אין תמונה
יותר ויותר חלקים. כן, גם סטרייטים

"הנושא הזה הוא ייהרג ובל יעבור ואני מטילה עליו וטו מוחלט. מבחינתי, אפשר לפרק בגללו את הזוגיות". את המשפט הזה אומרת מ', נשואה טרייה, והיא ממש לא מתכוונת לבגידות או למשבר אמון עם בעלה ע' – אלא למשהו שנראה שהפך בשנים האחרונות ללגיטימי אצל יותר ויותר גברים – סידור והסרת שיער הערווה.

הסיפור של מ' וע', קיבוצניקים מהצפון, קשור קשר הדוק לפלומה האינטימית שם למטה. "בדייט השלישי שלנו העניינים התחילו להתחמם", נזכר ע'. "עברנו מהספה למיטה, אבל ברגע שהיא ראתה מה הולך אצלי שם למטה, היא נכבתה מיד. אמרה לי שאני דוחה ופשוט קמה והלכה".

"מה ציפית שאעשה?", מוסיפה מ' תוך כדי שהיא מלטפת את ראשו של בעלה, שגם הוא, ככל הנראה הודות לטבע בלבד, חלק למשעי.

אחרי הסיטואציה הלא נעימה ההיא עשה ע' חושבים, החליט לקחת את ערוותו בידו, ולזרוק אותה לפח. "התלבטתי במשך שבוע, שבו רק דיברנו בטלפון והיא לא הסכימה לפגוש אותי, ואז עשיתי מעשה. תאמין לי, העולם שלי השתנה ב-180 מעלות, וגם אהבת חיי חזרה אליי".

ואהבת לבת זוגך כמוך

אם לשפוט לפי הסקר הלא מחייב שביצעתי בקרב מכרים וחברים - או לפי התמונות מהקמפיין האחרון להעלאת המודעות לסרטן אשכים - הסיפור של ע' הוא אחד מיני רבים. "אני מרגיש נקי, אסתטי ומאוורר", "האישה לחצה", "למה מותר לי לצפות ממנה למשהו שאני לא מוכן לעשות בעצמי" או "פתאום אני מרגיש שיש לי גדול יותר", הם רק חלק מהתירוצים אותם שמעתי כשיצאתי לחקור את הטרנד, הלא ממש חדש יש לומר, של גילוח וסידור השיער הגברי באזורים האינטימיים.

קחו למשל את ש', חבר יקר ורווק תל אביבי הולל, שעבר לאחרונה הסרת שיער בלייזר בכל אזור המפשעות ופי הטבעת, ואת המקומות הסמוכים הוא מסדר בעצמו. "שמתי לב שלרוב בנות הרבה יותר מפריע שיש שיערות למטה מאשר בגב או בכתפיים", משתף ש' מניסיונו העשיר. "גם מבחינתי, כשאני מוריד למישהי את התחתונים, אני ממש לא מצפה למצוא שם יער עבות, והרבה יותר כיף לי, ולה, כשהאזור שם מסודר. בשורה התחתונה, תרתי משמע, הפסוק הידוע ואהבת לרעתך, או במקרה הזה לרעותך, כמוך, תופס מצוין גם במקרה הזה".

אישה מציצה לגבר בתחתונים (צילום: Orange-Melody, Istock)
הנשים - לפחות אלה שאנחנו שאלנו - מעדיפות את הגבר שלהן מגולח | צילום: Orange-Melody, Istock

ואם כבר בפסוקים עסקינן, מעניין לשמוע מה יש להלכה היהודית, הנכנסת כידוע לציציותיו של כל אדם ואוסרת למשל לגלח את שיערות הזקן בתער, לומר בנושא. באתר שאלות ותשובות הלכתיות, ענה הרב דרור ברמה לשאלת קורא "תם" בנושא. "באופן כללי ניתן לקבוע כי הסרת שיער אצל גברים היא אמירה תרבותית שההלכה רואה אותה באור לא חיובי", כתב כבוד הרב. "יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם הדבר מותר כשהדבר קשור במספר משתנים. הנימוק לאיסור הוא בדמיון לקוסמטיקה הנשית, כפי שאמר אמר ר' יוחנן: 'המעביר בית השחי ובית הערווה – לוקה משום (דברים כב) 'לא ילבש גבר שמלת אשה'".

