תושבי היישוב עומר שבנגב כבר התרגלו לקולות הירי וחורי הכדורים בבתיהם ובמכוניותיהם בעקבות הירי הקבוע לעברם מהיישוב הבדואי הסמוך – תל שבע. אך נראה שהלילה נרשם ירי חריג במיוחד. "התעוררתי בשש בבוקר לקול צרור של כדורים שחלפו מעל הבית שלי", מספר ל-mako א', תושב היישוב, שהיה לוחם בצה"ל ואומר כי מניסיונו לא מדובר רק בירי של M-16 כפי שהיה עד כה.

"הם ירו הפעם גם ממאג ונגב לדעתי, זה היה מפחיד מאד, פשוט הסתתרנו בתוך החדרים", הוא מוסיף, "כל הזמן זה קורה אבל הפעם זה היה ממש מכוון לפגוע בתושבים פה. מאות כדורים שרקו מעל הבתים ופגעו בחלקם. אני שואל איפה המשטרה? יש דבר כזה בכלל? למה מחכים שמישהו פה ייהרג ואז יתעוררו. זה ירי מכוון".

אורטל תושבת אחת השכונות, שביתה נפגע מכדורים וחדרו לסלון סיפרה שבנס ילדיה לא נפגעו. "כדור חדר דרך התריס של הסלון. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה חס וחלילה אם אחד הילדים שלי היה שם. מה לעזאזל צריך לקרות כדי שמישהו יעשה משהו? עד מתי נמשיך לשבת כמו ברווזים במטווח?".

"לצערי אין פה משטרה. אני חושש לחיים של הילדים שלי", אומר תושב אחר ביישוב, "אני מרגיש כמו במערב הפרוע. כמו בעוטף עזה. איפה איכות החיים שלנו? יש פה בדואים שעושים מה שבא להם ממה הפקרות".

תופעת ירי דומה אותה חשפנו באחרונה מתרחשת מהעיירה הבדואית לקייה ליישוב החדש כרמית, כאשר עשרות מקרי ירי אירעו בשבועות האחרונים וחלק מהקליעים חדרו לחניות ולחצרות הבתים. "יש פה עבריינים מסוכנים במגזר הבדואי שמתאמנים עלינו", זעם תושב כרמית, "זה ממש מפחיד. כדורים שורקים מעל הבתים שלנו וכלי הרכב. פנינו למשטרה אבל כלום לא נעשה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה אודות מציאת קליע בחלון בית, הגיע למקום כוח משטרה ונפתחה חקירה תוך איסוף ממצאים מהזירה. החשד כי מקור הירי כתוצאה מסכסוך בין חמולות בשכונה סמוכה בתל שבע. משטרת ישראל מנהלת מאבק עיקש ורצוף בעברייני הנשק בחברה הערבית. בחציון החולף (ינואר-יוני 2021) נעצרו בכל רחבי הארץ 3,275 חשודים, נתפסו אלפי אמצעי לחימה והוגשו 1,039 כתבי אישום בגין עבירות נשק. כמו כן בחציון הראשון של שנת 2021, נתפסו אלפי אמצעי לחימה, נשקים, חומרי חבלה, תחמושת, רימונים וכיו"ב ביישובי החברה הערבית בישראל, ובהם: למעלה מ-340 אקדחים, למעלה מ-100 תתי מקלעים, למעלה מ-300 רובים מסוגים שונים אלפי פריטי תחמושת וכן מאות רימונים, חלקי נשק, חומרי נפץ וחבלה.

מדי יום המשטרה מאתרת כלי נשק ואמצעי לחימה ועוצרת עבריינים שעושים בהם שימוש בניגוד לחוק.
במשטרה מדגישים שהמאבק המשטרתי המתמשך בעבירות אמל"ח וירי יתבצע ויתגבר כל העת, בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום ובפרט בקרב החברה הערבית. לצד המשך האכיפה והעמקתה, בכדי לטפל בתופעה ולמגרה לחלוטין דרוש טיפול רב מערכתי ושינוי שורשי עמוק מעבר לאכיפה משטרתית. משטרת ישראל תמשיך במאבק הנחוש והבלתי מתפשר נגד עבירות הנשק, ביישובי החברה הערבית ובכל מקום אחר, הכל בכדי לשמור על שלום הציבור ובטחונו".

כרמית
ירי לעבר היישוב כרמית בשבוע שעבר