שרירן (צילום: vuk8691, Istock)
עזוב אותך, ורידים שבולטים מהזרוע זה לגמרי אובר-רייטד | צילום: vuk8691, Istock

בסופו של יום כנראה שזה המצפון שלנו שמעיק על האווירה. אותו מצפון טורדני שגורם לנו בעלי הכפלים, המעשנים בשרשרת וכאלה שצריכים לבצע מתיחות לפני שהם קושרים את שרוכי הנעליים, להרגיש חרא עם עצמם שהם מחנזרים לאפה בשכיבה על פוף באחת עשרה בלילה במקום לפמפם משקולות באיזה מרתף אפלולי באמצע החיים.

לא ממש ברור היכן בוצעה ההכרזה, אך בשנים האחרונות פיתוח הגוף בחדרי כושר הפך להיות למאסט עדכני באורח חייו של כל גבר שזיון בשירותים עדיין חשוב לו. תרבות המטרוסקסואל אשר הציפה את חיי הגברים כגל צונאמי מסחרר והכריחה אותנו בין השאר ללכת עם חולצות ורודות, להצטייד בפינצטה ולהעביר מכונת גילוח באזור החלציים – גרמה לנו לחשוב שאם אתה לא דוחק 30 קילו בכל צד בתדירות של שלוש פעמיים בשבוע אז אתה לוזר רופס.

אז הנה העניין: אני ממש לא בטוח שזה שווה את ההשקעה. מונופול חדרי הכושר אולי לא יקבלו זאת בברכה, אבל הגיע הזמן ליישר קוו עם סרבני חדרי הכושר (או סטלנים בשמם השני) ולהטביע בניאגרה הקרובה את התפיסה המוטעית שאימון בחדר כושר באמת עושה לך טוב.

קבל מגוון סיבות מדוע כדאי לך לשדרג את הפלייסטיישן במקום לחדש את המנוי בג'ים:

דופק את הגוף ברמות

נפש בריאה בגוף בריא היא אולי מנטרה חביבה שנשמעת טוב שהיא יוצאת מפיו של מאמן הכושר שלך שגובה מאתיים שקל לשעת אימון, אבל בתכלס אימוני משקולות הם בגדר נזק טוטאלי לגוף. החיפוש אחרי הווריד שיבלוט בגאווה מהזרוע החטובה שלנו עולה לגוף השברירי של המתאמן בערימות של נזקים גופניים. מסרב להאמין? קבל את מה יש לאיש מקצוע להרחיב בנושא:

"זה בטח לא סוד שמור להגיד שאימוני אנארובי או משקולות כפי שהם מכנים אותם, גורמים לשחיקה אדירה של הגוף ומקדמים אינספור פציעות," מפרשן ערן לירון, מאמן כושר מוסמך. "גוף האדם לא ממש בנוי לאימוני משקולות, העומס על המפרקים הוא עצום וזה בדרך כלל גורם לדלקות ולמתיחות של הגידים. כאבי גב הם גם דבר נפוץ ביותר לאלו המתאמנים בחדר הכושר, וכל מי שמתאמן בצורה לא מבוקרת עלול לסבול מהמון סוגי פציעות – פריצות דיסק, מאמץ יתר, קרע ברצועה, קרע בשריר ועוד ועוד פציעות לא נעימות. גם אימוני אירובי הם לא בהכרח דבר טוב לגוף ומהווים עומס על הברכיים ועל שרירים נוספים, ובכלל, כל העניין של לרוץ לשום מקום על הליכון בתוך חדר כושר זה דבר מוזר. תחשבו מה היה חושב מישהו מימי הבנים שהיה מגיע היום לחדר כושר ורואה אנשים רצים במקום, הוא היה חשוב שיש לנו בעיה רצינית ויכול להיות שהוא צודק".

פאק, הלכו גם האיברים הפנמיים!