"ההלכה היהודית", מוסיף הרב ברמה, "מביעה התנגדות פנימית להשתעבדות לצו האופנה החולפת. חכמים חשבו כי המאמינים אינם צריכים להחליף את חזותם עם כל אופנה עונתית. בכל יום מתחדשים בעולם דברים רבים, ואין איש שיכול לעמוד במרוץ ולהישאר מעודכן בכל התחומים. בכל יום מתחדש הידע, מתחדשת היצירה, ובתקופה שלנו ההתחדשות גדולה מאי פעם. למרות שבציבור הכללי של הגברים מקובל אולי להסיר שיער, יראי השם עדיין צריכים להקפיד שלא לעשות זאת, והדבר הוא סמל ליראת שמיים אמיתית מפני שהוא שייך לצנעת הפרט שבין אדם לאלוקיו, ולא צריך להיות מוחצן בעיני הסביבה".

לדעת ההלכה מצטרף גם ב', נשוי שחצה מזמן את גיל 30, שמספר שהשיער התחתון מדליק אותו. "בחיים לא אגלח את השיערות שם, ואני אוהב מאד את העובדה שגם לבת זוגי יש שיח רציני", הוא מצהיר. "לכל אחד יש פטיש, חלק אוהבים כפות רגליים, חלק קשירות ואזיקים ואני אוהב שיער. אין סיבה בעולם שאכנע ללחץ החברתי הזה, שיכול להשתנות מחר. בתקופת הרנסאנס, הכרס הנשית נחשבה לסקסית. היום, לצערנו הרב, רק אנורקטיות שמרעיבות את עצמן הן מודל היופי. אנחנו צריכים לשים זין, סליחה על הביטוי, על כל הטרנדים החולפים האלה, ולעשות מה שטוב ומתאים לנו".

"הלקוחות מובכים, אבל אני יודעת איך להסיח את דעתם"

כבודם של ב' ושל חוקי ההלכה במקומם מונח, אבל נראה שיותר ויותר גברים אינם פועלים כמוהם, אלא מצטרפים דווקא לש' ולדומיו. גם ב"תרבות" העוסקת בנושא, כפי שיודעים אלו מכם (כלומר כולכן, וכולכם) הצופים בפורנו, נעלמו השיערות הללו, אצל הכוכבים והכוכבת גם יחד, כמעט לחלוטין מהמסך. כאשר מופיע שיער הערווה, מדובר לרוב באנקדוטה "נוסטלגית" או בקטגוריה ייחודית הנושאת בגאווה את שם משפחתם של אב ובן ששימשו בתפקיד נשיא ארה"ב.

אין תמונה
"שמעתי כבר רפרטואר מלא של זעקות שבר, וגם קללות עסיסיות"

ואיך כל העסק נראה מהצד המטפל? "אני בענף הסרת השיער כבר 15 שנים, עבדתי גם בהסרת שיער בלייזר, ואני יכולה לספר שבשנים האחרונות גדל משמעותית מספר הלקוחות הגברים שמגיעים אליי", מספרת הקוסמטיקאית פזית תמרי, בעלת המכון "וואלה יופי". "אני מטפלת בעיקר בגברים בגילאי 30 עד 60, והלקוחות שלי מגיעים מכל העדות, המקצועות, השקפות העולם והנטיות המיניות".

מה כולל הטיפול שאת עושה?
"יש כמה טיפולים. למשל הסרת שיער בקרן אינפרא מאזור המפשעות ופי הטבעת, שהוא טיפול הרבה פחות מביך ממה שנדמה, אפשר לבצע אותו גם עם תחתונים, והוא חביב במיוחד על גייז. הם דווקא אוהבים להשאיר את השיער סביב איבר המין, אולי רק לסדר אותו. טיפול נוסף הוא מריטת שיערות הערווה שסביב איבר המין והאשכים, בעזרת שעווה מיוחדת ועדינה, שעשויה משרף של עצים".

