חייל משוחרר ממרכז הארץ שנתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול, נשפט, ונאסר עליו לצאת מהארץ - יוכל לצאת בימים הקרובים לבנות מצבה לאמו שנפטרה באתיופיה, כך פסק לאחרונה השופט אורן בועז, נשיא בית משפט לתעבורה בפתח תקווה.

מדובר בהחלטה רגישה, יוצאת דופן ואנושית, כאשר השופט בחר להתחשב בנסיבות חייו הלא פשוטות של החייל המשוחרר שיוכל להגשים את חלומו ורצון משפחתו.

ב' (22), עלה ארצה בגיל 12 ואומץ על ידי זוג הורים תושבי חולון. בהגיעו לגיל הגיוס הוא התגייס לצבא, שירת ביחידה קרבית והוכר כחייל בודד. כאשר השתחרר מהצבא, הוא החל לחסוך כסף כדי לסייע לבנות מצבה לאמו הביולוגית שנפטרה באתיופיה.

לפני כחודש, ולאחר מאמץ ממושך, הוא הצליח לרכוש את כרטיס הטיסה המיוחל והיה אמור לטוס השבוע לאתיופיה לבנות את המצבה לאמו המנוחה.

אלא שמתברר שלפני כחצי שנה הוא נתפס על ידי המשטרה כשהוא נוהג בשכרות, ורישיון הנהיגה שלו נפסל במקום. ב' התבקש על ידי קצין התנועה להפקיד את רישיון הנהיגה שלו בתחנת המשטרה, לא עשה זאת, והמשיך לנהוג תחת פסילה.

נהג עם בקבוק בירה ביד (צילום: ShutterStock)
נתפס פעמיים נוהג תחת השפעת אלכוהול. אילוסטרציה | צילום: ShutterStock

לפני כשבועיים הוא נתפס שוב על ידי משטרת התנועה, כשהוא שוב נוהג במהירות מופרזת ותחת השפעת אלכוהול. נגד ב' הוגש כתב אישום, והשופטת שחררה אותו למעצר בית שכלל צו עיכוב יציאה מהארץ.

פרקליטו של ב', עורך הדין בנימין מלכא, פנה לבית המשפט בבקשה להסיר את צו העיכוב נגד מרשו וביקש לאפשר לו לטוס לאתיופיה כדי להגשים את רצונו בבניית המצבה לאמו.

עו"ד מלכא ציין בבקשתו כי יש לאפשר למרשו לקיים חוב מוסרי כלפי אמו ולממש את הקמת המצווה להקמת מצבה לזכרה. הוא הסביר כיצד ב' אסף כסף במשך תקופה ארוכה וייעד את כולו לטובת המטרה.

התובעת, מצדה, התנגדה לבקשה, וציינה כי במידה ובית המשפט יחליט לאשר את יציאתו של ב' לאתיופיה, הרי שיש להורות לו להפקיד כסף בקופת בית המשפט כדי להבטיח את חזרתו ארצה לדיונים בהמשך משפטו.

לאחר דיון ממושך, החליט כאמור השופט בועז לאפשר לב' לטוס לאתיופיה לטובת קיום המצווה, זאת לאחר שהוריו המאמצים חתמו עליו ערבויות כספיות, והוא התחייב לשוב ארצה להמשך משפטו.