בית המשפט המחוזי בת"א גזר היום (שלישי) את  דינו של ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל בגין רציחתם של שלושה אזרחים חפים מפשע שקיפחו את חייהם בפיגוע הפלילי הגדול בתולדות המדינה בתל אביב בשנת 2003.  מי שלא הורשע היום הוא העבריין גולן אביטן, שנמלט למרוקו בעיצומו של המשפט בתיק 512 ועלול לשלם ביוקר על הבריחה ולהישלח לכלא לכל ימי חייו.

"גולן קיבל הסדר טיעון דמיוני שכל אחד מהנאשמים בפרשה היה קופץ משמחה וחולם עליו", טוען מקורב לאביטן בשיחה עם mako. "אלוהים יודע מה עבר לו בראש שהוא עשה את הטעות הזאת והחליט לברוח".

אביטן הואשם בכך שסיפק את השלטים שהפעילו את מטעני החבלה שהונחו על ידי העבריין עופר בוהדנה על גג הצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, מטענים אשר גרמו למותם של שלושה בני אדם -  נפתלי מגד, רחמים צרויה ומשה מזרחי - ולפציעתם של עוד 51 אחרים בהם יריבו המר של יצחק אברג'יל, זאב רוזנשטיין שהיה מושא ניסיון החיסול ושניים ממאבטחיו. בוהדנה קיבל היום שלושה מאסרי עולם.

"העובדה שהשופטים גזרו על עופר בוהדנה שלושה מאסרי עולם מסבכת מאוד את גולן אביטן. הוא עשה טעות גדולה שברח מהארץ", טוען גורם משפטי. "הייתה לו הצעה להסדר טיעון של שמונה שנים, שזה  היה מפעל הפיס מבחינתו כשרואים את גזרי הדין שנגזרו היום בפרשה, אבל הוא העדיף לברוח מהארץ. כשהוא יוסגר לארץ ננהל את התיק שלו עד הסוף. לא יהיו שום הסדר טיעון והענישה תהיה חמורה בהרבה מההסדר שהוא דחה".

יצחק אברג'יל (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
יצחק אברג'יל | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

אביטן, תושב אשדוד, שימש כשלוחה של יצחק אברג'יל ואנשיו בעיר. מאוחר יותר חזר בתשובה וכשנעצר לפני כשבע שנים הוא כבר נטש את עולם הפשע. הוא הואשם על חלקו בפרשה בשלושה סעיפי רצח. הוא הכחיש לכל אורך הדרך את החשדות וההאשמות נגדו וטען כי לא היה לו כל קשר לאברג'יל.

סנגוריו במשפט, עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל, הצליחו לשחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני תוך הפקדה של 12 מיליון שקל מצד חבריו וקרובי משפחתו שמטרתם להבטיח את התייצבותו במשפט.   אלא שגולן החליט לברוח לפני כשלוש שנים מהארץ למרוקו. הוא ביקש אישור לצאת מביתו לטיפול שיניים במרפאה בתל אביב, נמלט ככל הנראה לקפריסין ומשם למרבלה בספרד ובהמשך לקזבלנקה במרוקו. הוא הוציא דרכון ואזרחות מרוקנית באמצעות רשת של זייפנים שבה היו חברים עבריינים ישראליים.

לפני כשנתיים הוא נעצר בעת שהיה בכניסה לבית בכנסת בקזבלנקה בדרכו לתפילת יום שישי.  אביטן נשפט לשלוש שנים על זיוף דרכונים ואזרחות. אשתו מירית, שהגיעה לבקרו עם דרכון מרוקני שגם הושג באמצעות רשת הזייפנים, נשפטה לשנתיים.

אביטן אמור להיות מוסגר לישראל במהלך השבועות הקרובים ולעמוד לדין במשפט. "הוא צריך להיות מודאג מאוד. הוא איבד 12 מיליון שהפקיד ערבות, ישב בכלא במרוקו ויישפט בחומרה רבה בתיק 512", הדגיש גורם במשטרה.

גם אבי רוחן, שזכה לכינוי העבריין 'החייכן', לא יחייך בשנים הקרובות בכלל. בית המשפט גזר עליו 25 שנות מאסר בפועל ומשמעות הדבר שהוא עלול לסיים את חייו בכלא, אלא אם בית המשפט העליון יקבל את ערעורו ויקצר את עונשו באופן משמעותי.

אבי רוחן (צילום: Flash90)
צילום: Flash90

רוחן הורשע בעבירה של קשירת קשר לניסיון רצח ושימש בו כאיש הכספים. "בהיעדרו של מספר 1' (אברג'יל) מן הארץ, הנאשם מספר 2' (רוחן) שימש 'המבוגר האחראי'  - מי שדאג לפעילים ולעצורים", הדגישו השופטים בגזר הדין.

 לדבריהם הוא גיבה ותמך כלכלית בתוכנית לחסל את רוזנשטיין בפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. "הוא היה בהלם מגזר הדין החמור" ,טוען עבריין המכיר את רוחן, "מבחינת השטח הוא סיים את הקריירה".