וודי אלן (צילום: רויטרס)
נוירוטיות זו אומנות. וודי אלן | צילום: רויטרס

גברים יקרים, התקשרו עוד היום לג'ים שלכם ונסו לבטל את המנוי החודשי. למה? כי בזמן שעבדנו על הכתבה הזו גילינו אמת מזעזעת שאתם חייבים להרהר בה - מסתבר שכדי להצליח בחיים, כלומר להתעשר ולזיין, אתם לא חייבים לפתח קוביות בבטן ושרירים. מה שכן, אישיות של מתכנת מחשבים סגפן, חיבה יתרה לגדג'טים וחיים בצל המשקף יביאו אתכם רחוק מאוד. הנה חוק הברזל האמיתי של האנושות – ככל שיריית הפתיחה שלך משפילה יותר, כך יהיה לך קל בתור בוגר וככל שאתה מכוער יותר, כך אתה יותר מצחיק. ויש לנו הוכחות: בעטו בהם, ירדו עליהם, הצביעו, צחקו והוציאו להם את התחתונים מהמכנסיים, אבל האנשים הבאים מראים עכשיו לכולנו מאיפה משתין הדג ואיך גורמים לכסף ליפול מהשמיים.

וודי אלן

כמה חננה: נולד ב-1935 בברוקלין תחת השם אלן סטיוארט קוניגבסרג. בגיל 16 החליט שהוא יהודי מספיק גם בלי שם המשפחה ומצא לעצמו כינוי, שלימים יהפוך לשם נפרד לגאון: וודי אלן. אחרי שסיים לשכתב לעצמו את הכותרת, הוא התחיל לכתוב תסריטים לתוכניות, המשיך לכתיבת ספרים, הפך לקומיקאי ובסוף מצא את מקומו בקולנוע כבמאי ושחקן. אגב, ברזומה שלו מצאנו גם שהוא נגן קלרינט, פור גאד סייק.

מדד ההצלחה: הבחור בגובה דשא, מטפח קרחת חלקית ואף עם גבנון, ובכל זאת התחתן שלוש פעמים. בעצם, נחשיב את זה כפעמיים כי בחירת לבו השלישית היא בתו המאומצת, ואנחנו לא תומכים בגילוי עריות. שימו לב שהבחור בן 72, מגמגם, מדולדל ועדיין חננה, אבל בכל זאת מצליח ללהק לסרטים שלו את הבחורות הכי שוות בהוליווד. מעניין אם הן עוברות דרך הקטטר שלו.

איך הוא עושה את זה: נוירוטיות, ביישנות וגמגום קל.

דברים שוודי אמר: "כשהייתי ילד הייתי כל כך בודד, שאם הייתי מתעורר ולא הייתה לי זקפת בוקר. לא היה לי כל היום עם מי לשחק".

גיל שויד

גיל שויד (יח``צ: איל יצהר)
השתלם לו, הקטע הזה של להיות ילד גאון. גיל שויד | יח``צ: איל יצהר

כמה חננה: אם יש מישהו שמבין לליבו של ביל גייטס (וכשאנחנו אומרים ליבו, אנחנו מתכוונים לכיסו) הוא שויד, יזם ישראלי בתחום ההיי טק. זהו הגאון שייסד את חברת "צ'ק פוינט" המתמחה באבטחת מידע ואבטחת מחשבים ואף משמש לה כיו"ר ומנכ"ל. בטח לא יפליא אתכם לגלות שמדובר באחד שהתחיל לתכנת בגיל 12 ובתור תיכוניסט כבר למד במקביל באוניברסיטה העברית.

מדד ההצלחה: הונו האישי של החננה נאמד במאות מיליוני דולרים והוא מאנשי העסקים העשירים בארץ. גם אם הוא רווק, בודד ומתוסכל (ולא בטוח שהוא כזה בכלל), תודו שזו אחושרמוטה של הצלחה.

איך הוא עושה את זה: לאט, בטוח ובאופן משעמם.

דברים שגיל אמר: דברים שלא תבין גם ככה.

>> ידעת שגיל שויד בכלל מקבל משכורת מינימום? לא ידעת. ראיון עם האיש

ארז טל

ארז טל (צילום: ארכיון קשת)
הפורמט בדוק: קודם לשנות את השם, אחר כך להקטין את המשקפיים. ארז טל | צילום: ארכיון קשת

כמה חננה: האיש שחלקכם מכירים כשמעון הוא יליד 1961, שנוצר בכלל תחת השם ארז בן טולילה. כמנהג וודי אלן, גם בן הטולילה החליט ששם קצר יכול לעזור לו לטווח ארוך והחליט לוותר על כמה אותיות בסיומת, ולהלן – ארז טל. כבר כשהיה תיכוניסט הוא התחיל לעשות רדיו, מה שהוביל אותו ישר לגל"צ, שם התחבר לעוד חנאן קלאסי בשם אברי גלעד והשניים יצרו את "מה יש?", תכנית שלימים הפכה לקאלט. אחר כך הוא נכנס לפייט עם אותו גלעד והתחיל לפרמט כל מיני תוכניות שהפכו אותו למיליונר כמו "הכספת", "המוח", "רק בישראל", "מועדון לילה" ושאר צחוקיאדות.

