העבריין הנמלט, גולן אביטן נחת לפנות בוקר בישראל ממרוקו. על דבר הסגרתו לישראל פורסם לראשונה ב-mako. ההסגרה באה 4 שנים אחרי שנמלט למרוקו לאחר שהואשם בשלושה סעיפי רצח בתיק הדגל של משטרת ישראל והפרקליטות 512.

גולן, סיים בימים האחרונים לרצות שלוש שנות מאסר בפועל בגין החזקת דרכון ואזרחות מרוקנית מזויפים, הוא הועבר לבית מעצר במרקש והוטס אחרי חצות בטיסת אל על לישראל. משם הוא נלקח לחקירה במשטרה בגין הבריחה למרוקו והפרת תנאי מעצרו . ייתכן מאוד ויוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות אלה. סנגורו עו"ד יניב שגב הורשה להיפגש עמו.

מי שכן נשארה במרוקו זו אשתו מירי שהואשמה בעבירות זיוף דרכון ואזרחות והיא אמורה להשתחרר תוך כמה שבועות מהכלא. אין ספק שהיחסים הטובים בין רשויות האכיפה של ישראל ומרוקו זירזו את הסגרתו.

"זו רק ההתחלה. בקרוב תהיה רכבת אווירית של עבריינים ישראלים ששוהים במרוקו ומבוקשים בארץ", אומר גורם במשטרה, "אנחנו נגיע לכל עבריין ישראלי שנמלט מהארץ ומבוקש על ידינו. יש לנו הרבה סבלנות והמון קשרים, גם אם זה נמשך שנים רבות".

אביטן, תושב אשדוד, בן 55, נמלט מישראל למרוקו לפני כמעט ארבע שנים. הוא הואשם בשלושה מקרי רצח בפרשת תיק 512 - תיק הפיגוע הפלילי ברחוב בן יהודה בתל אביב בשנת 2003 שבו נהרגו שלושה בני אדם וכ-37 נפצעו בדרגות שונות. היעד לחיסול היה ראש ארגון הפשע, זאב רוזנשטיין שהיה מסוכסך עם יריבו העבריין יצחק אברג'ל. אביטן הואשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשלושה מקרי רצח ועל כך שסיפק את השלטים שהפעילו את מטעני החבלה וגרמו לאסון הכבד.

בית כנסת נוה שלום, קזבלנקה, בו נעצר גולן אביטן (צילום: Google maps, פייסבוק)
הרחוב בו נעצר במרוקו לפני 3 שנים | צילום: Google maps, פייסבוק

הוא נעצר בשנת 2015, שוחרר למעצר בית לאחר שסנגוריו עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל הצליחו לשכנע את בית המשפט שהוא איש עסקים לגיטימי ושכבר שנים רבות אינו קשור לעולם הפשע. הם אפילו סידרו לו הסדר טיעון חלומי לפיו ירצה עד 8 שנות מאסר בפועל לכל היותר.

הוא שוחרר בתנאים של מעצר בית באזוק אלקטרוני והפקדת 12 מיליון כתנאי לכך שיתייצב למשפטו. אלא שאביטן החליט לברוח מהארץ. הוא קיבל אישור לצאת מהבית לטיפול שיניים אצל רופא בתל אביב ממנו לא שב.

הוא ברח למרוקו, שכר דירת פנטהאוז בקזבלנקה. משטרת ישראל עקבה אחריו במשך תקופה ארוכה עד שלפני כ-3 שנים הועבר מידע למשטרת מרוקו שאביטן בדרך לתפילת שישי בבית כנסת בקזבלנקה. הוא נעצר ונלקח לחקירה. הוא נדון ל-3 שנות מאסר בגין החזקת אזרחות ודרכון מזויף.

יחד איתו נעצרו עוד עשרות ישראלים שחלקם היו חברים ברשת הזיוף שגרפה מאות אלפי יורו מאנשים להם סידרו אזרחות ודרכון מזויף. אשתו מירי נעצרה לפני כשנתיים בעת שנחתה בקזבלנקה לאחר שהתברר שהדרכון המרוקני שלה מזויף. היא נשפטה ונכלאה.

הבעיה של אביטן בתיק המתנהל נגדו שעד המדינה סיים להעיד בתיק וסנגורו עו"ד שגב יצטרך לשכנע את בית המשפט ששאביטן לא ידע שהשלטים שסיפק לאנשיו של אברג'ל ישמשו להפעלת מטעני חבלה. אביטן הוא הנאשם האחרון בפרשה שלא נשפט. מה שכן בפרקליטות לא ימהרו לחתום עמו על הסדר טיעון במיוחד לאור העובדה שברח והפר את האמון שניתן בו.

בהמשך למעצרו של הנאשם גולן אביטן ע"י היאחב"ל בלהב 433, החליט בית המשפט בראשל"צ להאריך את מעצרו בשבוע עד לתאריך 1.9.22.