מעצר בני העדה הבדואית שאיימו על בעל מאפייה בבאר שב (צילום: משטרת ישראל)
מעצר בני העדה הבדואית שאיימו על בעל מאפייה בבאר שבע | צילום: משטרת ישראל

במשך שנים רבות פעלו בבאר שבע כנופיות של עבריינים מהפזורה הבדואית שסחטו בעלי עסקים ובהם חברות גדולות, פיצוציות, מועדונים, מסעדות, אולמות שמחה, מוסכים, מפעלים, מאפיות ועוד וגרפו לכיסיהם מיליוני שקלים מידי שנה.

"הם מסמנים טריטוריות עם שמות השבטים ששולטים בכל מקום כדי שסוחטים אחרים לא יכנסו לשטחים שלהם",  גילה איש עסקים מקומי, "מי שלא משלם להם, שורפים לו את העסק וזה נזק של מיליוני שקלים. מרבית חברות הביטוח מסרבות לבטח עסקים שפרצו וגנבו מתוכם רכוש רב או הציתו אותם".

אלא שבחודשים האחרונים, העבריינים הבדואים המתמחים בגביית דמי חסות התחברו לעבריינים במאפיה הרוסית והקווקזית הפועלים בבאר שבע ובנגב ויחד עם הפכו למפחידים הרבה יותר.

"כולם משלמים להם. באים שני צעירים בדואים עם רוסים וקווקזים ומאיימים עלינו שישדדו וישרפו את המקום אם לא נשלם להם 10,000 שקל כל חודש", שחזר בעל עסק גדול בבאר שבע, "הם הפכו ביחד לכוח".

היו כמה בעלי עסקים שהחליטו לא להיכנע לעבריינים וסירבו לשלם דמי חסות למרות שקיבלו איומים על חייהם. אחד מהם הוא בעל מאפייה גדולה בעיר, הממוקמת בשכונת יוקרה, שהחליט להגיש תלונה ביחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב.

"החלטתי שאני לא משלם להם אגורה", הסביר בעל המאפייה לחוקרים, "שבועיים לאחר שהתחלתי לעבוד הם באו עליי עם מכונית ב.מ.וו וביקשו כסף. הם רצו שאעסיק את אחד מהם במאפיה ואשלם לו משכורת. אמרתי שאני לא מעוניין. אחר כך שאלו אם אני צריך עזרה או עובד במאפייה. אמרתי להם שאני מרוויח 500 שקל בחודש. אחד מהם אמר לי שאני עושה מהם צחוק".

בעל המאפייה שחשש מהשלושה התקשר לכמה מחבריו שיגיעו למקום לטובת מפגן כוח. אחד הסוחטים פנה אליו ואיים: "רק על זה שהבאת לפה אנשים אתה לא תצא מפה בחיים, אסגור לך את המקום. על זה שהבאת לנו אנשים אתה תשלם קנס".

בשלב מסוים בעל המאפיה וחבריו התעמתו עם הסוחטים ותקפו אחד מהם. הסוחטים רצו למכונית, פתחו תא מטען. בעל המאפיה וחבריו נמלטו. "חשבנו שהם הולכים להוציא נשק לירות עלינו", סיפר לחוקרי ימ"ר נגב.

הסוחטים נכנסו למאפיה לקחו שתייה ואוכל, אכלו בחינם, ולאחר מכן גרמו נזקים לכלי רכב שהיו שייכים לבעל המאפיה וחבריו. אזרחים שהיו במקום התקשרו למשטרה ודיווחו למוקד 100: "יש פה מחבלים תגיעו מהר".

מעצר בני העדה הבדואית שאיימו על בעל מאפייה בבאר שב (צילום: משטרת ישראל)
מעצר בני העדה הבדואית שאיימו על בעל מאפייה בבאר שבע | צילום: משטרת ישראל

חוקרי ימ"ר נגב עצרו את השלושה בשנות העשרים והשלושים לחייהם לחקירה, אך הם החליטו לשתוק בחקירותיהם.

פרקליטות מחוז הדרום הגישה שלשום כתבי אישום לבית המשפט השלום בבאר שבע נגד השלושה המייחס להם עבירות של סחיטה באיומים, סחיטה בכוח, גרימת נזק, גניבה וחבלה לרכוש.

"הם מסוכנים והחיבור בין עבריינים מהפזורה ליהודים הוא חדש לנו, הם מפחידים בעלי עסקים שמסרבים להם דמי חסות. כל מי שנסחט מוזמן לפנות אלינו ונמצה את הדין עם הסוחטים", ציין קצין משטרה.