בודי בילדר (צילום: chang, Istock)
כל כך הרבה נזק לגוף בשביל שרירים שבכל מקרה יהפכו בסוף לשומן | צילום: chang, Istock

אם חשבת שלהקריב דלקת פרקים ואחוזי נכות על הגב שווים בכדי להידחס לחולצה צמודה במיוחד, אז יש לך עוד בשורות משמחות: גם האיברים הפנמיים שלך בסכנה ברגע שבו דרכת במכון. "להגיד שאימון בחדר כושר עושה טוב לאבירים הפנמיים שלנו לא יהיה דבר מדויק " קובע אבי זנזורי מאמן ספורט מדופלם ובוגר וינגייט. "בזמן מאמץ כאשר אתה מרים משקולות ישנה תופעה שנקרת ולסלוה, שזה בעצם עצירת נשימה בזמן המאמץ הגורמת לנזק ללב. בזמן אימוני משקולות לחץ הדם שלנו עולה והדופק עולה וזה עלול לגרום לסחרחרות ואיבוד שיווי משקל. תיתכן גם נפילת סוכר בגוף כתוצאה מאימון, באמצע התרגיל אתה יכול להרגיש שאין לך כוח פתאום וזה עלול להוביל להתעלפויות במקרים מסוימים".

לא סטרילי בעליל

חדר כושר זה למעשה חדר חנוק בלי חלונות פלוס אינספור גופות מיוזעות שעוברות עליו כל היום. במתמטיקה של הגועל נפש זה יוצא בדרך כלל אלפי חיידקים למתקן אחד. אז נכון שכמעט כולם משתדלים לשים את המגבת לפני שהם מתיישבים לתת עבודה, אבל רבאק, הסיכוי לחטוף איזה וירוס או הרפס שמישהו השאיר בטעות על המזרן הם הרבה יותר גבוהים מסתם לגרבץ מול הטלוויזיה.

תשכח מזה, לא צדים בחורות בחדרי כושר

כוסית עם משקולות (צילום: istockphoto)
שכח מזה, זאת פנטזיה. תסתכל בתמונה הבאה, זה כבר יותר בכיוון | צילום: istockphoto

הגיע הזמן להיפטר מקונספציה שקרית שאומרת שחדרי כושר הם מקום אידיאלי להכיר בו צ'יקס. קשקוש. רוב הזמן אתה נמצא סביב גברים מגודלים שעסוקים בלספור עד 12 שלוש פעמים, ואם כבר יש נקבות במקום אז הן בדרך כלל תקועות על ההליכונים או על אותם מדרגות לא ברורות. אתה כל כך גמור ושבוז מזה שעוד נשארו לך חמישה תרגילי גב ועוד אחד ליד הקדמית, והן כל כך מזיעות ושקועות בבהייה אל עבר מסכי הטלוויזיה שמעל ההליכון ששום דבר שאפילו מזכיר אופציה לסמול טוק התחלתי לא עולה על הפרק.

כי תכל'ס, זה גיי

על מי בעצם אנחנו מנסים לעבוד פה, עדר של גברים לבושים בגופיות אחד על יד השני המביטים על עצמם כל שנייה אל מול מראות גדולות השרועות בכל עבר. שלא לדבר על ההתנשמויות המביכות בזמן הסטים, מריטת השערות בגוף בכדי להבליט את השרירים ועוד כהנה וכהנה פעולות שמקדמות אותך יותר לכיוון של מצעד הגאווה מאשר תחרות מר עולם.

