה? 41 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? אליסון ידוע בתור איש העסקים שייסד את חברת "אורקל" (Oracle) שבשנות ה-70 של המאה ה-20 תכננה פרויקטים שכללו יצירת מאגר מידע עבור ה-CIA. ובתור גבר עשיר וגם די נאה, אליסון בן ה-69 הספיק להתחתן ולהתגרש 4 פעמים. פעם 5 גלידה?

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עליה של 4.1% ברווחים.  

מאיפה הוא בעולם? ארצות הברית.

מקום תשיעי: כריסטי וולטון

הכי עשירים בעולם
כריסטי וולטון עשתה בשכל כשהתחתנה לתוך משפחת מייסדי וול מארט | צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL

כמה היא שווה? 36.5 מיליארד דולר.

מה היא עושה? וולטון הינה האלמנה של ג'ון טי וולטון, אחד מבניו של סאם וולטון, מייסד הרשת וול מארט. אחרי מותו של ג'ון ביוני 2005, כריסטי עשתה קופה וירשה 15.7 מיליארד דולר וניכר שהיא דוגמא חיה לכך שכסף מניב עוד כסף. עד שנת 2012 היא החזיקה בתואר האישה העשירה ביותר בעולם במשך 7 שנים. היא גם נחשבת לפילנטרופיסטית גדולה.

שינוי שעברה מאז שנה שעברה: עלייה של  10.8% ברווחים.

מאיפה היא בעולם? ארצות הברית.  

הכי עשירים בעולם
המשפחה הכי עשירה בעולם? משפחת וולטון, הבעלים של וול מארט | צילום: ap
מקום עשירי: ג'ים וולטון

כמה הוא שווה? 35.1 מיליארד דולר.

מה הוא עושה? עם משפחה אשר מתגוררת בארקנסו, ארבעה ילדים ובטח גם כלבלב חמוד, וולטון הוא ללא ספק הכל אמריקני שגם זכה להיוולד למשפחה שהוכיחה שבאמריקה הכל יותר גדול והכל אכן אפשרי. וולטון הינו בן הזקונים של מייסד הרשת האמריקנית הענקית ״וול מארט״ ונמצא ברשימה בדיוק מתחת לגיסתו האלמנה. המשפחה גם ממשיכה להשתלשל ברשימה בשיא מטורף ומשתלטת על מקומות 11 ו-12 ברשימה המורחבת. מחפשים משפחה מאמצת?

שינוי שעבר מאז שנה שעברה: עלייה של 11.6% ברווחים.

מאיפה הוא בעולם? ארצות הברית.

רוצים לאכול את הלב ולהתעדכן אונליין ברשימת העשירים של בלומברג? היכנסו ללינק הבא

י