רשויות האכיפה בגרמניה הוציאו בשבועות האחרונים צו מעצר נגד נוכל הטינדר סיימון לבייב (או בשמו הקודם, שמעון יהודה חיות) בחשד להלבנת הון והונאה בתחום הקריפטו. ל-mako נודע, כי במידה ולבייב, שנגדו יש צו עיכוב יציאה מהארץ עקב חובות כספיים אליהם נקלע, יצליח לטוס לאחת המדינות באיחוד האירופי - הוא ייעצר מיד.

על פי בקשת הסגרה של הרשויות בגרמניה, לבייב משתמש בכמה שמות כדי לבצע, על פי החשד, את ההונאות. כך למשל הוא משתמש בשמות מרדכי ניסים טפירו, מאור בן הרוש, אבישי מור, שמעון יהודה חיות, מיכאל ביטון, ומור הרוש בן חיות. על פי בקשת ההסגרה, לבייב מקים חברות תחת שמות של אנשים שונים ומבצע הונאות מחשב וקריפטו מבלי שידעו שהוא זה שביצע את המעשים. החשדות מייחסים לו עבירות הונאה, עבירות מס, הלבנת הון במיליוני אירו. באותה בקשה יש פירוט לגבי החשד להונאה שבוצע באמצעות מחשבים, כשלבייב משתמש בכמה טלפונים ובכתובות אלקטרוניות שונות כדי לטשטש את עקבותיו.

נכון להיום צו המעצר אינו ביןלאומי, אבל ייתכן שבהמשך יבקשו הרשויות בגרמניה להוציא צו כזה. לבייב, שהתפאר בעבר שהוא יכול לטוס להיכן שהוא רוצה, כנראה לא יבחר בקרוב לעזוב את גבולות ישראל גם אם יוסר נגדו צו עיכוב היציאה. "עדיף לו להישאר בישראל", מסביר גורם משפטי שייצג בעבר את לבייב. "אם תגיע בקשת הסגרה של רשויות האכיפה בגרמניה למשרד המשפטים ומשטרת ישראל הוא יהיה בבעיה גדולה מאוד. הרשויות בישראל ייאלצו להסגיר אותו".

כעת מתברר שהרשויות בגרמניה ובשאר מדינות אירופה התבלבלו בשבועות האחרונים בין התמונות של לבייב לאלו של אבישי מור, שותפו בעבר, ומיד כשמור נחת בשדות התעופה של אותן מדינות הוא נעצר לכמה ימים עד שהטעות התבררה והוא שוחרר. כזכור, מור, שנראה בשנים האחרונות במחיצתו של לבייב ומטייל עמו ברחבי העולם, נעצר לאחרונה כמה פעמים.

אבישי מור
אבישי מור

פרקליטיו של מור, עורכי הדין מרדכי ציבין ושגיב רוטנברג, הצליחו להוכיח שמעצרו של מרשם הוא טעות, ולאחר דין ודברים הוא שוחרר ממעצרו. בפעם האחרונה מור נעצר בבודפשט למשך כמה ימים, וכעת פרקליטיו מתכוונים להגיש תביעת נגד הרשויות באותן מדינות בגין מעצרי שווא של מור ויידרשו פיצוי כספי גבוה.

עו"ד מרדכי ציבין  (צילום: פרטי)
עו"ד מרדכי ציבין | צילום: פרטי

"הם חשבו שסיימון לבייב זה אבישי מור בגלל שהם תמיד ביחד וקצת דומים", מסביר עו"ד ציבין, "אבל נגד מור אין שום צו הסגרה אירופאי, ובעצם הוא נעצר לשווא ולכן נדרוש פיצוי כספי מאותן מדינות, כולל גרמניה, שלא טרחו להבדיל בין התמונות של לבייב ומור וגרמו לו לעוגמת נפש, זו רשלנות פושעת שאדם חף מפשע ישב במעצר על לא עוול בכפו. התביעה הגרמנית התרשלה כאשר הוציאה את בקשת ההסגרה, הם ידעו שהתמונה בדרכון הינה של מור ולא של סיימון לבייב". עו"ד ציבין הוסיף כי מור מכחיש כל קשר עסקי, או כלכלי כלשהו, עם סיימון לבייב: "העובדה שהם חברים, לא אומרת שיש ביניהם יחסים עסקיים, לאבישי מספר חברים, האם זה אומר, שיש לו עימם יחסיים כלכליים כלשהם?".

עורך דין שגיב רוטנברג ממשרד עורך דין פלילי ניר רוט (צילום: אלון גרגו)
עורך דין שגיב רוטנברג ממשרד עורך דין פלילי ניר רוטנברג | צילום: אלון גרגו

"הרשויות בגרמניה היו בטוחות שמור נמצא במטוס עם לבייב ולכן בוצע המעצר שלו, כדי לברר שהוא לא מסייע לו. לא הייתה שום טעות בזיהוי", טוען גורם משפטי המעורה היטב בפרטים, "הם רצו לתפוס שתי ציפורים בבת אחת. ולאחר שהתברר שמור נחת לבד אחרי כמה ימים הוא שוחרר. הוא אפילו הסכים שיסגירו אותו לגרמניה אבל הרשויות שם רצו את סיימון לבייב".

פנינו לסיימון לבייב לקבלת תגובה אך זו לא התקבלה עד לרגע זה