חמישה אברכים בשנות ה-20 לחייהם נעצרו בעיר אנטוורפן בבלגיה לאחר שניסו להבריח גת למדינה. החמישה מצטרפים לחמישה אברכים נוספים שנעצרו לאחרונה ושוחררו בערבות בהולנד ואנגליה כחלק מרשת הברחת גת לאירופה. העונש בבלגיה על עבירה מסוג זו הוא 3 עד 5 שנות מאסר.

"מחזיקים אותם בתא מעצר עם רוצחים, סוחרי סמים וכמעט בלי אוכל כשר", מספר ל-mako מקורב לאחד העצורים. א', חבר ברשת מבריחי גת אומר כי המצב בקורונה הוא זה שהביא עשרות אברכים לנסות לעשות "כסף קל". 

לדבריו, "הקורונה הביאה אותם להסתייע בגמ"חים (גמילות חסדים) ואז הגיעה הצעה להבריח גת לבלגיה, הולנד, בריטניה וצ'כיה. יש הרבה תלמידי ישיבות שהם בתוך העסק הזה. באחד המקרים טסנו 15 תלמידי ישיבה ולקחנו כמות של עשרות ק"ג גת במזוודות. כל הברחה כזו זה 3,000 שקל. אם הכמות גדולה זה מגיע גם ל-5,000 שקל. יש ביקוש מטורף לגת ברחבי אירופה".

מאחורי רשתות ההברחה של הגת לאירופה עומדים הסוחרים הגדולים שגוזרים קופונים שמנים של מאות אלפי שקלים על הברחה אחת. האברכים שוהים ביעד אליו הם מבריחים את הגת, לנים בבית מלון במשך יומיים-שלושה ומקבלים 400 דולר לבזבוזים.

במרבית מדינות אירופה הגת נחשב לסם מסוכן כמו קוקאין, והעונשים על הברחה עלולים להיות חמורים מאוד - בין חמש עד עשר שנות מאסר בפועל. גם היום ישנו אזרח ישראלי המרצה עשר שנות מאסר בפועל בכלא הטורקי על הברחת כמה עשרות קילוגרמים של גת.