אלי אריש
אלי אריש | צילום: קובי גדעון , פלאש 90

אלי אריש (49), אחד מבכירי העולם התחתון בירושלים לשעבר ומי שנחשב עדיין ליעד מודעיני של משטרת ישראל וניצל בינואר האחרון מניסיון רצח בעת שיצא מבית הכנסת בו התפלל, הופלל בשבוע שעבר על ידי סוכן סמוי של המשטרה, ובמידה ויוגש נגדו כתב אישום הוא עלול להיכנס לכלא לתקופה ארוכה.

כזכור, לפני כחודש נורה אריש על ידי צעיר בן 24 שארב לו ביציאה מבית הכנסת, ירה לעברו כמה כדורים ונמלט מהמקום. אריש שרד את החיסול, טופל באופן בהול בבית החולים ושוחרר כעבור כמה ימים לביתו.

המתנקש עצמו נתפס והואשם בניסיון רצח, אבל מתברר שמיד לאחר האירוע, המשטרה שמה לעצמה למטרה להפיל את אריש, ומי שניצל במהלך חייו מכמה ניסיונות רצח, לא האמין שלאחר שיינסו להתנקש בחייו יהיה זה דווקא סוכן משטרתי סמוי שהתחזה לעבריין מי שיפיל אותו.

אריש, שנחשב כאמור לאחד מבכירי המאפייה הירושלמית, הופלל בשבוע שעבר על ידי הסוכן, עבריין לשעבר תושב לוד, שריצה בעבר כמה עונשי מאסר וקיבל "רשימת מכולת" ממפעיליו בימ"ר מחוז מרכז ויצא למשימתו "לדוג את הדגים השמנים". עם יציאתו לדרך של מבצע '216', הפליל הסוכן הסמוי כ-60 עבריינים מכל רחבי הארץ אחרי שרכש מהם כ-11 ק"ג קוקאין, כלי נשק רבים ומטעני חבלה.  

אותו סוכן, כך על פי החשד, הפליל את אריש אחרי שקיבל ממנו לכאורה מטען חבלה, ולאחר מעצרו נחשד אריש בעבירות של סחר בנשק וקשירת קשר לביצוע פשע. ביום בו הוא נתפס, נעצר יחד איתו גם בנו נתן בן ה-24 בפרשה אחרת של חשד לדקירת צעיר וגניבת אופניו. המשטרה עצרה את אריש הבן בזמן שהסתתר בתוך ארגז מצעים והוא מכחיש את כל החשדות נגדו.

חבר נוסף מבכירי המאפייה הירושלמית לשעבר שנעצר הוא אלי נעים (51), מי שכונה "הקוסם", והחשד נגדו הוא שמכר לסוכן בארבעה מקרים שונים בין 250 ל-300 גרם קוקאין, והוא חשוד בעבירות של סחר בסמים וקשירת קשר לביצוע פשע.

אלי נעים
נעצר גם הוא. אלי נעים | צילום: אורי לנץ, פלאש 90

הצלע השלישית בתמונה, איציק בר מוחה, מי שהוביל יחד עם אריש ונעים את המאפייה הירושלמית ונחשב לבכיר העולם התחתון בעיר והתחבר לעבריין עודה קוטייר, עצור בעצמו כבר שנתיים ומואשם בשני ניסיונות רצח לאחר שעד מדינה שהפעילה המשטרה הפליל אותו לכאורה. נוסף אליהם, נמצא גם גבי בן הרוש, שבעבר היה קשור לעולם הפשע הירושלמי וכיום שוהה במרוקו וחושש לחזור ארצה עקב מעורבותו בפרשת המעילה בבנק למסחר.

"המאפייה הירושלמית, שהייתה בעלת פרק מפואר בתולדות הפשיעה בארץ הגיעה אל סופה", מעריך קצין במשטרה, "כל הדמויות הבכירות התאיידו והיום יש כמה צעירים שטובעים בתוך הנעליים שהם השאירו מאחוריהם ונעצרים בכל פעם מחדש על עבירות שטותיות. תם הפרק".