שופטי ועדת השחרורים של בית הדין הצבאי החליטו שלא לשחרר את שחר מזרחי, שהואשם בתקיפה מינית של אביצח שוורץ בנימוק שלא עמד בנטל המוטל עליו להוכיח שהוא ראוי לשחרור מוקדם.

הפרשה שנחשפה לראשונה ב-mako התרחשה לפני כעשרים שנה בבסיס הטירונות זיקים. ארבעה חיילים הואשמו באונס ותקיפה מינית של שוורץ בגלל שחשדו שהלשין עליהם לאחד המפקדים על כך שעישנו סמים. אחד החיילים אחז בידיו וברגליו של שוורץ ושני אנס אותו כשהוא מכוון רובה לראשו שלא יעז לצעוק או לזוז.

במהלך המשפט השופטים זיכו שניים מהחיילים מחמת הספק, אחד הורשע ונדון ל-6 שנות מאסר בפועל ומזרחי נמלט לארצות הברית. לפני כשנתיים, בעקבות חשיפת mako על כך שהוא חזר לארץ הוא נעצר על ידי המשטרה ומצ"ח. הוא הועמד לדין בגין תקיפה מינית של שוורץ ונגזרו עליו 55 חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצוי של 80 אלף שקל.

"אני שמח מאוד שהחליטו לא לשחרר את שחר מזרחי. אני מרגיש הקלה גדולה מאוד שהשופטים הקשיבו לי והבינו את חומרת המעשים שהוא ביצע", אומר שוורץ, "אסור היה לשחרר אותו. החרטה שלו לא הייתה אמיתית. הוא פגע בי והרס לי את החיים. הוא יכול היה למנוע את האונס שלי אבל שיתף פעולה עם שאר החיילים".

גם עו"ד עופר רון שייצג את שוורץ בוועדה היה מרוצה מההחלטה אבל מתח ביקורת על כך שמזרחי הוצג על ידי פרקליטו כקורבן. "מצער ביותר שבא כוחו של מזרחי העז להציג אותו כקורבן של אביצח ושל רשויות החוק וטובה שהוועדה העמידה אותו במקומו בגנותה את סגנון התבטאות זה ויש לזכור שארבעה חיילים הרסו את כל חייו של שוורץ וממש חמקו מהעונש המגיע להם".

בשבוע שעבר חשפנו שמזרחי פנה לוועדת השחרורים וביקש קיצור בעונש בנימוק שהוא החל בהליך שיקומי בכלא ושהוא הביע חרטה על מעשיו ויש לאפשר לו לשקם את חייו מחוץ לכותלי הכלא בישיבה ברמת הגולן.

שוורץ באמצעות פרקליטו התנגד נחרצות לשחרור של מזרחי בנימוק שהוא האשם העיקרי בפרשה שכן אם היה מספר לקצין שעבר במקום מה מתחולל בתוך האוהל האירוע היה נמנע. גם נציג הפרקליטות הצבאית התנגד בבית המשפט לשחרורו של מזרחי מבלי שזה עבר הליך שיקומי ראוי שיאפשר את שחרורו מהכלא.

השופטים החליטו לדחות את בקשות של מזרחי לקיצור בעונשו וציינו בהחלטתם כי קיצור עונשו בחצי מתקופת מאסרו תפגע באמון הציבור במערכת המשפט. "מצאה הוועדה נכון לעת הזו כי האסיר לא עמד בנטל המוטל עליו להוכיח כי הוא ראוי לשחרור מוקדם", פסקו השופטים. הם ציינו כי בחודש נובמבר יוכל מזרחי שוב להתייצב בפני הוועדה ולבקש קיצור שליש מעונשו.