(בסרטון: אזרחית לוד בטלפון דרמטי לתחנת המשטרה בעיר) 

הצתת מאות כלי רכב ונקודות משטרה, שריפת מסעדות ובתי עסק, תקיפת אזרחים על ידי המון מתפרעים, סגירת כבישים, יידוי אבנים, ירי בנשק ושריפת בתי כנסת ובתי מלון הם רק חלק מגל האירועים ששטפו את ישראל בשתי היממות האחרונות ותפסו את משטרת ישראל חסרת אונים ודלה באמצעים וכוח אדם בניסיון להקנות ביטחון לאזרחי המדינה שנותרו חשופים ומופקרים לגורלם.

"שוטרים פחדו לירות לעבר המתפרעים כדי שמח"ש לא תחקור אותם ותעמיד אותם לדין. הידיים שלנו פשוט כבולות", מספר קצין משטרה בשיחה עם mako. "כשמגיעים מולך אלפי בני אדם אין לך סיכוי לעשות כלום. ברצינות, מה 30 שוטרים יכולים לעשות מול 3,000 מתפרעים? אין לנו כוח אדם לטפל באירועים כאלה. מה שקרה בלוד, עכו וכמה מוקדים בנגב ממחיש עד כמה המשטרה לא באמת מסוגלת לתת ביטחון לאזרחים".

בלש ותיק במשטרה מחדד עוד יותר את הסוגיה ומספר: "הצוות שלי פחד לירות לעבר המתפרעים. הם הציתו מכוניות וזרקו אבנים והעדפנו להרחיק אותם בירי באוויר. ברגע שאין גיבוי לשוטרים לפעול בשטח כמו שיש לחיילים אז עדיף שלא להסתבך עם מח"ש".(בסרטון: מסעדת אורי בורי עולה בלהבות הלילה בעכו)

"תרגלנו בעבר תרחישים כאלה, אבל ברגע האמת לא היו שוטרים שייתנו מענה. מבחינה מודיעינית המשטרה הייתה עסוקה בהר הבית ושייח ג'ראח ולא היה מידע קונקרטי על מהומות בחלקים אחרים בארץ. הופתענו מעוצמת האירועים וההתפרעויות", טוען בכיר במשטרה. "המהומות הללו הן משבר הקורונה של משטרת ישראל; מיליארדי דולרים מועברים לצבא והמשטרה מקבלת בקושי פירורים. שנים שאנחנו זועקים לקבלת תקציבים ממש כמו משרד הבריאות בזמן הקורונה אבל לא ספרו אותנו בכלל. לא הקשיבו לנו. גם עכשיו לא בטוח שזה יזיז למקבלי ההחלטות. המשטרה צריכה באופן דחוף עשרות אלפי שוטרים נוספים כדי לתת תגובה מהירה לאירועים כאלה".

גורמים נוספים במשטרה מודים היום ש"אינתפיאדת הטיק טוק" הרימה ראש וניצחה. "אין דרך לעקוב אחרי כל סרטוני ההסתה בטיקטוק. אין לנו כוחות פרט לכמות קטנה יחסית של אנשי סייבר. תראה כמה כוחות מודיעין יש לצבא לצד יכולות טכנולוגיות חדישות. אנחנו בפיגור גדול מאוד וזה בא לידי ביטוי בשטח".

"אנחנו בקושי אנחנו מטפלים בפשיעה השוטפת אז אתה רוצה שנטפל במהומות מהסוג הזה? זה חסר סיכוי וראינו את זה ביומיים האחרונים. אזרחים רבים שהיו במצוקה ופנו למוקד 100 ולא קיבלו מענה כי לא היו שוטרים לשלוח אליהם. השוטרים עסקו יותר בהצלת חיים והרבה פחות במתפרעים ובנזקים שגרמו", טוען קצין משטרה נוסף. "אם הגישה של הממשלה לא תשתנה כלפי המשטרה אז נראה עוד הרבה מראות כאלה. אל תבואו בטענות לשוטרים שנותנים את הנשמה בשטח ועובדים מסביב לשעון - הכתובת היא ממשלת ישראל".

אמש, בשעות הלילה, היו אלה בכירים לשעבר במשטרה שהתייחסו למסיבת העיתונאים שערכו אתמול ראש הממשלה ושר הביטחון והגיבו לה מנקודת מבטם. "הזמינו את הרמטכ"ל וראש השב"כ לשאת נאום על המצב הביטחוני אבל לא את המפכ"ל והשר לביטחון פנים שמאז אסון מירון פשוט נעלם. הדרג מדיני והביטחוני לא סופר את המשטרה וככה זה נראה הלכה למעשה בשטח. המדינה בוערת והשוטרים חסרי אונים", ציינו אותם גורמים בכירים.