טיפוס צוקים (צילום: vernonwiley, Istock)
mako, אתם מטורפים! יכולתי לשתות את הוויסקי שלי בשקט! | צילום: vernonwiley, Istock

אתה מתעורר אחרי עוד לילה של שתייה, הלום הנגאובר. שברי זיכרונות עמומים מהערב הקודם צפים ועולים מתוך ערפל האלכוהול: אתה, שוכב בפישוק איברים על רצפת השירותים בפאב, או החברים שלך, כשהם מנסים לגרור אותך לתוך האוטו. בסוף אתה גם נזכר, במעורפל, בבחורה ההיא שניסית להתחיל איתה על הבר (רמז: זה היה שוטף הכלים הסודאני).

את שאר היום תבלה בניסיון להתמודד עם הכאב הפועם ברקות והסחרחורת שבאה והולכת. "לעזאזל," אתה מכריז. "אני בחיים לא שותה יותר!" מבחינה סטטיסטית, הצהרה כזו מחזיקה בממוצע 11 דקות ו-36 שניות. הפעם זה נגמר כשחבר מזמין אותך לשבת על בירה מול המשחק היום בערב.

אם התסריט נשמע לך מוכר, יש לנו בשורות בשבילך: אלכוהול, אם לא נזהרים איתו, זה רע. הוא הורס את הבריאות, הוא יקר - ולעזאזל, תראה מה הוא גרם לך לעשות אתמול בערב!

מה האלטרנטיבה, אתה שואל? הרי בלי אלכוהול, כיצד תטביע את יגונך, תשכח מצרותיך, תשתחרר ותעשה קצת חיים? התשובה קצת תפתיע אותך – אבל תנסה לשמור על ראש פתוח: אדרנלין. כן, אדרנלין יהפוך אותך לחד יותר, בריא יותר, ירומם לך את ההרגשה ואפילו ישיג לך בחורות.

לא מאמין לנו? חבל, כי הבאנו עובדות:

אדרנלין מגדיל את היכולת שלך להתמודד עם מצבי לחץ (אלכוהול מגדיל את היכולת שלך להתבוסס בתוך שלולית קיא של עצמך)

מה זה בעצם אדרנלין? מדובר בהורמון שמופרש במוח בעת תחושת חרדה, פעילות גופנית מוגברת או מצב של מתח קיצוני. ההשפעה העיקרית שלו היא הרחבה של כלי הדם והנשימה, כך שיותר דם זורם במערכת ומגיע לאיברים החיוניים, וחמצן מגיע בכמויות לריאות. באופן זה, התפקוד של הגוף כולו משתפר בצורה ניכרת למשך זמן קצר, כך שניתן לומר שאתה הופך להיות מהיר, חזק וחד יותר מתמיד (אל תתלהב, זה רק לכמה דקות). כעת אתה מסוגל להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ קיצוניים, כמו למשל קרב יריות המוני או הופעה של האחיות פיק.

אלכוהול עושה את הפעולה ההפוכה לחלוטין: הוא מאט את תגובות הגוף, פוגע ברפלקסים ומחליש את הקואורדינציה. אתה הופך להיות סתם שיכור מתנודד, שיורק תוך כדי דיבור ונתקל בחפצים דוממים.

אדרנלין מעצים את האינסטינקטים שלך (אלכוהול מעצים את היותך דביל)

האדרנלין הוא סוג של מעביר עצבי. מבלי להרחיב יותר מדי על מונחים מדעיים, זה בעצם מה שמאפשר להעביר תשדורת ומידע בין העצבים לשאר התאים בגוף. בכל אופן, אחת התוצאות של הפרשת האדרנלין המוגברת ושיפור התקשורת בגוף – בנוסף לאפקטים שכבר דיברנו עליהם - היא הגדלה משמעותית של המודעות הסביבתית שלך. אנחנו לא רוצים שתחשוב שאתה הופך להיות ספיידרמן, אבל בגדול, האינסטינקטים שלך מתחדדים והיכולת שלך להבחין באירועים שמתרחשים סביבך גוברת.

