ביום חמישי האחרון בכירי פרקליטות מחוז דרום נשמו לרווחה. עד המדינה בפרשת ניבי זגורי, תיק הדגל של משטרת ישראל והפרקליטות, סיים את עדותו שהתפרשה כמעט על פני שנה שלמה. היו להם הרבה סיבות לחייך ולפלוט אנחת רווחה. עד המדינה מבחינתם סיפק את הסחורה ועמד כצוק איתן מבחינתם מול סוללת עורכי הדין הפליליים מהטובים במדינה.

"אלו היו ארבע שנים מורטות עצבים. מהרגע שהוא חתם על הסכם עד המדינה ועד לסיום עדותו השבוע בבית המשפט. הוא לא רק שסיפק את הסחורה בגדול עורכי הדין לא הצליחו לשבור אותו ולערער את ביטחונו. הוא עמד על דוכן העדים שעות על גבי שעות, ימים על גבי ימים בחקירות נגדיות מתישות ביותר וחזר על גרסתו כמעט באופן מדויק", אמר בסיפוק בכיר בפרקליטות מחוז דרום, "הוא גרם לא פעם לעורכי הדין של הנאשמים לצאת מהכלים בגלל קור הרוח שלו. זה אחד מעדי המדינה הטובים שהיו אי פעם במדינת ישראל. מהעדות שלו להערכתי תגרום להרשעתו של זגורי ומיכאל מור".

אנחנו חושפים כאן לראשונה שעד המדינה עלה לקופת המדינה כשלושה מיליון שקלים וחצי (800 אלף שקל קיבל בתמורה לעדותו- סל האבטחה שלו 24 שעות ביממה על ידי המשטרה, דירה שכורה, הוצאות מחיה ועוד). על פי הערכות של גורמים במשטרה ובפרקליטות, תיק זגורי צפוי לעלות למדינה מעל 100 מיליון שקל. זאת למעשה הפעם הראשונה שהמשטרה הביאה עד מדינה שקשר את ראש ארגון הפשע, ניבי זגורי וחייליו לשלושה מקרי רצח אכזריים: רצח אלישע סבח, רצח טל קורקוס עד המדינה לשעבר שהפליל אותו וגרם לו לשבת בכלא, ורצח דבורה הירש מול שלושת ילדיה.

הירש, לטענת המשטרה, חוסלה בגלל שזגורי חשד שהיא עודדה את מי שהיה בעלה באותם ימים, קורקוס להסכים להיות עד מדינה נגדו. נאשם נוסף בתיק הוא ראש ארגון הפשע, מיכאל מור, שסיפק לזגורי תמורת 9,000 שקלים את מטען החבלה לחיסולו של קורקוס בידיעה שהמטען מיועד לו.

אנחנו חושפים כאן בין השאר את עדותו האחרונה של עד המדינה הנוגעת לחלקו של אריק איטל ברצח סבח וקורקוס אותם ביצע על פי המשטרה בשליחות זגורי. עדותו חושפת את מעורבותו לכאורה בכמה פרשות חמורות.

עו"ד משה יוחאי חושף במהלך הדיונים האחרונים שעד המדינה הניח לכאורה מטען חבלה במכוניתו של העבריין ניסים אלפרון. כדי להוכיח זאת, עו"ד יוחאי מטיל פצצה באולם וחושף שעד המדינה נחקר בפרשת הנחת מטען חבלה לעו"ד גיא גורן, פרקליט בכיר ביותר בפרקליטות מחוז תל אביב. מדובר באירוע חמור שהתרחש לפני כשמונה שנים והתיק לא פוענח עד היום. עשרות עבריינים נחקרו ובהם גם עד המדינה.

ניסים אלפרון (צילום: פלאש 90)
אלפרון | צילום: פלאש 90

עו"ד יוחאי: "אתה נחקרת בעוד פרשה של הנחת מטען חבלה למישהו מהפרקליטות (הכוונה לעו"ד גורן) נכון?. אתה היית חשוד"?

העד די מופתע ונבוך: "של מי של גיא גורן?".

העד טען שבזמן האירוע היה בתא הפרדה בכלא שקמה. אבל עו"ד יוחאי התעקש שהעד נחקר בפרשה. אחרי כמה שניות הוא הודה שתושאל במשטרה בגין הנחת מטען החבלה. "גיא גורן הזה הכניס אותי לבית הסוהר ועוד כמה חברים שלי לשעבר, כל מי שגיא גורן היה מעורב בתיק שלו שהוא הכניס לבית הסוהר, תוחקר תושאל", ציין עד המדינה, "אני עבריין וואלה קטן, קטן לא במעמד לשלוח אף אחד".

אנחנו חושפים כאן לראשונה שעד המדינה הסכים לבקשת המשטרה לחתום על ההסכם וזאת מחשש שאריק איטל יקדים אותו. הוא סיפר שהחוקרים הכניסו את איטל לעימות מולו בחדר החקירות והוא חשש שהוא כבר עד מדינה נגדו.

"התכוונתי שהוא רוצה להרוג אותי במובן של להפליל אותי...", טען עד המדינה, "הם החוקרים נתנו לי להבין שהוא ישב איתם...הוא ניסה לחסל אותי לא במובן הפיזי. להפליל אותי. אני באתי טעון. פשוט בדקה ה-99.9. הוא חתך אחר כך. זו התחושה שאני באתי איתה".

עורך דין משה יוחאי (צילום: אלון חן)
עו״ד משה יוחאי | צילום: אלון חן

העד ציין כי מי שהיה מפקד ימ"ר נגב, סנ"צ בדימוס יגאל קלימיאן, נתן לו את הרושם שניבי זגורי רוצה לחסל אותו כדי שיחתום על ההסכם. כשנשאל מדוע שהפרקליטות תרצה לחתום הסכם עד מדינה עם איטל שיש לו דם על הידיים (שני מקרי רצח), השיב העד: "וואלה אתה לא יכול לדעת. בשביל להפליל את ניבי. אתה לא יכול לדעת מה יעשו בדרך".

במהלך הדיון הוא חשף כי לא רצה לשמש עד מדינה ורצה בכלל לברוח לסין. "אני רציתי ל'שפשף' (הכוונה בסלנג העברייני-לברוח) ליגאל. למה רציתי לברוח? כי אתה מבין שנחרבו לך החיים. מה כבר יש לי להפסיד?". בסופו של דבר העד חתם על הסכם עד המדינה וכאמור השבוע סיים את עדותו.