הקורונה באירופה: עשרות אלפי אנשים נדבקו בנגיף הקטלני עד כה, ועוד אינספור אנשים נשלחו לבידוד בבתיהם במדינות בהן הווירוס היכה בעוצמה כמו איטליה וספרד.

שלטונות בדמינה הטילו סגר על התושבים בשביל לצמצם את תופעת ההידבקות בקהילה ובמילאנו לדוגמה, תושבי העיר לא יכולים לצאת מבתיהם כבר שבועות, למעט גיחות קצרות לרשתות מזון ובתי מרקחת.

כשהמצב עד כדי כך קשה, תושבים רבים נאלצים לעצור את חייהם ולערוך שינויים מהותיים בהרגלים שלהם – אחרים מנסים ככל שניתן להיצמד לשגרה. חביאר קסטרוורדה הוא אחד מהם.

חביאר הוא טריאתלוניסט בן 41 ממחוז גליסיה שבצפון ספרד, ובדומה לתושבים רבים ברחבי המדינה, הוא נאלץ להסתגר בביתו בהתאם להוראות השלטונות. למרות זאת, הוא רחוק מלשבת בחיבוק ידיים ולחכות שההגבלות יוסרו, והשבוע דווח כי האתלט הספרדי החליט לערוך ריצה של 61 ק"מ. איפה? בין קירות ביתו.

View this post on Instagram

A post shared by Javier Castroverde (@mcastroverde78) on

View this post on Instagram

A post shared by Javier Castroverde (@mcastroverde78) on

קסטרוורדה ערך את האתגר יוצא הדופן בתחילת השבוע, ובחשבון האינסטגרם שלו הוא התייחס לריצה יוצאת הדופן שלו, וסיפר כי בכוונתו לערוך אותה לכבודם של אלפי הרופאים, האחיות, המאבטחים והסניטרים שעובדים ימים כלילות בשביל להוציא את ספרד מהמשבר הבריאותי אליו נקלעה.

"אם לימדו אותי משהו בבית זה לתרום בכל דרך שאתה מסוגל", כתב חביאר. "היום בכוונתי לעשות הכל כדי להעלות את המורל של הצוותים הרפואיים ברחבי המדינה בכלל ושל תושבי המחוז בפרט. היום, באקט של סולידריות, אני מתכוון לרוץ 61 ק"מ בסלון הבית שלי שההיקף שלו עומד על 10 מטרים בלבד. 61 ק"מ על כל מקרה חירום שהיה במחוז שלי, ובהשראת האנשים האמיצים שפועלים במוקד 061 (מוקד החירום הספרדי)".

"היו לי כמה רגעי משבר לאורך הריצה"

חביאר הוסיף דבר נוסף שנתן לו השראה לבצע את האתגר שלקח עליו: הרצון שלו לשמר את שגרת האימונים שלו – אפילו במצבים קיצוני כמו זה שנחת עליו.

"אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו חייבים לעשות בשביל לעבור את המשוכה הזאת זה להקשיב להנחיות של הרשויות. משמעות הדבר, בראש ובראשונה - לא לצאת מהבית. חייבים לעשות ספורט? ובכן, תעשו אותו בבית. אם אני יכול - אז גם אתם יכולים".

האצן העלה לאורך השבוע כמה פוסטים הנוגעים לאתגר השאפתני שלו, בהם הראה כי הוא חילק את הריצה לארבעה מקטעים עם הפסקות בקילומטר ה-37, ה-44 ובקילומטר ה-55: "היו לי כמה רגעי משבר לאורך הריצה", כתב חביאר. "בשלב מסוים לקראת הקילומטר ה-54 הרגשתי סחרחורת נוראית ורציתי להפסיק. מהרגעים שאתה נזכר במשפחה שלך ונזכר שאתה לא יכול לראות אותם. למרות זאת, ידעתי שלא נשאר לי עוד הרבה".

"החלטתי שלא להרים ידיים, כי אני יודע שאני קשוח יותר מכל הקירות שתוחמים אותי", סיפר הטריאתלוניסט. "9 שעות בריצה מצד לצד בסלון. נשמע נורא נכון? זה כלום לעומת לילות שלמים שאתה צריך לדאוג לבריאותם של אלפי אנשים שנפגעו מהנגיף הארור הזה ואין להם שום אמצעים. אני עומד להשלים את האתגר הזה. זוהי חובתי".

View this post on Instagram

A post shared by Javier Castroverde (@mcastroverde78) on

View this post on Instagram

A post shared by Javier Castroverde (@mcastroverde78) on

בסופו של דבר, אחרי 10 שעות ו-13 דקות, חביאר קסטרוורדה השלים את האתגר שלו וסיים לרוץ 61 ק"מ בסלון דירתו הקטנה שבגליסיה. "תמיד אהבתי אתגרים בחיים, ובמיוחד כאלה שמוקירים את פועלם של אלו שחשובים יותר מכל", כתב האצן. "אתגר ה-61 ק"מ נועד להניע אותי להמשיך לעסוק בספורט מתוך ביתי, אך גם בשביל להודות לכל אנשי הרפואה בשירותי הבריאות הספרדים בעת הקשה הזאת".

הריצה הארוכה של חביאר עוררה השראה עבור רבים בספרד, ולאחרונה הוא שוחח על האתגר במסגרת ריאיון לאתר חדשות הספורט Mundo Deportivo: "ברמה הפסיכולוגית, זה היה הדבר הקשה ביותר שעשיתי בכל החיים שלי", הוא סיפר שם. "למרות זאת, היה חשוב לי מאוד להראות לאנשים שאתה לא חייב לצאת לרחוב או לחדר כושר בשביל להתאמן. אל תבינו אותי לא נכון - אתם לא חייבים לרוץ עכשיו עשרות קילומטרים בתוך הבית שלכם. לא הייתי מאחל את זה לאף אחד. למרות זאת, אם יש לכם מספיק מקום בבית, אני בטוח שאתם מסוגלים לרוץ 5 קילומטרים – אולי אפילו 10 קילומטרים".