אחרי שנידון למוות ושרד כמעט 13 שנה באחד מבתי הכלא הקשים בעולם, ולאחר מאבק משפטי ממושך, הישראלי יגאל מכלוף ישוחרר בקרוב מהכלא התאילנדי ויועבר לרצות את יתרת עונשו בכלא הישראלי.

"סוף סוף אוכל לחבק ולנשק את הילדה שנולדה לי ולא ראיתי מעולם, לישון על מיטה ולאכול זיתים ופלאפל", סיפר אתמול מכלוף בהתרגשות רבה בשיחה עם בני משפחתו, "רק שיוציאו אותי מהר בגלל הקורונה".

ועדת השחרורים של משרד המשפטים התאילנדי החליטה אתמול (שני) שמכלוף יועבר לישראל לרצות בה את המשך עונשו, זאת לאחר שהתברר שהוא אינו דרוש לחקירה או מבוקש על ידי רשויות האכיפה בארצות הברית ואין לו קשר לארגוני פשיעה ישראלים שפעלו בה.

מכלוף (50), תושב באר שבע ואב לשתי ילדות בנות 12 ו-17, נעצר בבנגקוק בשנת 2007 יחד עם ישראלי נוסף כשברשותו 23 אלף כדורי אקסטזי, והחשד היה שהוא חלק מרשת בינלאומית של ארגון פשיעה גדול בארץ שעיקר עיסוקו היה בהפצת כדורי אקסטזי ברחבי העולם.

זמן קצר לאחר מעצרו, אשתו של מכלוף ילדה את בתם השנייה, אותה כאמור מעולם לא זכה לראות, ומיד לאחר מעצרו מכלוף נשפט ונגזר עליו עונש מוות, בזמן שחברו הישראלי זוכה ושוחרר. במהלך השנים ניהל מכלוף מאבק משפטי קשה וממושך, עד שלבסוף עונשו הומתק על ידי מלך תאילנד ל-43 שנות מאסר במקום עונש המוות.

במהלך מאסרו בבית הכלא שנמצא מרחק של כשעתיים נסיעה מבנגקוק, מצבו הבריאותי של מכלוף הלך והתדרדר, ובמקביל אחותו, אחיו ואמו מתו בארץ ממחלה נדירה וקשה שתקפה אותם. "לצערי אחי לא זכה להתאבל על אחיו, אחותו ואמו, אלו היו רגעים קשים מאוד", סיפר בני, אחיו של מכלוף, מי שהוביל את המאבק לשחרורו.

(בצילום: אחד המכתבים שכתב יגאל מכלוף לאחיו מהכלא בתאילנד)

בשנים האחרונות פנה מכלוף מספר פעמים באמצעות אחיו למשרד המשפטים ולמשרד לביטחון פנים בבקשה לסייע להעברתו לרצות את עונשו בישראל זאת לאור מצבו הבריאותי הקשה והמחלה ממנה הוא סובל וגרמה למותם של שלושה מבני משפחתו. במשטרה ובמשרד המשפטים סירבו בתוקף לבקשתו בנימוק שהוא עבריין מורשע שהיה חבר ברשת סמים בינלאומית, קשור לראש ארגון פשיעה גדול בישראל ובנוסף התגורר שנים רבות בחו"ל ואיבד את זכויותיו כאזרח ישראלי.

אלא שמכלוף, בסיוע בני משפחתו, הגיש עתירה לבג"צ באמצעות עורכי הדין נחמה ציבין ויורם שפטל נגד המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים על כך שאינם מוכנים לאשר את העברתו לרצות את יתרת עונשו בישראל בנימוק שמצב בריאותו הרעוע מחייב את העברתו ארצה בדחיפות אחרת הוא עלול למות בכלא התאילנדי.

שופטי בג"צ החליטו בסופו של דבר לקבל את עתירתו של מכלוף משיקולים הומניטריים מאחר וקיים חשש כבד שיחלה בקורונה וימות בכלא התאילנדי, ובנוסף לטענתם לא הוכח שיש לו קשר לעבריינים או ארגוני פשיעה, והמידע המודיעיני שהוגש אודותיו ישן מאוד ואינו רלוונטי. בעקבות החלטה זו משרד החוץ ומשרד המשפטים החליטו לשלב ידיים, לקבל את החלטת בג"צ ולסייע בהעברתו של מכלוף לכלא בישראל.

ההערכה היא שמכלוף יועבר לישראל תוך שבועיים לכל היותר בטיסה מיוחדת כשהוא מלווה על ידי ארבעה סוהרי יחידת 'נחשון' משירות בתי הסוהר שיאבטחו אותו. עם הגעתו ארצה הו ישהה שבועיים בתא בידוד באחד מבתי הכלא במרכז הארץ ולאחר מכן יוכנס לאגף עם אסירים.

בהמשך, מכלוף צפוי להישפט וככל הנראה ייגזר עליו עונש של 20 שנות מאסר בפועל, הוא ירצה עוד כמה חודשי מאסר בכלא וישוחרר. "אני רוצה לפתוח דף חדש, לשקם את החיים שלי ולהיות קרוב לילדות שלי ולמשפחה שלי", סיפר מכלוף בשיחת וידאו שקיים אתמול עם בני משפחתו.

"אני רוצה להודות לקונסולית בשגרירות תאילנד בבנגקוק, אתי מזרחי, לאייל זיסו ממשרד החוץ, לרב של חב"ד נחמיה וילהלם, לעורכי הדין ולאנשי משרד המשפטים שסייעו רבות במאבק להעברתו של אחי לישראל", סיכם בהתרגשות אחיו של מכלוף בני.