מדד ההצלחה: נתחיל מזה שבן טולילה עשה את הבלתי ייאמן כששינה את גודל עדשת המשקפיים שלו ממשקפת מים של צוללנים למסגרת סבירה ונורמלית. כל הקטע של מכירת פורמט "הכספת" לחו"ל גם עשה לו נעים בעובר ושב ואם זה לא מספיק, הבנאדם הצליח להשיג לעצמו כוסית, אחת בשם גילי לוי, והפך לאבא בגיל 44. הכוסית שהביאה לו בת לעולם, אגב, חזרה להיות כוסית שנייה וחצי בערך לאחר הציר האחרון. לא מחרפן?

איך הוא עושה את זה: צחוק מקוטע, סיידקיק נשי וכלב בשם שוקי.

דברים שארז אמר: בראיון שנתן ל-BBC בעקבות "רק בישראל", אמר: "כשהמציאות נעשית נוראית, אתה חייב לפענח דרכים שיעזרו לך להתמודד איתה. הומור היא דרך טובה". בקיצור, לא רק חכם, אלא גם יודע אנגלית.

סטיבן שפילברג

סטיבן שפילברג (צילום: רויטרס, רויטרס3)
עוד יהודי, נו. סטיבן שפילברג | צילום: רויטרס, רויטרס3

כמה חננה: מדובר ביליד 1946 שנולד עם מצלמה ביד. בגיל 21 כבר הציג את סרטו הראשון ומאז יצר סרטים בקצב ממוצע של החלפת גרביים, וכך קיבלנו ממנו את "רשימת שינדלר", "מינכן", "מלתעות" ו"אי.טי". בחייו האישיים, הוא נשוי בפעם השנייה ואב לשבעה צאצאים מאוד מאוד מסודרים.

מדד ההצלחה: כמה מסרטיו של האיש מדורגים ברשימת מאה הסרטים המצליחים של כל הזמנים. מה שאומר שהסרט הכי פחות מצליח ברשימה גלגל "רק" 360 מיליון דולר בקופות. בן זונה מיליונר.

איך הוא עושה את זה: מבט של האש פאפי, זקן עבות ומשקפיים כפולות.

דברים שסטיבן אמר: "חזור על הצלחותיך פעמיים: אם הן פעלו בפעם הראשונה, הן תפעלנה גם בשנייה".

סטיבן הוקינג

סטיבן הוקינג (צילום: רויטרס, רויטרס3)
מדהים, הדברים שאתה יכול להשיג כשרק המוח שלך פעיל. סטיבן הוקינג | צילום: רויטרס, רויטרס3

כמה חננה: או הו, האמ-אמ-אמא של החננות. האיש הזה שקיצר את תולדות הזמן נולד ב-1942 באנגליה. אומרים שהוא היה תלמיד בעייתי, אנחנו קוראים לזה ילד כאפות. בכל מקרה, ככל שהשנים חלפו, הבנאדם נבר בקוסמולוגיה, קוסמוגניה וכל מיני חורים שחורים, ולא מהסוג הטוב. רצה הגורל והגאון עם המוח המוגדל חלה בגיל צעיר במחלת "לו גריג" שמשתקת אותו באופן מוחלט אבל שומרת על פעילות המוח. למרות שנותנים לחולה ממוצע כזה שלוש שנים, הוקינג הגדיל לעשות, משך את השנים ל-45 ונחשב לנס רפואי. מדובר בפיזיקאי גאון ומולטי מיליונר שלא ממש עושה עם זה משהו, חוץ מלתרום לאנושות. טוב נו, אמרנו שיש לו מוח, לא שכל.

מדד ההצלחה: השתתף בתשדיר פרסומת לזכויות הנכים בישראל. זה אמנם לא מה שהביא לו את הג'ובות, אבל כך לפחות הוא עשה לעצמו כבוד בארץ הקודש.

איך הוא עושה את זה: תחומי עניין מוזרים, מחשב ומסנתז קול משנת 1986.

דברים שסטיבן אמר: "היתרון היחיד של נכותי הוא שלא מצרפים אותי לכל מיני ועדות משעממות", מתוך ראיון ליאיר לפיד. מה שמראה שיש לו עוד דברים בראש חוץ מיקום, כמו סוג של חוש הומור.

>> רק כדי להוכיח עד כמה שווה להיות חנון, כנס וקרא: נשים מתות עליהם