חתונה קתולית עם המשקולות

מישהו מכם ראה תמונה של ארנולד שוורצנגר לאחרונה? אז נכון שהבן אדם קרוב למקל הליכה וטיטול, אבל ברגע שהוא הפסיק לנבור בחדר הכושר והתחיל לחלטר בתור מושל הגוף השרירי של המחסל הפך להיות לדייסה של שומן מזדקן וזה בדיוק מה שקורה ברגע שמחליטים להפסיק להתאמן. כמה חודשים בלי להתאמן יהפכו אותך מבריון חטוב לסתם גבר מדולדל ובכך ישליכו לפח שעות ארוכות של אימונים מיותרים. "להפסיק להתאמן זה לא דבר טוב, אתה יורד מהר מאוד מבחינת המשקלים. אומנם השריר עצמו לא הופך לשומן, אך מה שקורה בדרך כלל הוא שמי שרגיל להתאמן רגיל גם לאכול הרבה יותר ארוחות ביום, וכאשר אתה מפסיק להתאמן אז הקיבה שלך עדיין דורשת את אותם ארוחות, וככה בדיוק אתה משמין," מאשר ערן לירון.

ממתי טונה הפכה להיות מעדן?

מתעמלת זקנה (צילום: istockphoto)
הנה. | צילום: istockphoto

כאילו שלא מספיק שכל אותם גרופיס של חדרי הכושר מתנזרים מפיצות, טוסטים וכל מה שמוגדר כג'אנק טעים באופן כללי – המתעמל הסדיר שרוצה לראות תוצאות בהקדם צריך לשנות במהירות את התפריט שלו ולהפוך לשורד במבחן טעימות. בשביל לספק לגוף את המרכיבים הדרושים בכדי לגדול תאלץ לפרק חפיסות טונה על בסיס יומי, קוטג'ים בכפית, חזה עוף אפרורי וכל מה שמגודר כחלבונים, פחמימות ובעיקר מקדמי הקאה.

אם הזוועות הקולינריות האלו לא מספיקות אז המשקיעים באמת נאלצים ללגום כל מיני שייקים דוחים מאבקות לא ברורות ויש מי שלועס גם סטרואידים ומשלב מסמרים בארוחת הבוקר שלו. בקיצור זוועה לקיבה האומללה.

כי זה משעמם תחת

בסדר, התחלת להתאמן והגוף קיבל צורה פתאום, אבל השעמום, אוי השעמום. לא משנה כמה איכותית רשימת השירים שלך באיי פוד, אין דבר יותר מייגע מלהיות סגור בחדר האטום הזה ולהרים משקלים הלוך וחזור, לנוח חצי דקה ואז לחזור חלילה. שלא לדבר על ההמתנה המייאשת למכשיר שיתפנה ואז לחלק אותו עם איזה נודניק שדורש "להיכנס" איתך לסט. רק תחשוב על כל השעות המבוזבזות שהלכו לטובת דחיקה של משקולות וכל תוכניות הטלוויזיה שהפסדת בזמן הזה.

כי מה זה נותן בתכלס?

חודשים של השקעה, אכילה מסודרת ויותר מאמץ ממה שעובר על שחקן כדורגל בליגת העל בשנה שלמה, ובשביל מה. אחרי האימון הראשון כל השרירים תפוסים ואתה מרגיש מבסוט כולך, אבל אחרי זה נאדה. עד שרואים תוצאות לוקח נצח, בנוסף אתה חייב לשלב אירובי בשביל שהשריר יבלוט (לפחות זה מה שהמדריכים מספרים לנו) וזה באמת לא מקדם אותך לשום מקום. "אין ספק שחדר כושר לא באמת תורם לך משהו – חוץ משרירים כמובן. בניגוד לשאר סוגי ספורט בחוץ שמפתחים קואורדינציה וראייה מרחבית, פה אתה לא בדיוק זוכה לזה," ערן לירון מוסיף את סימן הקריאה לקביעה.

לסיכום

עזבו אותנו ממכוני כושר. זה טרנד מאוס, וכל הסיכונים והמאמץ המייגע פשוט לא שווים את זה. מה גם שלסחוב שקיות מצרכים הביתה פעם בשבוע נחשב לסוג של פעילות, לא? וסקס? גם נחשב. אז אתה בהחלט יכול להשקיט את המצפון ולחסוך את 3,000 השקלים האלו בשנה לטובת העונה השלישית של קליפורניקיישן.

>> בכל זאת רוצה לשמור על כושר? אפשר גם בבית