אלכוהול, לעומת זאת, מעצים רק תחושות, רגשות וכמובן את דפוס ההתנהגות הרגיל שלך. מה זה אומר? אם אתה קצת אגרסיבי מטבעך, סביר להניח שתתגלה כשיכור אלים ומופרע. אם אתה קצת טמבל כשאתה פיכח, תהיה אהבל מושלם אחרי כמה צ'ייסרים של עראק.

>> עשית פאדיחות כשהיית שיכור? בוא לתקן

בנג'י (צילום: mayo5, Istock)
אם אני יוצא מזה חי, אני מבטיח לא לשתות יותר בירה בחיים | צילום: mayo5, Istock

מקורו של האדרנלין הוא מהמורשת החייתית הקדומה שלנו (מקורו של האלכוהול הוא מהפיצוצייה מתחת לבניין)

לפני שנים רבות, כאשר המין האנושי היה לא יותר מאוסף חיות פרימיטיביות – אנחנו מתכוונים, עוד לפני שבנו את אצטדיון טדי – היה לו צורך חיוני לסגל מערכת להגנה מפני טורפים. האדרנלין הוא חלק מאותו מנגנון שאחראי להגן עלינו בטבע במקרה של איום קיומי כשאנו עומדים פנים מול פנים עם חיה טורפת, ואפשר לנו לברוח במהירות או אפילו להילחם עד המוות.

ומה בין אלכוהול להישרדות בטבע? לא נרחיב, אבל כשתעמוד מול טיגריס בנגלי בוגר ומורעב, הדבר האחרון שתצטרך הוא בקבוק ויסקי משובח ביד. אלא אם כן מדובר בטיגריס בנגלי בוגר, מורעב ואנין טעם, ואז אנחנו בטוחים שגם הוא לא יסרב לאיזה כוסית של גלנפידיך 18.

אדרנלין גורם לך לחוש חי וחסר מעצורים (אלכוהול גורם לך להירדם)

דרך נפוצה לעורר הפרשת אדרנלין בכמויות היא כמובן ספורט אתגרי ואקסטרים: צניחה חופשית, קפיצות באנג'י וטיפוס על הרים. המכורים לאדרנלין יעידו כי להרגשה הזו אין תחליף. תחושות אופוריה, סיפוק והתלהבות מתפשטות בכל הגוף ואתה לא מסוגל למחוק את החיוך מהפרצוף. אתה מרגיש הכי חי בעולם, למרות שכנראה היית קרוב להיות הכי מת בעולם.

ונעבור לאלכוהול: למקרה שתהית, כאשר ריכוז האלכוהול בדם מתקרב ל-0.15 אחוז, אחת מהתופעות הנפוצות שמתעוררות הן ערפול, דעת מוסחת ונטייה מוגברת לעייפות. במילים אחרות, אתה נרדם עם הפרצוף באסלה.

צניחה חופשית (צילום: istockphoto)
לפי מחקר מאוניברסיטת ג'אסט מייד איט אפ, קפיצה ממטוס שווה ערך לשלושה שוטים של טקילה | צילום: istockphoto

אדרנלין יכניס אותך לכושר (אלכוהול יכניס אותך לאשפוז)

כדי לקבל את מנת האדרנלין היומית שלו, גבר ממש צריך לצאת מהבית ולהתחיל לעשות דברים. הפעילות שאוהבים מכורי האדרנלין – אשר מערבת בין השאר ספורט מוטורי, ספורט אתגרי ובכלל אורח חיים פעיל הכולל מאמץ פיזי ולקיחת סיכונים – תכניס אותך במהירות לכושר וכבונוס אפילו תבנה לך גוף מחוטב, בריא ושרירי. זה בהחלט יכול יעזור לך מעתה והלאה במאמצי החיזור אחר בחורות אמיתיות. זאת אומרת, עד שתמות כי המצנח שלך לא נפתח או משהו.

ומה עם אלכוהול? לא רק שהוא לא יכניס אותך לכושר, תופעות הלוואי ארוכות הטווח שנגרמות משתייה מרובה של משקאות חריפים עלולות להיות אלכוהוליזם, דלקת כבד, מחלות לב וגם סרטן. לא משהו שלא ידעת.

>> זקוק לאדרנלין? קפוץ למדור האקסטרים שלנו