במשטרה בודקים האם הרצח של תושבת חיפה חנאן אבו חיט (24) בתוך מכוניתה הוא נקמה על רצח הצעיר מעכו חאמדה סאלם, שנורה למוות במוצאי שבת בחניון ברחוב מוטה גור בעיר. "סאלם היה מזוהה או מקורב למשפחת פשע בעיר למרות שלא היה לו שום קשר אליה", הסביר גורם במשטרה.

אבו חיט נרצחה הלילה (שני) סמוך לביתה ברחוב אחד העם בחיפה. הרצח אירע סמוך לשעה 02:20 לפנות בוקר. היא נורתה בתוך מכוניתה מצרור כדורים שנורו על ידי רעולי פנים שככל הנראה נמלטו מהמקום באופנוע או במכונית גנובה.

במשטרה בודקים גם כיוון נוסף לפיו רצח אבו חיט קשור לרצח של בן דודה, סמי בכרי, לפני כחצי שנה בחיפה. החשד שנבדק בנוסף הוא שהרקע לרצח הוא מלחמה בין משפחות הפשע בכרי וחרירי באזור הכרמל. במשטרה בודקים כיוון נוסף לפיו הרצח נובע מסכסוך חריף בין משפחת בכרי למשפחת סמיר, שגבה את חייהם של 20 בני אדם.

חשד לרצח בחיפה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת הרצח, הלילה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

"המטרה היא לחסל ולא משנה את מי כנקמה על הרצח הקודם שהיה", טוען קצין במשטרה. "הכול בשם 'הנקמה'. העבריינים הבכירים מסתתרים או מוקפים בשומרי ראש מחשש שיחסלו אותם ומי שמשלמים את המחיר הם אנשים חפים מפשע או כאלה שאין להם נגיעה ישירה למשפחות פשע".

במשטרה חוששים שהרצח של אבו חיט יוביל למסע נקמה שיכלול רציחות נוספות של עבריינים וחפים מפשע. "המשטרה סובלת מבעיות של איסוף מודיעין הנוגע לכל המלחמות הללו", הודה גורם משטרה, "יש לנו יחידות מעולות, יש לא מעט פענוחים אבל עדיין כל פעם אנחנו מופתעים מחדש מהקשרים שנרקמים בין עבריינים ומחיסולים של חפים מפשע".

חשד לרצח בחיפה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת הרצח בחיפה, הלילה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

יש לציין כי הרקע לרצח של אבו חיט אינו נובע רק מסכסוכים פנימיים בתוך משפחות פשע ערביות. גם עבריינים מהמגזר היהודי מעורבים בהם, וחלקם אף שילמו בחייהם. כך למשל בשבוע שעבר נרצח דור סיני, עבריין מקרית מוצקין שהיה מזוהה עם העבריין שי קובס, המקורב למשפחת הפשע רובאי מעכו שנאלצה לעזוב את העיר לנהריה עקב מלחמות עם ארגוני פשיעה מקומיים.

"העבריינים במגזר הערבי מנהלים מאבקי שליטה על הקריות וחיפה בשיתוף מצד עבריינים יהודים וזה גורם לחיסולים משני הצדדים", הוסיף גורם במשטרה. 

"מדובר על מלחמה שליטה בתחום ההימורים, הלוואות, גביית חובות וגם על הימורי כדורגל 'הבטים'. זו מלחמה על המון כסף והרבה מאוד אגו. החיסולים הבאים זה עניין של פחות משעות", הזהיר עבריין חיפאי.

ניסיון החיסול הכושל של קובס, יעד בכיר של משטרת מחוז חוף בחודש מרץ בשנה שעברה הצית ככל הנראה את אזור הצפון. קובס נכנס למכוניתו ברחוב אח"י אילת בחיפה ושניות לאחר מכן הופעל בשלט רחוק מטען חבלה שהוטמן במכונית. קובס נפצע באורח בינוני עד קשה ופונה לבית החולים רמב"ם; שני עוברי אורח נפצעו באורח קל מרסיסי המטען ולקו בחרדה.

שי קובס, פיצוץ בחיפה/ (צילום: פייסבוק)
ניסיון החיסול של שי קובס בשנה שעבר | צילום: פייסבוק

קובס בן ה-41, עבריין מקריית מוצקין, החליט על פי החשד לנקום במי שניסה לחסל אותו. הוא חבר לעבריינים ערבים ממשפחת רובעי, מעכו ומג'ידידה-מכר, קואליציה שמתוכה הוקמה חוליית חיסול שסימנה לה למטרה לחסל עבריין בכיר מנשר - אדם שקובס מאמין שהיה מעורב בניסיון החיסול.

"קובס הוא עבריין מתוחכם מאוד, אבל אפילו הוא לא העלה בדעתו שאנחנו יושבים עליו ומקשיבים לכל מילה שהוא והאנשים שלו מוציאים מהפה", אמר גורם במשטרה ומספר ששוטרי ימ"ר חוף התקינו מיקרופונים זעירים בתוך המכונית של קובס ותיעדו שיחות עם חברי החולייה. בימ"ר חוף סיכלו בשנתיים האחרונות מספר מקרי רצח וניסיונות חיסול, ועצרו עשרות עבריינים יהודים וערבים שעבדו ביחד. 

קובס ושבעה חשודים נוספים נתפסו בדירת מסתור בקריית מוצקין עם אמצעי הלחימה. הם היו עצורים במשך יותר מחודש, באישור היועץ המשפטי לממשלה (המשטרה זקוקה לאישור היועמ"ש כדי להחזיק בעצורים יותר מארבעה שבועות), והוגשו נגדם כתבי אישום. סנגורם של קובס והחשודים, עו"ד זהר ארבל, הכחיש בבית המשפט את החשדות נגדם ואת הכוונה שלהם לחסל מישהו. במחוז חוף ובלהב 433 מנתחים כל הזמן את מפת הפשיעה החדשה באזור הצפון, במטרה לחסל את ההתארגנויות היהודיות-ערביות.