הרבה לפני ש-26 נשים הגישו תלונות בגין עבירות מין ואונס נגד שי אביטל, הייתה זאת יאנה פאנוב, צעירה מקריית ביאליק, שחשפה באומץ את סיפורה במגזין סוף השבוע של mako בשנת 2017. כעת לאחר מעצרו של סוכן הדוגמניות באמסטרדם היא משתפת את שעברה בפרשה ואת רגשותיה עם המעצר.

"אני זוכרת שקיבלתי 70, 80 פניות מצעירות שעברו הטרדות מיניות ומעשים אחרים ששי עשה להם", משחזרת פאנוב, "זה נתן לי הרבה כוח להמשיך במאבק שלי נגדו". בעקבות הדברים אביטל איים עליה בתביעה בסכום של כמיליון שקל. היא לא חששה וידעה שיום יבוא ונשים נוספות יאזרו אומץ ויספרו את אשר עברו. "ידעתי את האמת עליו והחלטתי שאני לא מפחדת ממנו ולא ממכתב ההתראה ששלח לי לפני הגשת תביעה", אומרת פאנוב, "אני זוכרת שאימא שלי פחדה והייתה בלחץ, אבל אני החלטתי ללכת עם האמת שלי עד הסוף".

פאנוב, אז בת 23, רצתה להיות דוגמנית. יום אחד הגיעה לחשבון האינסטגרם שלה הודעה מאת אביטל, הבעלים של סוכנות הדוגמנות "עלית מודלס ישראל". "הוא כתב לי שיש תצוגת אופנה של ערוץ האופנה ביוון והוא רוצה שאבוא איתו, ואם יש צורך הוא ידבר עם אמא שלי", סיפרה אז פאנוב. "עניתי שאני לא זקוקה לאישור ממנה - הרי אני לא קטינה - והוא הזמין אותי למשרד שלו בתל אביב".

מהר מאד הבינה פאנוב שהפגישה עם אביטל לא דומה לשום אודישן שאי פעם עשתה. ״כשהוא ליווה אותי החוצה, הוא ניסה להזמין אותי לישון שנת צהריים אצלו ולאכול במסעדה. עניתי בנימוס שלא מתאים וחזרתי הביתה". כנראה שהמסר לא עבר. פאנוב מספרת שבמשך כחצי שנה המשיך אביטל לשלוח לה הודעות, להזמין אותה לנסיעות, לנזוף בה ש"את לא יודעת מה טוב בשבילך". בנובמבר, אחרי עוד הודעה, היא העלתה פוסט בפייסבוק שהזהיר נשים אחרות מפני מי ש"מנסה לפתות ולשדל בחורות צעירות ותמימות שרוצות קצת להצליח… ולנצל את מעמדו…".

חמישה ימים לאחר פרסום הסטטוס זומנה פאנוב לחקירה בתחנת המשטרה בתל אביב. "אני מקבלת טלפון מחוקר במשטרה שמזמין אותי לחקירה. בחיים לא הייתי במשטרה, שאלתי על מה מטרטרים מקריית ביאליק לתחנת משטרה בתל אביב אמרו לי שיש תלונה. סירבו להגיד לי על מה", משחזרת פאנוב. "הם חקרו אותי באזהרה על הפוסט. הבנתי שיש לו קשרים במשטרה, הרי לא עשיתי שום עבירה פלילית. הייתי בהלם. במקום לחקור את שי על הפוסט שפרסמתי שחשף את ההתנהגות שלו ולקחת עדויות מעשרות צעירות שפנו אליי, חקרו אותי. הזוי".

בסופו של דבר אביטל התקפל ולא תבע את פאנוב, למרות שהשאירה את הפוסט שלה ולא מחקה אותו. התלונה של אביטל נגד פאנוב נסגרה והעדות שמסרה נגדו נגנזה והוא לא נחקר בעקבות הטענות שחשפה נגדו. "הייתי הראשונה שהחלטתי לא לוותר לו. היה לי חשוב להציף את העניין כדי שצעירות כמוני לא יפחדו ממנו", מסבירה פאנוב.

פוסט יאנה פאנוב

במהלך השנים היא נתקלה באביטל פעמיים. פעם אחת בפסטיבל באילת בו עבדה כברמנית ופעם שנייה בעת שבילתה עם ידיד במועדון בתל אביב. "כשעבדתי בפסטיבל באילת, הוא בא מאחורי הקלעים, לקח לי את היד ומשך אותה והסתכל עליי. הייתי בהלם. העפתי לו את היד. בפעם השנייה לפני כשלוש שנים הוא ניגש אליי במועדון לקח לי את היד, נישק אותה וביקש סליחה על מה שעשה לי. גם אז העפתי לו את היד".

כשפרשת שי אביטל התפוצצה והוא עזב את הארץ בטרם נחקר, פאנוב הרגישה שסוף סוף הוא ישלם על מעשיו. "כששמעתי שעצרו אותו בהולנד שמחתי מאוד. אדם כמוהו צריך לשבת בכלא שנים על מה שעשה לאותן בחורות צעירות. אני מאוד מקווה שלא ישחררו אותו למעצר בית. אסור לתת לו להסתובב חופשי", היא מציינת. "הוא צריך לשלם על המעשים שלו".