נהג קטר של רכבת נוסעים שעשה את דרכו מתל אביב לבאר שבע לפני כמה שבועות זיהה סמוך לצומת גורל שבנגב סלעים רבים מונחים על המסילה. ברכבת היו מאות נוסעים והקטר נאלץ במאמץ רב לבלום כדי למנוע את הפגיעה בסלעים והתהפכות הרכבת.

"זה יכול היה להסתיים באסון כבד, זה לא צחוק. מישהו עשה את זה בכוונה", שחזר נהג הקטר בפני חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב. הרכבת פגעה בכמה סלעים ונגרם לה נזק כבד אבל בנס גדול לא התהפכה ואיש מהנוסעים לא נפגע.

סלעים על מסילת רכבת (צילום: משטרת ישראל - רכבת ישראל)
סלעים על מסילת הרכבת | צילום: משטרת ישראל - רכבת ישראל

החקירה הועברה לטיפול חוקרי ימ"ר נגב לאחר שהחוקרים הגיעו למסקנה שמדובר במעשה על רקע לאומני. החוקרים בסיוע חוקרי שב"כ הצליחו לאתר שני נערים בני 15 מהעיר רהט שהיו מעורבים בהנחת הסלעים על מסילת הרכב. השניים הכחישו שעשו זאת על רקע לאומני. אבל במשטרה ובשב"כ משוכנעים שיש קשר לאומני ולא מדובר במעשה קונדס.

"זה יכול היה להסתיים באסון המוני. עשרות ואולי מאות נוסעים יכלו להיהרג אם הרכבת הייתה מתהפכת וזה היה קרוב מאוד לכך", הזהיר קצין משטרה בכיר.

סלעים על מסילת הרכבת
סלע שהונח על המסילה

פרקליטות מחוז דרום הגישה נגד הנערים כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין סיכון חיי אדם בנתיב תעבורה שהעונש המקסימלי עליו הוא 20 שנות מאסר.

בחודשים האחרונים נגנבו גם כבלי תקשורת מרכבות הנוסעות לנגב וגרמו להשבתת למשך יממה, ובהזדמנות אחרת הונחו חפצי מתכת על מסילות כולל בטונדות.

"מדובר בצעירים מהפזורה ובגנבי מתכות שחלקם פועלים על רקע לאומני", טוען גורם במשטרה, "עד היום לשמחתי לא התרחש אסון אבל אנחנו קרובים לזה. מרבית המקרים מתרחשים בלילה ובקרוב יהיו עוד מעצרים".