כואב לי רק מלשמוע אותך מדברת על זה...
"זה אכן כואב מאוד, במיוחד בפעם הראשונה שבה השיערות קשות מאוד. רוב הגברים חושקים שפתיים, אבל שמעתי כבר רפרטואר מלא של זעקות שבר, וגם קללות עסיסיות. אחרי כמה טיפולים השיער נעשה דליל יותר והתלישה הרבה פחות כואבת. בכל מקרה, אני ממליצה לכולם לא לטפל באזורים האינטימיים בעצמם אלא להגיע לטיפול מקצועי, כי כשאתה מוריד שיער לעצמך אתה עלול לגרום נזק, כמו למשל פוליקוליטיס, שזו דלקת זקיק השיערה שגורמת לפריחה ולפצעים מאד לא נעימים. חוץ מזה, לגלח כל שבוע זו עבודה סיזיפית מאד, עדיף לבוא פעם בחודש לטיפול, ולהיות היגייניים, חלקים ונקיים כל החודש".

את מדברת על זה בחופשיות, אבל הטיפול עצמו לא מביך?
"אני כבר רגילה, ברוך השם ראיתי הרבה... מי שמובך יותר הם כמובן הלקוחות, אבל אני כבר יודעת איך לשוחח איתם כדי להסיח את תשומת ליבם. אני מדברת עם הלקוחות על הכול, החל מפוליטיקה, דרך ספורט, וכלה בדברים אישיים כמו העבודה שלהם או אפילו עניינים אינטימיים. רוב הלקוחות שלי מעדיפים שאני אטפל בהם, הם אוהבים את הטאצ' הנשי".

טרנד עולמי

גם בעולם השתנתה תמונת הערווה בצורה משמעותית מאז פיסל מיכאלאנג'לו את "דוד" והקפיד ביצירתו על כל שערה ושערה. היום לא חסרים גברים מפורסמים שאימצו את הטרנד, כמו למשל דויד אחר, הכדורגלן בקהאם, שכתב בחופשיות באוטוביוגרפיה שלו על גילוחים, ועל כך שכולם משווים גדלים במקלחות, גם הוא כמובן. ספורטאי נוסף, השחיין האולימפי מייקל פלפס, חושף בכל המשחים שלו את הקעקוע הצבעוני והשממה החלקה שממוקמים באזור שפעם היו בו, אולי, קצת כינים.

איך שלא תהפכו את זה שיער הגוף היה, עודנו ויהיה אישיו תרבותי רציני. הימצאותו, או אי הימצאותו במקומות שונים על גוף הגבר או האישה, מעידים משהו גם על ההתפתחות התרבותית שלנו. רק לאחרונה הצטלמה מדונה (ואחריה כמה וכמה חקייניות לא מוצלחות בארץ ובעולם) עם שיער מלא ויפה בבית השחי. הזמרת עשתה זאת כאמירה פמיניסטית, ואכן ברור שכשם שיש לכל אישה זכות מלאה על גופה ועל ההחלטה היכן יתארכו או לא יתארכו שיערותיה, כך גם זכותו של הגבר. אולי יחד עם שיערות הערווה, יתאווררו גם כמה זכויות וחובות מטופשים שקבעו, לגברים ולנשים, נורמות חברתיות מפגרות מעט. אם המחיר שצריך לשלם על כך הוא מריטה לא נעימה מעט, שאחריה אנו מרגישים שלמים יותר עם עצמנו, בני זוג טובים יותר לנשותינו ומאוהבים יותר בגופנו – דיינו.

אז כמה זה עולה לנו?

טיפול שעווה חד פעמי באשכים ובאיבר מין – 200 שקלים

טיפול שעווה באשכים, באיבר מין, במפשעות ובפי הטבעת – 250 שקלים

טיפול שעווה בישבן – 150 שקלים

טיפול "IPL" (קרן אינפרא) חד פעמי במפשעות ובפי הטבעת (כמות הטיפולים הנחוצה משתנה ממטופל למטופל, בהתאם לכמות השער במקום) - 350 שקלים.

טיפול "משולב" של שעווה באיבר המין ובאשכים וטיפול IPL במפשעות ובפי הטבעת - 400 שקלים

שימו לב: באיבר המין ובאשכים אי אפשר, בגלל רגישות האזור, לבצע טיפולי הסרת שיער בלייזר או בקרן אינפרא. האופציות היחידות באזורים הללו הן שעווה או גילוח.

 עוד בערוץ הגברים: