בזמן שהאובססיה של גברים עם גודל האיבר שלהם לא תמיד קשורה למציאות, תופעת התכווצות הפין היא אמיתית – בערך. כלומר, איבר המין שלכם לא אמור להתכווץ באורך, אבל עם זמן הוא כן יתכווץ בנפח. במיוחד אם אורח החיים שלכם לא בריא.

ד"ר מארי סמפלסקי, אורולוגית ומנהלת האגף לפריון גברי באוניברסיטת דרום קליפורניה, התראיינה בנושא לאתר האינטרנט Men's Health. לטענתה, ישנם מספר זרזים שגורמים לירידה בנפח של הפין ומרככים את הזקפה. אלו הם חלק מהדברים שיכולים לכווץ לכם את איבר המין ולגרום לאימפוטנציה.

1. עישון

אימפוטנציה יכולה להיגרם משורה של תופעות, אחת העיקריות בהן היא עישון סיגריות. ד"ר סמפסלקי מסבירה: "אנחנו יודעים באופן ודאי שעישון גורם לירידה בייצור טסטוסטרון ומקשה על שמירת זקפה לאורך זמן".

מחקרים בנושא מראים שעישון בקרב גברים יכול להגביר את הסיכויים לאימפוטנציה החל מגיל 40. כלומר, אם אתה מעשן כבד ומתמודד עם קושי בשימור הזקפה, אז עישון הוא כנראה החשוד העיקרי. כמו כן, מחקר נוסף הראה שאנשים שהפסיקו לעשן חשו שיפור במצבם. מה שאומר שאף פעם לא מאוחר להפסיק עם זה.

2. מחלות לב

בעבר, חוקרים סברו שאימפוטנציה נגרמת כתוצאה מחסימה של כלי הדם. מהבחינה הזאת, רופאים האמינו שאימפוטנציה הינה סימן מקדים למחלות לב. כיום, בקהילת הרפואה לא מאמינים שאימפוטנציה מצביעה בהכרח על הימצאות מחלות לב, אבל קיים קשר בין שתי התופעות. כלומר, לא ברור מה גורם למה.

ד"ר לסלי דין, אורולוגית מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת רָאש בשיקאגו, מספרת שאימפוטנציה לעתים קרובות תהיה הסיבה שגברים יפנו לייעוץ רפואי ומשם הם יופנו לבדיקות קרדיולוגיות. "אצל הרבה גברים האזעקות לא יופעלו בגלל כאבים בחזה", מספרת ד"ר דין, "אלא בגלל קושי בשימור הזקפה וירידה בתפקוד המיני".

3. בעיות בבלוטת התריס

היפרתירואידיזם, או מחלת גרייבס, מתפתחת כשבלוטת התריס מייצרת יותר מדי הורמון תירוקסין ונוצר חוסר איזון הורמונלי בגוף. התופעה הזאת יכולה להשפיע על היכולת של גברים לקבל ולשמר זקפה.

נכון לעכשיו, חוקרים עדיין לא בטוחים מה הקשר בין בלוטת התריס ובעיות בתפקוד המיני בקרב גברים. הסברה הרווחת בקהילה הרפואית היא שככל הנראה זה קורה כתוצאה מירידה בייצור הטסטוסטרון. מחקרים בנושא הצביעו על כך שיש קשר בין רמות הטסטוסטרון בגוף והיכולת לשמר זקפה חזקה לאורך זמן.

4. סכרת

תופעה נוספת שיכולה להשפיע על התפקוד המיני בקרב גברים היא סכרת. למעשה, ההערכות הן שבין 35% ועד 75% מכלל הגברים שמתמודדים עם סכרת יסבלו מאימפוטנציה בצורה כזו או אחרת – וככל שהגיל עולה, כך גם עולה הסיכון לקשיים בתפקוד המיני.

על מנת לקבל זקפה, גברים זקוקים לכלי דם בריאים ופעילות עצבית תקינה. סכרת פוגעת באיברים רבים בגוף (פגיעה באיברי מטרה) וגם גורמת לנזק בכלי הדם והעצבים שמעורבים במנגנון הזקפה. אדם שסובל מסכרת יכול להיות מאוזן מבחינה הורמונלית, כלומר ייצור הטסטוסטרון שלו יהיה תקין, אולם הוא עדיין יסבול מקושי בשימור הזקפה.

5. השמנת יתר

השמנת יתר גם כן גורמת לירידה בנפח של איבר המין, ככל הנראה בגלל הקשר שלה למצבים של חוסר איזון הורמונלי. מחקר בנושא הצביע על כך שאנשים שמתמודדים עם עודף משקל קיצוני חווים תופעה של עודף באסטרוגן.

ד"ר סמפלסקי מסבירה שיש בשומן אנזים שיכול להמיר את הטסטוסטרון בגוף לאסטרוגן. במילים אחרות, ההורמון הגברי הופך להורמון הנשי. ההמרה הזאת ככל הנראה גורמת לבעיות בשימור הזקפה, כמו גם להתכווצות שק האשכים.

ד"ר סמפלסקי מספרת שברוב המקרים הפתרון הוא אימוני כושר, אשר מגבירים את ייצור הטסטוסטרון בגוף. "אימוני כושר הם הדרך הטבעית להגביר את ייצור הטסטוסטרון", מסבירה ד"ר סמפלסקי, "שזה חשוב לאורח חיים בריא ושמירה על פונקציונליות איבר המין הגברי". ההמלצה של הד"ר היא לפחות שלושה אימוני כושר במהלך השבוע.

התופעות הללו, ירידה בנפח הזקפה או אימפוטנציה, יכולות להיגרם משורה של סיבות: מחרדה ולחץ ועד בעיות בתפקוד הלב. כמו כן, הן עלולות להיות סימנים מקדימים לכך שאורח חייכם רחוק מלהיות בריא. במקרים כאלו רצוי לפנות לייעוץ רפואי ולשקול לעשות כמה שינויים בחייכם – כמו להפסיק לעשן ולעשות מנוי שנתי לחדר הכושר.