בית המשפט העליון בארגנטינה אישר את מאסר העולם שנגזר על גיל פרג, הישראלי שרצח לפני ארבע שנים את אמו ודודתו שביקרו אותו בעיר גואימאלן במחוז מנדוזה. בכך דחו השופטים את הערעור שהגישו פרקליטיו של פרג, המכונה בארגנטינה בשם "איש החתול" בשל התנהגותו החתולית הנובעת ממצבו הנפשי הקשה. הצוות הרפואי המטפל בפרג בבית החולים הפסיכיאטרי בכלא מדווח כי יש לו התקפים פיסכוטיים ומחשבות פרנואידיות.

בית המשפט העליון בעצם אישר את גזר הדין שניתן בנובמבר 2021 בגין הרצח הכפול של  אמו פרחיה סרוסי (63) ודודתו לילי פרג (54), שאירע בתחילת 2019. פרג הורשע על ידי חבר מושבעים שמצא אותו אשם ברצח.

סנגוריו של פרג טענו כי ביקש שלא לעמוד בפני חבר מושבעים וכי התיק שלו יועבר לסמכות השיפוט הפדרלית, תוך התחשבות בכך שהקורבנות היו אזרחיות זרות ובשל "ההפצה העמוקה בתקשורת ובמדיה החברתית" של תיק הרצח, מה שלטענתם הפר את זכותו להליך הוגן.

כמו כן, ההגנה הצביעה נגד הרכב חבר המושבעים וטענה כי החוק קובע את שילובו בשוויון מגדרי, אך לשם כך לא נלקחו בחשבון אנשים ממגדר לא בינארי, המוכר בצו נשיאותי. בנוסף, הסנגורים התעקשו על חוסר יכולתו לכאורה של פרג לעמוד לדין, שכן אז הוא כבר אושפז בבית חולים נוירופסיכיאטרי ומטופל בתרופות אנטי פסיכוטיות. באותה צורה טענו הסנגורים כי במהלך התהליך נפגעו זכויותיו של פרג כאדם נטול יכולת וקיימת שלילת נכותו.

גיל פרג 2019 (צילום: twitter/clarincom)
סובל מהתקפים פסיכוטיים ופרנויות. גיל פרג בכלא | צילום: twitter/clarincom

פרקליטיו של פרג אף תקפו את השופט גואג'רדו, שהורה לישראלי לשתוק וביקש להוציאו מהאולם לפני תחילת הדיון בעניינו. עבור עורכי הדין, השופט הכפיש את פרג ואותם.

לבסוף, ההגנה טענה כי במהלך המשפט הפרקליטות לא הצליחה להוכיח את אשמתו של פרג, על סמך הראיות שהובאו. בית המשפט בסופו של דבר דחה את כל טענות סנגוריו של פרג ודחה את הערעור.

היום האחרון בחייהן של פרחיה ולילי

הרצח הכפול של פרחיה ולילי הכפול בסוף השבוע של 11 בינואר 2019, אז הגיעו האחיות למנדוזה כדי לבקר את גיל, בנה הבכור של פרחיה. האחיות נהגו לנסוע יחד למקומות תיירותיים והחליטו לבקר במחוז הארגנטינאי כדי לבלות כמה ימים יחד כמשפחה.

פרחיה ולילי שכרו דירה במרכז העיר ובשבת, ב-12.1 הלך פרג לאסוף אותן לשדה התעופה. לאחר אותו יום, האחיות לא נראו שוב בחיים.

הנאשם ברצח וקרובות המשפחה (צילום: חדשות)
לילי פרג ופרחיה סרוסי ז"ל. מימין: גיל פרג ביום מעצרו | צילום: חדשות

פרג דיווח למשטרה על היעדרותן של אמו ודודתו, אך ככל שחלפו הימים הוא הפך לחשוד המרכזי. במשך שבועיים חיפשו השוטרים את הישראליות ללא הפסקה, אך במשטרה גברו החשדות נגד פרג, שהתנהג בצורה מוזרה ולא שיתף פעולה.

החשד לרציחתן עלה כאשר כלבי גישוש איתרו עקבות דם בשטח שבו גר פרג, על חולצת טריקו ובשקית מלט. כתמי הדם הושוו לדגימות DNA שהתקבלו מהדירה בה שהו הנשים ואושר כי הן שייכות להן. פרג נעצר ביום שישי, 25 בינואר, ולמחרת כבר הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח.

שעות לאחר מכן נמצאו גופות הקורבנות בחצר ביתו של פרג, שהיה בהליך שיפוצים. הגופות נקברו וכוסו בעץ, אבנים ואדמה, בעומק של כשני מטרים. באותו מקום היו הדרכונים ושאר החפצים שלהן. הנתיחה העלתה כי פרחיה נרצחה באמצעות חניקה בחבל ולילי נרצחה בשלוש יריות מכלי נשק.