בלארוס: סטניסלב ואיליה קוסטסו, שני אחים בני 19 ו-21, נדונו השבוע למוות בירייה אחרי שהורשעו ברצח האכזרי של מורתם לשעבר בעיר צ'ריקוב שבמזרח המדינה.

על פי דיווחים של העיתון הבריטי The Sun, שני הצעירים רצחו ב-10 באפריל האחרון באכזריות את מורתם לשעבר, נטליה קוטסריצה, לאחר שדקרו אותה יותר מ-100 פעמים, ולאחר מכן, כך על פי כתב האישום, שרפו את ביתה בנסיון להעלים ראיות.

על פי כיווני החקירה הראשונים, סיבת הרצח הייתה ככל הנראה נקמה על כך שקוסטריצה, שכאמור הכירה היטב את שני האחים ובני משפחתם, פנתה כמה שבועות לפני הרצח לשירותים הסוציאליים בעיר מגוריה בבקשה להוציא את שני בניה של אחותם של השניים מביתם ולהעביר אותם למשפחות אומנה.

שני האחים נתפסו כמה ימים לאחר הרצח לאחר שבמהלך חקירת המשטרה נמצא מחשבה האישי של קוסטריצה בביתם של השניים, ולאחר חקירה קצרה הם נשברו, הודו ברצח, וסיפרו כי זרקו את הסכין איתה רצחו את מורתם לשעבר לנהר הסמוך לביתם.

במהלך משפטם ביקשו השניים מבית המשפט "להתחשב במצבם", וטענו כי פעלו "תחת השפעת אלכוהול", היו שיכורים בזמן הרצח והם אינם זוכרים חלקים רבים מהאירוע. "אולי זו אשמתה של הוודקה", טען איליה במהלך המשפט. "אני עדיין לא יכול להסביר למה הרגתי אותה".

הרצח בבלארוס (צילום: youtube/Fanpage.it)
נטליה קוסטריצה, המורה שנרצחה | צילום: youtube/Fanpage.it

אחיו של איליה, סטניסלב, טען בבית המשפט כי הוא "רק נכח באירוע" ולא השתתף באופן אקטיבי ברצח, התחנן בפני בית המשפט להתחשב במצבו, וביקש לקבל עוד הזדמנות לתקן את דרכיו.

למרות זאת, בית המשפט בבלארוס גזר על השניים עונש מוות שיתבצע בירייה, זאת אחרי שבלארוס הינה המדינה האירופאית היחידה בה עונש המוות עדיין פעיל, ומאז כניסתו לתפקיד של אלכסנדר לוקשנקו, נשיא המדינה, ב-1994, בוצעו בבלארוס לא פחות מ-400 הוצאות להורג ורק אדם אחד זכה לחנינה.

לוקשנקו עצמו התייחס לעונש של שני האחים ולביקורת הרבה שהוטחה בו ובממשלתו על הבחירה להוציא להורג את השניים, ותיאר אותם בתור "אשפה אנושית" ואמר כי עונשם לא ישתנה.