התפתחות בפרשת "נוכל הטינדר" ואביו הרב יוחנן חיות. חוקרי יחידת ההונאה במשטרת מחוז תל אביב חקרו באזהרה את הרב יוחנן חיות, רבה הראשי של חברת אל על, בחשד שהיה שותף לכאורה בהונאות של בנו, שמעון יהודה חיות. כזכור, חיות הבן, שכונה "נוכל הטינדר", שינה על פי החשד את שמו בתעודת זהות לסיימון לבייב וברח מהארץ לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, ובהמשך ביצע מעשי הונאה בחו"ל והונה נשים מרחבי אירופה במאות אלפי יורו.

על פי החשד, הרב חיות ובנו היו שותפים במעשי הונאה בהיקף של מיליוני שקלים ש"נעקצו" מאנשי עסקים בארץ ובעולם, תוך שהרב חיות מציג את בנו (שמעון יהודה) כאיש עסקים בשם "סיימון לבייב". זאת, תוך שהוא מסתיר מהם את העובדה שמדובר בבנו ובאדם נגדו עומדים כמה תיקי הונאה במשטרת ישראל.

לאחרונה נחקר הרב חיות במשך שעות ארוכות על ידי חוקרי יחידת ההונאה שעימתו אותו עם תלונות שהגישו נגדו אנשי עסקים בארץ ובעולם, שלטענתם שיתף הרב פעולה עם בנו כדי להוציא מהם כספים במרמה.

חיות הבן הוסגר לישראל על ידי הרשויות בפינלנד לפני כשנתיים (לאחר שריצה שם עונש מאסר בגין הונאה של כמה נשים שהתלוננו נגדו). הוא שוחרר בערבות על ידי התביעה בישראל, ומיד עם שחרורו ערך פגישות עם אנשי עסקים יחד עם אביו, וחלקם נפלו על פי החשד במעשי ההונאה של השניים. בין השאר נחשד כי הרב חיות נהג להציג בפניהם תמונה ורודה למדי של בנו בתור איש עסקים לגיטימי שיש ברשותו חברה גדולה בפולין בשם "טפירו גרופ".

שמעון יהודה חיות נוכל הטינדר‎
שמעון יהודה מתחזה ל"סיימון לבייב" | צילום: abc

"הוא טס אלי לניו-יורק כדי לשכנע אותי לתת לו הלוואה של 400 אלף דולר כשהוא נותן לי צ'קים של 'טפירו גרופ' שמאוחר יותר התברר לי שהם חסרי ערך", טען הרב מימון בדוש, מי שעומד בראש קרן צדקה גדולה המסייעת לנזקקים. "הרב טען שהמשכורת באל על לא מספיקה לו כדי לפרנס את בני משפחתו, ולפני כשנתיים כשהגעתי לארץ, הוא הגיע עם סיימון לבייב לביתי בירושלים, הציג אותו כאיש עסקים, ולא אמר לי שמדובר נוכל".

"אותו סיימון הגיע אלי עם מכונית פרארי, והשניים ניסו לשכנע אותי תוך מצג שווא לתת להם את ההלוואה, אבל הרגשתי שמרמים אותי ודחיתי אותם. הרב כל כך האמין בשקר של עצמו, שהוא טען שאני עושה עוול ללבייב כשכתבתי לו שהוא רמאי. הוא כעס עלי מאוד, אבל לרגע לא אמר לי שמדובר בבנו ושעומד נגדו כתב אישום והוא ברח מישראל ומבוקש על ידי המשטרה. איך חברה כמו 'אל על' מעסיקה אדם כזה?", הוסיף הרב בדוש.

התלונות נגד הרב חיות הלכו והצטברו ביחידת ההונאה, וכאשר בנו נעצר ביוון והוסגר לפני כמה שבועות לישראל הוחלט, כאמור, לזמן אותו לחקירה.

אחד המתלוננים נגד הרב, איש עסקים חרדי, טען כי הרב חיות ובנו הונו אותו במאות אלפי שקלים כאשר שכנעו אותו "לסדר לו" כרטיסי טיסה במחלקות ראשונות בחברות טיסה שונות ברחבי העולם. מיותר לציין שאת הכסף שהוציא, איש העסקים לא ראה עד היום.

יוחנן חיות - וואטסאפ
ההודעה ששלח על פי החשד הרב חיות לאיש העסקים | צילום: צילום מסך מתוך וואטסאפ

משטרת ישראל חוקרת בין השאר את התלונות השונות שהגישו אנשי העסקים נגד הרב ובנו, וכן את החשד לכאורה שבהודעות ששלח לאותו איש עסקים הוא רמז על כך שסייע לבנו לצאת מהארץ. "אח יקר, תאמין לי שעד שהוצאתי אותו זה היה מבצע לא פשוט ותאמין לי שהוא מביא תוצאות שאף אחד לא הביא", כתב הרב חיות לאיש העסקים.

אנשי העסקים המתלוננים הוזמנו למשרדי יחידת ההונאה במחוז תל אביב כדי לערוך עימות עם הרב חיות, והעימותים צפויים להתבצע במהלך החודש הקרוב. הרב עצמו טען בחקירתו כי לא היה לו שום קשר למעללי בנו ולא ידע כלל על מעשי ההונאה שלו.

"חיכיתי לרגע הזה המון זמן. אני רוצה להסתכל לו לתוך העיניים ולהטיח בו כיצד העז לשתף פעולה עם בנו ולהונות אותי. אל על צריכה להתבייש שהיא מעסיקה אדם כזה", זעם איש העסקים בשיחה עם mako. "יש לי המון מה לומר לו על הנזקים שהוא ובנו גרמו לי".

עו"ד אחיקם גריידי, המייצג את הרב חיות, מסר בתגובה: "המשטרה תעשה את עבודתה, ומרשי הרב יוחנן חיות, שיתף פעולה, משתף וישתף בכל פעולה עם המשטרה והליכי החקירה עד להוכחת חפותו המלאה. אנחנו סמוכים ובטוחים בישרתם של חוקרי המשטרה שיוציאו את צדקת מרשי לאור בתום החקירה. הרב חיות תמך את טענותיו במסמכים שונים ויוסף כי הוא צירף מסמכים והוכחות נוספות להוכחת טענותיו על ניקיון כפיו המלא. הרב חיות שמח על כך שסוף סוף ניתנה בידיו ההזדמנות והמקום להוכחת טענותיו ולהפרכתה של העלילה כנגדו על לא עוול בכפו. הרב יוחנן חיות שומר על כל זכויותיו וטענותיו כנגד כל המעורבים, לרבות על מנת לתבוע כל גורם על מכלול הנזקים שנגרמו לו בנוגע לכלל הפרסומים נגדו".