לפני כמה ימים כוח המשימה המיוחד של משטרת המחוז הדרומי עצר שני צעירים מהפזורה הבדואית בחשד שהיו מעורבים במקרי ירי. הנשקים שהיו ברשותם נלקחו והועברו לבדיקה במעבדה הארצית במטרה לערוך בדיקת DNA ולקבוע האם הם ירו בנשק.

לבקשת המשטרה, שופט בית משפט השלום בבאר שבע האריך פעמיים את מעצרם. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בפעם השלישית בנימוק שיש עומס גדול על המעבדה לזיהוי פלילי ולכן יש להמתין עוד כמה ימים לתוצאות סופיות של הבדיקה.

סנגורם של השניים ביקש לשחררם למעצר בית עד שתתקבלנה התוצאות, אך שופט בית משפט השלום, רון סולקין, קיבל את עמדת המשטרה והאריך את מעצרם בחמישה ימים. השופט ציין כי לאור המצב שבו נתפסו כלי נשק רבים ברחבי הארץ הדבר גרם לעומס במעבדה לזיהוי פלילי במטה הארצי אך יחד עם זאת עוצמת החשדות נגד החשודים במעשה גבוהה.

וכך כתב סולקין בהחלטתו: "מדי יום ולפעמים גם כמה פעמים ביום שומעים אנו על אזרחים נוספים שקופד פתיל חייהם בשל שימוש בנשק חם. כאשר גורמים אכיפת החוק הכריזו על מלחמה בתופעה זו, על בית המשפט לגבות אותם ולאפשר להם את הכלים המתאימים להמשיך ולהתקדם בחקירה".

סנגורם של החשודים הגיש ערר לבית המשפט המחוזי על החלטתו של סולקין, והשופטת יעל ייטב החליטה לקבל את הערר ושחררה את החשודים בירי למעצר בית. זאת, לדבריה, מאחר והחשד נגדם לא התחזק מאז נעצרו וטרם התקבלות תוצאות המעבדה בנוגע לכלי נשק שנמצאו מחוץ לביתם.

במקרה נוסף נעצר לפני תשעה ימים צעיר מהפזורה הבדואית בנוגע לשימוש בנשק, שנשלח לבדיקת DNA. גם במקרה זה המשטרה ביקשה בבית משפט השלום בבאר שבע להאריך את מעצרו בגלל עומס במעבדה ולכן יש להמתין עוד כמה ימים לתוצאות וכמו כן יש מידע ישיר הקושר אותו לירי מאחר והנשק נמצא בעליית הגג בביתו.

גם כאן שופט בית משפט השלום, רון סולקין, החליט להאריך את מעצרו בחמישה ימים כי לאפשר לחוקרים לסיים את החקירה ולקבל תוצאות בדיקה ובכך לסייע למשטרה במאבקה בתופעת כלי הנשק הלא חוקיים.

וגם כאן הוגש ערער לבית המשפט המחוזי שהפך את ההחלטה. השופט אריאל ואגו החליט לשחרר את החשוד למעצר בית מלא עד לקבלת תוצאות ה-DNA.

"אנחנו יורקים דם בשטח לעצור חשודים בירי ולתפוס כלי נשק לא חוקיים בפזורה המסכנים את שלום הציבור וביטחונו", אומר ל-mako בזעם קצין משטרה בכיר בדרום, "בתי המשפט משחררים אותם מבלי לאפשר לנו להשלים את החקירה וזה פוגע בעבודה שלנו. הייתי מצפה שבתי המשפט יגבו את עובדת השוטרים שעובדים בתנאים בלתי אפשריים ולא יירו לנו כדור ברגל ויהרסו לנו את החקירות. מי ערב לכך שאותם חשודים לא יחזרו לירות?".