7 עצורים בשפרעם - בשני אירועי אלימות שונים: לוחמי מג"ב פשטו על דירת מסתור בעכו ועצרו 5 חשודים במעורבות ברצח איהם אבו סאלח, צעיר בן 25 שנורה אמש למוות בשפרעם. בין העצורים: ראש כנופיות פשע. החשודים, גם הם תושבי שפרעם בשנות ה-20 לחייהם, יבואו בהמשך היום לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט השלום בנצרת - בהתאם לצורכי המשטרה.

מעצר חשודים ברצח הצעיר בשפרעם (צילום: דוברות המשטרה)
מעצר חשודים ברצח הצעיר בשפרעם | צילום: דוברות המשטרה

שעות ספורות לאחר אירוע הירי, התפתח אלימות נוסף בבית החולים רמב"ם, שאליו פונה במצב אנוש הצעיר שנורה. בתום האירוע נעצרו שני תושבי שפרעם בחשד שתקפו באלימות מאבטחים בבית החולים רמב"ם בחיפה, בשעה שניסו לחדור לחדר ההלם שבו נותח קרובם. בסרטון שנתפס במצלמת האבטחה של בית החולים תועדו הקרובים מנסים להתפרץ לחדר ההלם בשעה שהם חובטים במאבטחים בבעיטות ואגרופים ללא רחם.

"ניתן לראות שהמאבטחים ניצבו בפתח חדר הלם ומנעו התפרצות של מלווי הצעיר ההרוג משפרעם לתוך חדר ההלם", הסביר מנהל מחלקת הביטחון בביה"ח רמב"ם, בני קלר. "ניתן לראות גם את מנהל המשמרת של המאבטחים מותקף בבת אחת באגרוף לפנים ללא סיבה. מול עיניי שוטר בית החולים".

במהלך הקטטה, המאבטחים ושוטר בית החולים הדפו את המתפרעים מדלת חדר ההלם. בתיעוד נוסף ניתן לראות כי המתפרעים בעטו בעוצמה בצלעותיו של אחד המאבטחים, שניסה לרתק לרצפה את אחד הקרובים שהתפרע.

"המאבטחים היו ממש קו אחרון בפני פריצה לחדר הלם, שבו מלבד ההרוג שהגיע משפרעם טופלו עוד מטופלים במצב קשה", אמר מנהל מחלקת הביטחון קלר. "עלול  לקרות אסון רפואי מפריצה של מתפרעים לחדר טיפולים כל כך רגיש, שמתבצעות בו פעולות רפואיות מצילות חיים".

עוד הסביר כי עד לפני שנים ספורות, היו רגילים להתמודד בבית החולים עם אלימות בעיקר בסוף שבוע, בשעות הערב והלילה. "כעת האלימות שמגיעה לבית חולים היא סביב השעון, כל יום, כל שעות היממה", טען. "אתמול הגיע ירוי בשש בערב, שלשום הגיעו שלושה ירויים בשש בבוקר. זה ממש בכל שעות היממה".

אלימות בבית החולים רמב"ם
אלימות בבית החולים רמב"ם

כדי להתמודד עם אירועים מסוג זה, הוקמה ברמב"ם בעבר נקודת המשטרה הראשונה – בתוך בית חולים בישראל. "לשמחתי יש לנו שיתוף פעולה מעולה עם משטרת חיפה ויס"מ מרחב הכרמל, אבל כעת בראש סדר העדיפויות שלי להגיע למצב שנקודת המשטרה ברמב"ם תאויש 24 שעות ביממה. מה שכיום לצערי לא קורה", אמר.